https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-se-stat-stastnym-majitelem-dobre-zatepleneho-panelakoveho-bytu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se stát šťastným majitelem dobře zatepleného panelákového bytu

31.8.2011 13:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zcela nevhodné řešení: vynechání izolace okolo balkónu vytváří výrazný tepelný most.
Zcela nevhodné řešení: vynechání izolace okolo balkónu vytváří výrazný tepelný most.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Srdečný / EkoWATT
Je známou pravdou, že zateplení panelových domů se majitelům bytů vyplatí v nižších účtech za energie. Přesněji řečeno, vyplatí se, pokud je zateplení provedeno správně. Je proto dobré projít si základní doporučení, jak se stát šťastným majitelem dobře zatepleného panelákového bytu, ještě před tím, než si předseda bytového družstva plácne s řemeslníky.
 

Co vlastně chceme

Ze všeho nejdůležitější je si s většinou obyvatel domu udělat jasno v tom, co je cílem rekonstrukce. Každý panelákový dům může trápit něco jiného. Někde může být cílem hlavně snížit náklady na vytápění. Jinde je důvodem k akci zatékající střecha, zkřížená okna nebo prohnilé meziokenní vložky. Někde je motivací získat co největší dotaci nebo pořídit co nejlevněji novou fasádu. Při dalších krocích je zapotřebí mít pravý důvod stavebního zásahu na paměti.

Může se stát, že aktuální rozpočet domu je omezený. V takovém případě je potřeba (ideálně po konzultaci s odborníkem) dobře rozmyslet, co se pořídí a jaký bude vhodný postup, aby se kvůli aktuálnímu šetření v budoucnosti neplýtvalo. Například se stává, že se dům pustí do oprav hydroizolace na střeše. Když se po několika letech našetří peníze i na zateplení střechy, musí se v podstatě zánovní krytina vyhodit a koupit nová.

Stanovit priority a doporučit postup může třeba energetický audit. Ten také vyčíslí, kolik energie a peněz se dá ušetřit výměnou oken, zateplením stěn, střechy atd. Na základě těchto údajů lze pak promyslet, zda je lepší ještě chvíli spořit, nebo si vzít úvěr.

Materiál a tloušťka izolace

Pro zateplování panelových domů se nejčastěji používá pěnový polystyren – hlavně proto, že je nejlevnější. Někomu se to nelíbí. Kritici polystyrenu často argumentují tím, že přes vrstvu polystyrenu nemůže panel „dýchat“. Tím se myslí, že přes vrstvu polystyrenu nebude z interiéru odcházet vlhkost a stěny budou plesnivět. Při dostatečné tloušťce zateplení budou ale stěny teplé, takže kondenzace vlhkosti a vznik plísně nehrozí. Navíc většina betonových panelů má v sobě polystyrenovou vložku, silnou 8 až 10 cm. Takové panely „nedýchaly“ nikdy, další vrstva polystyrenu jim tedy už neublíží. Více o problému třeba zde.

Při zateplování bez projektu může vzniknout řada chyb. Na snímku je například zateplení bočního panelu zcela nesmyslně založeno asi o 30 cm výše než zateplení průčelní stěny. Přesahující část štítového panelu bez zateplení bude působit jako masivní tepelný most. Je velké riziko, že v koutech přilehlých místností bude růst plíseň.
Při zateplování bez projektu může vzniknout řada chyb. Na snímku je například zateplení bočního panelu zcela nesmyslně založeno asi o 30 cm výše než zateplení průčelní stěny. Přesahující část štítového panelu bez zateplení bude působit jako masivní tepelný most. Je velké riziko, že v koutech přilehlých místností bude růst plíseň.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Srdečný / EkoWATT
Kvůli požární bezpečnosti se vyžaduje na mnoha místech fasády použití minerální vaty. Pokud se v zateplení kombinují různé materiály, je vhodné použít na jejich styku pod omítku zdvojenou armovací síťku, aby se fasáda netrhala vlivem různé tepelné roztažnosti obou materiálů.

Co se týká správné tloušťky, lze doporučit použití nejméně 20 cm izolantu. Dnes se to může zdát předimenzované, např. z hlediska normových požadavků. Jestliže ale v budoucnu dojde ke zvýšení ceny tepla, ukáže se větší tloušťka jako správné rozhodnutí. Mnoho těch, kdo před lety zateplili panelák 5 cm izolace, dnes přemýšlí, jak přidat dalších 15 cm (což má pak velice dlouhou dobu návratnosti). Na druhou stranu, málokterá zateplovací firma dnes dokáže pracovat s izolací přes 20 cm - a pokud ano, nechá si za to dost zaplatit. O volbě optimální tloušťky více například v tomto článku Při zateplování domů izolací nešetřete!.

Jablka a hrušky

Při porovnávání různých cenových nabídek je třeba dát pozor na to, abychom neporovnávali hrušky a jablka. Dobré je mít od projektanta slepý položkový rozpočet, který firmy vyplní svými cenami. Je dobré dát si v rozpočtu pozor na položky typu „dle rozsahu“.

Vlastní izolace tvoří třeba jen čtvrtinu nákladů na zateplení. Lešení, doprava, práce, zařízení a úklid staveniště jsou položky, které je třeba zaplatit bez ohledu na to, jak tlustý izolant použijeme. Velká část rozpočtu připadá na lepidla, hmoždinky, omítku a barvy (rozdíl v ceně různých odstínů je třeba 10 Kč/m2).

Významnou položkou může být nové oplechování říms a parapetů. Se zateplením se někdy „svezou“ drobná vylepšení typu stříšky nad vchodem, oprava venkovních schodišť a podobně. Je dobré počítat s nimi už v projektu, aby je dodavatel mohl včas nacenit. Počítejte s tím, že vícepráce sjednávané „za pochodu“ bývají dražší než práce předem dohodnuté.

Přeptejte se

Dříve, než svěříte firmě zakázku za několik stovek tisíc korun, vyplatí se obětovat den nebo dva a osobně prověřit reference vybrané firmy. Dá se tak dobře zjistit, jak byli jinde spokojeni s kvalitou, termíny, cenami vybrané firmy. Slepá důvěra se nemusí vyplatit a následné reklamace zaberou mnohem víc času, energie a nervů, než ověření referencí. Mějte na paměti, že stále jsou na trhu firmy, jejichž kvalita práce je mizerná.

Projekt se vyplatí

Někdo považuje projekt zateplení za zbytečnost. Na nalepení kusu polystyrenu na fasádu není přeci nic složitého. V praxi se ale objevují případy, kdy se projekt dělá dodatečně na již zateplený objekt – hlavně kvůli požadavkům dotačních programů. Zkušenost říká, že je vhodné nechat si projekt zpracovat nezávislým odborníkem. Projekt musí navrhnout správnou tloušťku izolace a posoudit vlhkostní chování konstrukce, zkontrolovat, zda jsou splněny požadavky norem aj. A zejména je nutné vyřešit detaily, jako je napojení balkonů, oken a dveří atd. Případná reklamace špatně odvedené práce je bez projektu obtížná.

Dobrá smlouva půl úspěchu

Před tím, než podepíšete s dodavatelem smlouvu, vyplatí se ji nechat zkontrolovat nezávislým odborníkem. I tady platí, že po podpisu je pozdě honit bycha. Není problém najít si na internetu různé vzorové smlouvy.

Vyregulování otopné soustavy

Zateplením (případně výměnou oken) se změní potřeba tepla v jednotlivých místnostech. Je nezbytné nechat přepočítat původní projekt vytápění a nastavit nově průtok jednotlivými tělesy tak, aby žádná místnost nebyla přetápěna nebo naopak nedotápěna. Pokud se toto neudělá, předpokládané úspory ze zateplení se nemusí dostavit. Dům sice potřebuje méně tepla, ale radiátory topí jako dřív, takže dochází k přetápění a zbytečně vysokým ztrátám v rozvodech. Jsou-li osazeny termostatické ventily, může snížená potřeba tepla celý systém vytápění úplně „rozhodit“.

Důvěřujte, ale prověřujte

Vždy je dobré dodavatele kontrolovat. Zda probíhají práce dle harmonogramu, zda jsou dodrženy správné pracovní postupy, zda se fakturuje to, co bylo doopravdy provedeno a mnoho dalších věcí. Vyplatí se kontrolovat provádění složitějších detailů, jako je třeba izolace okolo oken, jejichž špatné provedení může snížit očekávaný efekt zateplení. Stavební dozor vždy musí hájit zájmy investora – pokud pracuje jen formálně a na stavbě se ukáže jednou za měsíc, je třeba se ho co nejrychleji zbavit.

Kam za odbornou radou?

Existují různá místa, kde lze bezplatně konzultovat problémy, např. střediska EKIS nebo ekologické poradny. Vždy platí, že mnoha problémům lze předejít důkladnou přípravou.


reklama

 
Další informace |
Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz
foto - Srdečný Karel
Karel Srdečný
Autor pracuje pro EkoWATT, poradenskou společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

30.3.2021 19:12
Dobře zateplený panelový byt, to snad ani neexistuje, ne? :-D . Nebo každopádně ten náš byt vůbec dobře zaizolovaný nebyl. S majitelem domu je naštěstí dobrá domluva, takže jsem mu navrhl, že všechny obvodové zdi natřu termoaktivní izolační stěrkou, kterou jsem našel na https://www.obnova.cz/ a náklady si rozdělíme na půl, což mi přišlo jako fér domluva :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist