https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/drevo-na-vytapeni-7-otazek-a-odpovedi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dřevo na vytápění: 7 otázek a odpovědí

23.9.2011 08:00 | BRNO (Nazeleno.cz)
Topit dobře vyschlým dřevem je vždy lepší.
Topit dobře vyschlým dřevem je vždy lepší.
Foto | .matter. / Flickr
Budete letos topit dřevem v kamnech, kotli nebo krbu? Hledáte složitě informace o tom, jaké dřevo je pro vytápění nejlepší, kolik stojí, kolik ho nakoupit, kde a jak ho skladovat? Vše jsme zjistili za vás a přinášíme cenné rady pro začátečníky i pokročilé.
 

Dřevo je v České republice stále oblíbeným palivem. Jestli se letos chystáte topit dřevem, je nejvyšší čas pořídit si jeho zásobu. Jak na to, když nemáte s výběrem dřeva žádné zkušenosti, vám poradíme díky odborníkům na slovo vzatým.

1. Kolik dřeva se běžně za sezónu spotřebuje?

Nejmenší zásobu dřeva si vytváříme v případě, že ho použijeme pouze k přitápění (například vytápíme plynem a dřevem si občas přitopíme v krbu). V takovém případě zpravidla stačí zásoba od 5 do 10 prostorových metrů (PRM) dřeva. Jestliže dřevo používáme jako výhradní zdroje energie k vytápění domácnosti, musíme počítat se spotřebou 15 až 25 PRM. Největší nákup nás čeká v případě, že budeme dřevem ohřívat i teplou užitkovou vodu. Pak se spotřeba zvýší až k hranici 30 PRM.

Spotřeba dřeva je ale velmi individuální a ovlivňuje ji řada faktorů. „Spotřeba záleží například na kvalitě zateplení domu, stavu oken, účinnosti topeniště (kotle, krbu…), dále na tom, na jakou teplotu domek vytápíte, na způsobu větrání atd.,“ upřesňuje Tomáš Moravčík ze společnosti Galvena. Samozřejmě nás také může překvapit počasí a zima může být nezvykle mírná nebo v opačném případě mohou uhodit silné mrazy, což ve výsledku ovlivní, jak rychle ze zásoby dřeva budou polena ubývat.

2. Kolik dnes průměrně stojí zásoba dřeva na topnou sezónu?

Obecně si domácnosti topící dřevem musí připravit od 12 000 do 20 000 Kč, pokud plánují topit dřevem celou zimu. Na pravidelné přitápění bude stačit polovina této částky a při příležitostném přitápění by se domácnosti měly vejít do 5 000 Kč. Nejlevněji je možné pořídit dřevo v létě, kdy podléhá sezónním slevám podobně, jako pelety. Na začátku topné sezóny se ceny dřeva zvyšují. Nejméně výhodné je dokupovat dřevo v průběhu zimy, kdy jsou ceny nejvyšší a v této době určitě není možné počítat s množstevní slevou.

Orientační cena palivového dřeva
  Zásoba na sezónu Orientační cena
Přitápění (příležitostné) do 8 PRM do 8 000 Kč
Vytápění bez ohřevu vody 15 – 25 PRM od 12 000 Kč
Vytápění s ohřevem TUV do 30 PRM cca 20 000 Kč

3. Jak dlouho může být dřevo skladováno?

Ohledně skladování dřeva nemusíme mít žádné obavy, pokud se nám podaří dřevo uchránit od vlhkosti. Ideální je skladovat dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím, pak vydrží několik let. Existují i dřeviny (např. bříza), které není dobré skladovat, protože ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než 1 rok. „U většiny dřevin se dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ba naopak vyschlé dřevo je vždy lepší,“ dodává Václav Turek z FEHAS group.

Topení dřevem zahřeje hned dvakrát. Jednou při štípání, podruhé v kamnech.
Topení dřevem zahřeje hned dvakrát. Jednou při štípání, podruhé v kamnech.

4. Jaké dřevo je nejlepší? Měkké, nebo tvrdé?

Běžně se setkáváme s názorem, že pro vytápění je nejlepší tvrdé dřevo. Důležité ale je mít na zřeteli, vyšší tvrdost neznamená vyšší výhřevnost. Výhřevnost tvrdého i měkkého dřeva je srovnatelná. Předností tvrdého dřeva je spíše to, že nemusíme přikládat tak často. Tvrdé dřevo hoří pomaleji a poskytuje stabilní, dlouhodobý žár (vytváří žhavé uhlíky vhodné i pro přípravu jídel). Nevýhodou tvrdého dřeva (zejména pokud není ve směsi, ale nakupujeme jeden druh) je vyšší cena.

Měkké dřevo rychleji rozpálí topeniště, ale dříve shoří, proto pokud zvolíme tento druh dřeva, musíme častěji přikládat. Příznivé je, že ho seženeme levněji než dřevo tvrdé. V zásobě na sezónu by každopádně nemělo měkké dřevo chybět, doporučit lze například 1 díl měkkého dřeva na 3 díly tvrdého. Dále je dobré zvážit, jestli zvolit jeden druh dřeva nebo si pořídit směs. „Je dobré koupit směs dřeva, neboť různé druhy dřeva dávají různě dlouhý plamen. Proto je nejlepší směs,“ doporučuje Martin Mádle z Dřevobrusu.

Orientační ceny dřeva podle druhu (za prostorový metr sypaný)
Palivo Cena
Tvrdé dřevo, 33 cm, polena 850 Kč – 950 Kč
Tvrdé dřevo, 33 cm, štípané 950 Kč – 1 050 Kč
Měkké dřevo, 33 cm, polena 600 Kč (lípa, topol, jehličnany) – 850 Kč (bříza)
Měkké dřevo, 33 cm, štípané 750 Kč (lípa, topol, jehličnany) – 950 Kč (bříza)
Zdroj: ceníky prodejců

5. Kdy je lepší pořídit štípané dřevo a kdy polena?

Odborníci se shodují jednoznačně na tom, že je lepší pořizovat dřevo štípané. Celá polena se sice lépe skladují, ale rozštípáním se dají zpomalit některé procesy hniloby a předejít plísním. Štípané dřevo lépe vysychá a především lépe hoří. Celá polena jsou vhodná jen do velkých kotlů a topenišť s velkým výkonem, běžné domácnosti lépe vytopíme štípaným dřevem.

Tohle by na jednu zimu stačit mohlo
Tohle by na jednu zimu stačit mohlo
Foto | Windgeist / Flickr

6. Jak poznáme, že jsme pořídili kvalitní dřevo?

Kvalitní dřevo dobře hoří, při hoření nesyčí, nedehtuje a nezanáší kouřovod. Jakmile se dřevo rozhoří, mělo by téměř okamžitě předávat teplo. Při přikládání by se nemělo dřevo ani rozpadat v ruce, ani syčet po vhození do ohniště. Syčení je způsobeno tím, že dřevo není dobře vysušené, a nejdříve se tedy přebytečná voda musí odpařit. Po nekvalitním dřevě zůstává v topeništi velké množství popela a mohou se objevit i větší kusy dřeva, které neprohoří.

7. Kolik prostoru je pro skladování dřeva potřeba?

Dřevo by mělo být skladováno na vzdušném místě, které je dobře přístupné. Ideálně by měla být zásoba dřeva pod střechou, ale postačí, pokud dřevo proti dešti chráníme nepromokavou plachtou. Důležité je plachtu včas odstranit, aby se dřevo nezapařilo a zbytečně nebyly podporovány nežádoucí procesy hniloby a plesnivění.

Pokud nemáme dobré podmínky pro skladování dřeva, můžeme zvolit firmu, která poskytuje jako službu skladování námi zakoupeného dřeva. „Zákazníkům nabízíme zavážení suchým dřevem dle jejich potřeb. Skladujeme dřevo u nás a zákazník dostává pravidelně dřevo pro aktuální spotřebu. Nepotřebuje velké prostory, nemusí dřevo pracně skládat a má jistotu, že mu dodáme dřevo na zavolání,“ upozorňuje Václav Turek.


reklama

 
Další informace |

Na otázky týkající se nákupu palivového dřeva jsme se zeptali Martina Mádle, jednatele společnosti Dřevobrus, Václava Turka, obchodního ředitele společnosti FEHAS group, a Tomáše Moravčíka z divize paliv společnosti Galvena.

Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru Sfinance.cz

Dana Karpíšková
Autorka je redaktorkou serveru Nazeleno.cz
Tento článek je převzat ze serveru Nazeleno.cz. Jeho další šíření je možné pouze se souhlasem vydavatele serveru.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DK

David Koleman

13.3.2018 16:03
Dobrý den, topíme si na malé chatce tím dřevem a chtěli bychom přejít na něco úspornějšího. Podle článku https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krby-do-nizkoenergetickeho-domu-aneb-jak-setrime-za-vytapeni/ je jedním z řešení biokrb. Máte s tím někdo zkušenosti? Prosím o pomoc, klidně mi napište na email davidrocket69@seznam.cz
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

30.3.2021 21:09
Topení dřevem není taková věda. Já jsem nikdy jinak netopil. Když jsem bydlel u rodičů, tak tam jsme topili dřevem a teď, když už mám vlastní dům, tak tam také topíme dřevem. Nad spoustou věcí jsem ani nepřemýšlel. Dělám je automaticky :-) . Jsem rád, že manželka souhlasila s pořízením krbových kamen a komínu. Krbová kamna máme s výměníkem a komín jsem objednal z https://www.kominycz.cz/ a bez problému s nimi vytopíme celý dům :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist