Miroslav Vinkler: Klimatická změna, globální oteplování a teorie biotické pumpy I.

První dvě jsou notoricky známé, antropogenní vliv CO2 nebo přirozené změny klimatu, způsobené cyklickými změnami souvisejícími s pohybem planety Země po její orbitě v Sluneční soustavě, vlivy gravitačního působení dalších těles soustavy a proměnlivosti solární konstanty.
Úplně neznámou je teorie, se kterou přišli čínští vědci Yao Mu a Xinzhi Mu v roce 2013 a kterou zveřejnili na stránkách Journal of the Air & Waste Management Association pod názvem „Energy conservation in the Earth's crust and climate change“. Mířili hodně vysoko, neboť sami uvedli, že cílem práce je: „Tento dokument tvrdí, že lidská rozsáhlá těžba fosilní energie vede k poškození tepelně odolného těsnění zemské kůry, ke zvýšení terestriálního tepelného a nepřiměřeně přenáší vnitřní teplo Země na zemský povrch. To způsobuje nárůst teploty povrchu země a teploty moře, což vede ke globálnímu oteplování. Důvod oteplování klimatu není způsoben expanzí skleníkových plynů, ale širokým využíváním fosilní energie, která zničila tepelnou izolaci zemské kůry, aby se více tepla z vnitřku Země uvolnilo do atmosféry. Na základě principu zachování energie je měřeno zvýšení průměrné globální teploty, které bylo způsobeno zvýšením toku zemského tepla od průmyslové revoluce, v souladu se zjištěnými údaji.“ Kdo má zájem, ať si počte.
Tuto teorii uvádím také proto, že se m.j. odvolává na práce československých vědců, viz Čermák, V., Bodri, L. a Šafanda, J. 1991. Podzemní teplota a podnebí za posledních 300 let: Důkazy z Kuby , 241 Valného shromáždění IUGG XX a při její četbě se na rozdíl od nesrozumitelných a vyumělkovaných zpráv IPCC rozhodně nudit nebudete.
Pokud se tím prokousávat nechcete, tady máte zjednodušený popis jejich úvah: Vzali prostorově tepelně izolační potenciál doposud vytěžených fosilních paliv do r. 2010, což je 295,9 miliard tun uhlí, 115,4 miliard tun ropy a 71000000000000 m 3 zemního plynu.
Přepočetli to na prostorový objem, vzali v potaz plochu oceánské plochy dna (korekce) a spočítali tepelné toky dané jednotlivými složkami před a po těžbě. A dospěli k výsledku, že došlo ke zvýšení teploty povrchu Země o 0,83 °C. Údaj porovnali ze zprávou IPCC, kde stojí: „Zpráva poukazuje na to, že průměrný nárůst teploty v celosvětovém měřítku byl ve 20. století (0,56–0,92 ° C) v průběhu 20. století (1906 až 2005) 0,74 ° C. Očekává se, že v příštích dvou desetiletích se teplota zvýší o 0,2 ° C za desetiletí.“, viz Čtvrtá zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu v roce 2007 a nezbylo jim než konstatovat, že jejich teorie doložená praktickými výpočty založenými na desítkách relevantních údajů je v souladu se zjištěnými fakty.
„Zvýšení tepelného toku způsobuje nárůst teploty povrchu a teploty moře, což vede ke změnám klimatu, různým změnám životního prostředí a geologickým katastrofám,“ a v závěru již bez ostychu uvedli: „Radiační energie slunce a geotermální tok tepla jsou hlavními faktory, které udržují normální teplotu zemského povrchu. V důsledku ničení tepelně izolačních těsnění zemské kůry, způsobného lidskou těžbou fosilní energie, je zvýšená část pozemního tepelného toku hlavním zdrojem tepla a vede v důsledku ke změně klimatu za posledních sto let.“
(Zajímavost: Myslet si může každý co chce, ale mě zarazila úplně jiná věc. Již před 80 roky tvrdil rakouský vizionář Viktor Schauberger v podstatě to samé. Svá tvrzení však ničím nedoložil, ani výpočty, ani odkazy na jiné zdroje. K němu samotnému – prokazatelně se sešel s Adolfem Hitlerem, aby ho seznámil se svými návrhy na získávání „přírodní“ energie“ a v době II. světové války jeho práce byla Oberkommando der Wehrmacht prohlášena za tajnou. Je autorem patentu z 1.3.1940 „Postup k atomové přeměně kapalných, tekutých látek plynných látek“ – repulzátor)
A nyní již vážněji k teorii biotické pumpy. Jejím autorem je ruský jaderný fyzik, akademik Victor G. Gorshkov, profesor, doktor fyzikálních a matematických věd, k němuž se později připojila spolupracovnice, akademička Anastassia M. Makarieva, oba pracovníci Ústavu jaderné fyziky v Petrohradě, divize teoretické fyziky.
Profesor Gorshkov byl excelentní teoretický fyzik, jak napovídají tituly některých jeho mladších prací (Výzkum procesů za účasti relativistických elektronů, Slabé interakce v atomové fyzice, Elektromagnetické procesy při středních a vysokých energiích, Excitace 2p úrovně atomu vodíku ve třech fotonových procesech, Fotonový rozptyl na vázaném elektronu atomovou ionizací, Program pro výpočet nerelativistické Coulomb Greenovy funkce, atd.)
Později od konce 80. let 20 století jeho zájem vyvolaly fyzikální procesy související s ekosférou a na toto téma zveřejnil řadu prací: Meze stability biosféry a životního prostředí, Stabilita a vývoj biologických druhů a společenstev biosféry, Energie biosféry a stabilita prostředí, O úloze zemské a mořské bioty v globálním uhlíkovém rozpočtu, Životní prostředí: od nových technologií k novému myšlení, Změna globálního uhlíkového cyklu, Stabilita biosféry a životního prostředí: dopad hospodářské činnosti, Biotická pumpa atmosférické vlhkosti, její propojení s globální atmosférickou cirkulací a význam pro vodní cyklus na souši, Osmotická síla kondenzace vodní páry v zemské atmosféře.
Výčet jeho kvalifikace a odborné činnosti není samovolný, záměrem je čtenáři doložit, že se jednalo o brilantní vědecký mozek, který se dlouhodobě zabýval propojením fyziky a ekologie na základě nejnovějších vědeckých poznatků.
Profesor Gorshkov posléze došel k úvaze, že současná klimatická změna spojená s globálním oteplováním a dalšími doprovodnými jevy, souvisí s antropogenní činností člověka, ale ostře se ohradil proti tvrzení, dnes oficiální doktríně materializované Zprávami IPCC do různých politických dohod – od Pařížské dohody až po autoritativní European Green Deal –, že příčinou všeho zla jsou neustále rostoucí antropogenní emise CO2.
Tvrdí, že za našimi problémy stojí nechtěná likvidace přirozeného autoregulačního biotického planetárního systému, který se zde vyvíjel miliony let a který vyladil životní podmínky na Zemi do podoby, kterou dnes známe, ale kterou bohužel svoji činností výrazně zeslabujeme. Nedojde-li v nejbližší době k zásadní korekci našeho jednání, dojde k „přetlačení“ této přirozené regulace klimatu člověkem do astabilního stavu. Ten má pouze dvě možnosti – buď přivede planetu Zemi do období trvalého chladu s teplotami kolem -90 °C, anebo - a k této možnosti se přiklání více -, nás přivede do stavu skleníkového pekla s teplotami kolem 500 °C a zánikem hydrosféry. Obdobně jak je na tom dnes Venuše.
Oba potenciálně možné budoucí stavy jsou stabilní a nelze činností člověka po překročení kritického bodu změnit trajektorii přesunu termodynamického systému Země k jednomu či druhému výslednému stavu. Profesor Gorshkov doslova uvedl:
„Teprve nedávno byly přírodní vědy vyzvány k tomu, aby zajistily recepty pro zajištění dlouhodobé environmentální udržitelnosti. Právě proto, že jde úkol koncepčně nový, často se jej pokoušíme řešit na jenom základě starých paradigmat. Jednoduše proto, že jsme neměli potřebu a čas tato paradigmata revidovat.
Obecně se věří, že hlavní ekologický problém lidstva je vypořádat se s velkým znečištěním životního prostředí, jako jsou třeba emise CO2 způsobené spalováním fosilních paliv, nebo kontaminace vody a půdy průmyslovými odpady. I nadále se implicitně předpokládá, že jakmile tento problém je vyřešen (přechod na technologie bez odpadu a čisté zdroje energie se považují za zřejmě správné řešení), už nebude existovat důvod očekávat žádné environmentální katastrofy. Prostředí zůstane životně kompatibilní „samo o sobě“, jako tomu bylo dříve. Chci vám ukázat, že takový přístup k environmentálním problémům může být nebezpečný a zavádějící z hlediska jeho praktických důsledků.
Předkládám kvantitativní argumenty, které naznačují, že přetrvávání prostředí vhodné pro člověka pro jakékoli znatelné časové období je možné pouze, pokud přirozené ekosystémy nerušené antropogenními činnostmi zaujímají celosvětově významnou oblast a mohou zajišťovat přirozenou regulaci vnějšího prostředí.“
Podrobnější popis důkazů podporujících jeho tvrzení včetně relevantních odkazů a názorů na přístup IPCC v příštím příspěvku.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (282)

Karel Zvářal
24.5.2020 05:48
Pavel Hanzl
24.5.2020 13:03 Reaguje na Karel Zvářal

Karel Zvářal
24.5.2020 13:17 Reaguje na Karel ZvářalPavel Kalenda
24.5.2020 08:06Takže ti Číňani zaměnili korelaci a koincidenci, co se týče těžby uhlí a klimatu. V poslední době ale pozorujeme zvýšenou seismickou a vulkanickou aktivitu (i na pobřeží Antarktidy) v souladu s tím, jak roste napětí mezi deskami. Průměrně dnes vyzařuje kůra do atmosféry o cca 1-2 W/m2 více, než dostává od Slunce. Po Malé době ledové tomu bylo ale naopak. Země akumulovala až do 60. let 20. století.

Karel Zvářal
24.5.2020 08:22 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
24.5.2020 08:33 Reaguje na Karel ZvářalPavel Dudr
24.5.2020 18:10 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
24.5.2020 18:46 Reaguje na Pavel Dudrvaber
25.5.2020 08:47 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
25.5.2020 15:20 Reaguje na vaberOba dva víme, že teplo ze země utíká do kosmu, ale závisí jen na průměrné teplotě hornin a vzduchu v každém období, zda teplo uniká více než průměrně nebo méně než průměrně. Toto je ta ona "akumulovaná" část tepla, protože zvedá/snižuje celou křivku teplotního gradientu nahoru nebo dolů. A za dlouhou dobu se ohne křivka teplotního spádu i ve velké hloubce (např. Čermák a Šafanda) a vidíme tam ochlazené horniny vlivem dob ledových.
vaber
26.5.2020 08:43 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
24.5.2020 08:23Pavel Hanzl
24.5.2020 17:50 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
24.5.2020 19:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.5.2020 19:35 Reaguje na Pavel KalendaPavel Hanzl
24.5.2020 20:06 Reaguje na Pavel Kalenda
Miroslav Vinkler
24.5.2020 20:22 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
24.5.2020 09:50Druhou věcí je, že peníze, nesmyslně utopené (ve skutečnosti končící v "těch správných" kapsách) v "boji proti emisím CO2" (který v reálu ničím takovým není, když řada těchto opatření emise CO2 zvyšuje), nutně chybí pro realizaci skutečně racionálních opatření a výzkum skutečných příčin výkyvů klimatu.
Jan Šimůnek
24.5.2020 09:51V pátek jsem zaslal Ekolistu 1000 Kč. Považuji jej za velmi cennou platformu pro diskuse a tříbení názorů.
Dovoluji si vyzvat ostatní diskutující, aby podpořili Ekolist také.

Miroslav Vinkler
24.5.2020 09:53Takto bych se mohl ohánět tvrzením, že přesvědčivá většina názorů prokazuje, že klimaalarmisti jsou v menšině z pohledu vědeckého poznání.
Což dělat nebudu neboť by se jednalo o nefér jednání. Porovnej s IPCC - jako důkaz o pravdivosti svých názorů uvádějí,že 97% vědců potvrzuje jejich stanovisko.

Karel Zvářal
24.5.2020 10:24 Reaguje na Miroslav VinklerOno těch vlivů na změnu klimatu bude asi několikero. Význam má každá jednotlivá složka ekosystému, která svým drobným přispěním vytváří klímu. Čím více obnažených ploch, tím více slunečního tepla pohltí.
Jairův vykácený prales je o několik řádů necitelný zásah oproti městským hliněným golfáčům. Tento brazilský Terazky jen dokazuje, že jedna lidská vlastnost je věčná. Přeji si a doufám, aby tento "historický omyl" co nejrychleji zmizel ze scény. A kdyby kandidovala biotická pumpa, budu jí na dálku fandit:-)
Pavel Hanzl
24.5.2020 17:23 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
24.5.2020 18:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.5.2020 20:10 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
25.5.2020 07:44 Reaguje naJan Šimůnek
25.5.2020 13:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.5.2020 14:26 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
24.5.2020 18:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.5.2020 18:34 Reaguje na Jan ŠimůnekVladimir Mertan
25.5.2020 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Miroslav Vinkler
25.5.2020 08:41 Reaguje na Vladimir MertanMladší dryas (9000 – 8000 p. n. l.)
Období klimaticky chladné a suché, průměrná teplota na hřebenech Krušných hor byla cca 0 C, průměrná teplota v Podkrušnohorské pánvi a v Českém středohoří byla přibližně 4 C.
---------
Boreál (7000 – 5500 p. n. l.)
Klima boreálu je velmi příznivé, průměrná teplota na hřebenech Krušných hor byla cca 7C, průměrná teplota v Podkrušnohorské pánvi a v Českém středohoří byla přibližně 10 C.
==========
Rozdíl teplot za cca 2tis. let činí 6.5C, tedy 3.25 C/ tisíc let.
----------
Mladší subatlantik (600/1300 n. l. – současnost)
Klima mladšího subatlantiku je současné. Historicky je doloženo teplejší období ve středověku, tzv. malé klimatické optimum“, a chladnější období, tzv. „malá doba ledová“, u nás mezi cca 1600-1850 n. l. (Neuhäuslová et al., 2001).
Pavel Hanzl
25.5.2020 14:29 Reaguje na Miroslav VinklerAle celá řeč je o globálním klimatu, to je úplně jiný level.
Jan Šimůnek
26.5.2020 10:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.5.2020 17:47 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.5.2020 08:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.5.2020 10:31 Reaguje na Jan ŠimůnekTady máte graf za 20 tisíc let:
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Jan Šimůnek
28.5.2020 16:56 Reaguje na Pavel HanzlKapitola "Geology"
vaber
26.5.2020 09:04 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
24.5.2020 17:26 Reaguje na Miroslav VinklerOvšem prohlášení IPCC má přece úplně jinou váhu a podle toho je koncipované.
Jan Šimůnek
24.5.2020 18:19 Reaguje na Pavel HanzlMimochodem, konsensem argumentovali církevníci, když prosazovali názor, že je země placka, na konsensu stála nacistická "rasová věda", na konsensu bylo založeno prosazování Lysenkovy "nové biologie".
Věda zpravidla staví na vědeckých důkazech.
Pavel Hanzl
24.5.2020 19:42 Reaguje na Jan ŠimůnekI přes celkem jasnou teorii fosilního CO2 si vědátoři nechávají zadní vrátka, protože si spočítali, že mají pravdu jen na asi 96%.
Pro praxi to naprosto stačí. Církví (což skutečně nebyla vědecká komunita), nacisty a komunisty skutečně šermovat nemusíte.
Pavel Hanzl
24.5.2020 21:30 Reaguje naPavel Hanzl
24.5.2020 21:32 Reaguje na
Karel Zvářal
24.5.2020 21:37 Reaguje naPavel Hanzl
25.5.2020 07:48 Reaguje na Karel ZvářalGlobální eteplování probíhá na Zemi, existují milióny velmi přesných měření, známe historii vývoje klimatu milióny let dozadu. To se přece srovnávat nedá.

Miroslav Vinkler
25.5.2020 08:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.5.2020 14:33 Reaguje na Miroslav VinklerLegrační je, že si tohle může namodelovat na počítači každý kdo umí trochu programovat a v matematice se dostal až k umocňování. Už při nějakých deseti parametrech (podle Poincarého–Bendixsonovy věty stačí dokonce jen tři parametry) mu ale vyjdou nesmysly, tak model zahodí, že je to asi nad jeho síly. Jenže není, vyjde mu přesně to co vyjít má - chaos na všech časových škálách současně :-)

Miroslav Vinkler
24.5.2020 10:24 Reaguje na
Miroslav Vinkler
24.5.2020 21:09 Reaguje na
Karel Zvářal
24.5.2020 10:38 Reaguje naOno okecávat a popírat jde všechno. Tak jako "neškodné" vysílače operátora na střeše činžáku s polovinou záhadně nemocných nájemníků. Odvodnění a vysušení krajiny na valné části kolonizovaných kontinentů, kácení posledních souvislých pralesů nepochybně se projeví i na stavu klimatu. Jen naprostý hlupák či programový troll to může popírat. Prostě kdo nechce vidět, nevidí.

Karel Zvářal
24.5.2020 19:14 Reaguje na
Karel Zvářal
24.5.2020 19:22 Reaguje naProti tomu, aby nad věcmi bádali lidé kteří tomu rozumí nic nemám, jen apeluji na to, aby jejich výsledky neinterpretovali lidé kteří mají osobní zájem na jejich určitém vyznění.

Karel Zvářal
24.5.2020 20:46 Reaguje naKarel Ploranský
25.5.2020 10:15 Reaguje naTo jste vystihl opravdu přesně. Tleskám Vám, ig.
Vlastně vůbec nezáleží na tom, co vědci vymyslí či objeví a jak (nebo jestli) dokážou, že mají pravdu.
Nakonec stejně rozhodne to, jak to někdo účelově vyloží.
Je to stejné jako s Koránem; jeden uláma podle něho nabádá ke džihádu a druhý k lásce a smíření. A nikoho vlastně nezajímá, co chtěl Mohamed těmi verši OPRAVDU říci...
Jan Jetel
26.5.2020 18:20 Reaguje naJan Šimůnek
27.5.2020 08:57 Reaguje na Jan JetelLadislav Metelka
27.5.2020 09:48 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.5.2020 14:30 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
27.5.2020 14:36 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.5.2020 19:10 Reaguje na Ladislav MetelkaVladimir Mertan
25.5.2020 08:40 Reaguje na Karel ZvářalPavel Kalenda
24.5.2020 15:05 Reaguje naJan Šimůnek
24.5.2020 18:33 Reaguje naPavel Kalenda
24.5.2020 18:49 Reaguje naPavel Hanzl
25.5.2020 10:51 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
25.5.2020 13:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Dudr napsal:
Tento graf jsem použil ve svém článku, ale nepřekryl jsem ho tak, jako je to zde. A mohu potvrdit, co zde píšete. To předbíhání teploty je ovšem mnohem lépe vidět na sestupné části grafů než na vzestupné. Je to zde:https://pravyprostor.cz/rostouci-mnozstvi-co2-neni-pricinou-ale-nasledkem-oteplovani/
Petr Eliáš
25.5.2020 14:24 Reaguje na Pavel KalendaPavel Hanzl
25.5.2020 14:46 Reaguje na Pavel KalendaTo je vidět, to je fakt. Ovšem další věta je skutečná perla:
"Zde je patrné, že ochlazování probíhalo podstatně rychleji než pokles CO2, viz např. vrchol 3, který nastal před 128.000 roky. Z toho pak vyplývá, že snižování koncentrace CO2 bylo důsledkem klesání průměrných teplot. A proto analogicky muselo být i oteplování příčinou nárůstu CO2 v atmosféře". Oni jsou komici, to se jinak říci nedá.
Prudké ochlazování na zeměkouli je dáno především erupcemi sopek nebo nárazy asteroidů, které emitují do atmosféry prach a síru, čímž vzniká "nukleární zima". A logicky se pak vytváří permafrosty, které vážou uhlík.
Ale to není příčina oteplení ale ochlazení.
Pavel Hanzl
25.5.2020 14:49 Reaguje na Pavel KalendaPavel Hanzl
24.5.2020 17:36 Reaguje naPavel Hanzl
24.5.2020 18:31 Reaguje naPavel Hanzl
24.5.2020 20:00 Reaguje naPokud třeba v Evropě za každý rok naprší určité množství srážek a je tu tisíce let stejná průměrná teplota, bude tu stálá vegetace. A na ni se ten systém vyvažuje, na plochy oceánů s planktonem, kterému je skutečně fuk, jaké je počasí. Na tropické pralesy, kde prší stejně každý den.
To je stabilita, která se mění prostě v řádu statisíců let, ten systém se tímto vyvažuje. Ne počasím.
Pavel Hanzl
24.5.2020 20:39 Reaguje naDůkaz: naše "nevhodné" smrky tu rostly v pohodě od Marie Terezie a teď kompletně zmizí za třeba 10 let.
Jan Šimůnek
25.5.2020 08:35 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
25.5.2020 09:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.5.2020 10:49 Reaguje na Vladimir MertanPavel Kalenda
25.5.2020 14:01 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://wattsupwiththat.com/2020/05/22/michigan-dam-failures-and-climate-change/
nebo tady
https://wattsupwiththat.com/2019/03/11/californias-permanent-drought-is-now-washed-away-by-reality/
U nás má počasí pár let zpoždění za USA, takže suché období 1944 - 57 se opakovalo po 62 letech 2006 - 2019. :-)
Je načase vyhlásit taky program Permanent Drought, jak to navrhl M. Trnka letos v dubnu:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-zaziva-nejvetsi-obdobi-sucha-za-poslednich-500-let-tvrdi-vedci-102769
Pavel Hanzl
25.5.2020 21:39 Reaguje na Pavel KalendaVladimir Mertan
25.5.2020 14:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Kalenda
25.5.2020 14:21 Reaguje na Vladimir MertanA taky v roce 1947 nám musel CCCP dodat obilí, jinak by taky u nás byl hladomor.
Pavel Hanzl
25.5.2020 21:36 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
26.5.2020 19:38 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
26.5.2020 10:28 Reaguje na Vladimir MertanJan Šimůnek
26.5.2020 14:24 Reaguje na Petr EliášTo vše je už vidět i na leteckých snímcích pana Googla, i na mapy.cz. Agitační bláboly s tím nic nesvedou.
Vladimir Mertan
25.5.2020 08:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.5.2020 10:58 Reaguje na Vladimir MertanArgumentace mladším drysem a DO systémy jsou liché, protože to byly rychlé lokální změny, nikoliv globální. Prokázaly se v Grónsku, ovšem ne v Antarktidě. Navíc nejsou známy příčiny těchto změn, ale ty byly taky lokální.
Vladimir Mertan
25.5.2020 14:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.5.2020 18:27 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstupujeme-do-temneho-veku
Vladimir Mertan
25.5.2020 20:40 Reaguje na Pavel HanzlTak je neviem kto je tu najvyššia autorita. Čo keby ste si aj sám niečo zistili, ako to vlastne je. Ešte sem dám odkaz na Georga Kuklu, významný vedec, ktorého si USA vyžiadali a bola mu povolená emigrácia: https://en.wikipedia.org/wiki/George_Kukla
Pavel Hanzl
25.5.2020 21:32 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisek-marcik-jak-to-dopada-kdyz-o-zmene-klimatu-verejne-hovori-vedci-kteri-ji-nerozumi
Vladimir Mertan
25.5.2020 22:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Kalenda
26.5.2020 07:57 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
26.5.2020 17:55 Reaguje na Pavel KalendaDrobný důkaz, že se mýlíte je, že já žádné závěry IPCC neznám a nikdy je ani nečetl. Já se snažím používat rozum.
Pavel Hanzl
26.5.2020 08:02 Reaguje na Vladimir MertanTakže to není víra, (to bych nic nehledal) ale rozum a zájem se orientovat.
Ty OZE jako klíč k řešení je přece zcela reálná skutečnost, taky USA i EU silně snižují emise uhlíku právě díky jim.
A pokud vám není ani atmosférický fyzik, který je dnes nejvyšší klimatolog světa po chuti, tak sorry jako.
Jan Šimůnek
26.5.2020 10:33 Reaguje na Pavel HanzlTo, že IPCC a na něj napojení aktivisté prosazují OZE a zavrhují jadernou energii je IMHO postačující důkaz, že je to, co hlásají, celé jen podvod.
Vladimir Mertan
26.5.2020 19:42 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
26.5.2020 10:31 Reaguje na Vladimir MertanPetr Eliáš
26.5.2020 11:08 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.5.2020 14:31 Reaguje na Petr EliášKonec konců, ta makulatura z IPCC, na kterou se tu někteří alarmisté odvolávají, vznikala (snad až na poslední rundu) pod vedením "skutečného" odborníka na klima: železničního inženýra Pachaurího, který byl navíc v kolosálním střetu zájmů, jako vlastník či spoluvlastník firmy na přeprodej emisních povolenek. Proti němu jsou i Babišovy kolize zájmů v souvislosti s Agrofertem přepsaným na manželku naprosto bezvýznamné.
Pavel Hanzl
24.5.2020 17:41 Reaguje naPavel Hanzl
24.5.2020 18:23 Reaguje naDobře, ale proč bych to měl sem psát?

Miroslav Vinkler
24.5.2020 21:11 Reaguje naJiří Daneš
24.5.2020 16:06Pavel Dudr
24.5.2020 18:25A bude pokračování.
Pavel Kalenda
24.5.2020 19:40 Reaguje na Pavel Dudrhttps://www.youtube.com/watch?v=b1cGqL9y548&feature=youtu.be&t=37m25s
Pavel Hanzl
24.5.2020 19:48 Reaguje na Pavel DudrTen klíč je ve slově "každoročně", to dává celému systému tu razanci.

Petr Eliáš
24.5.2020 21:04 Reaguje na Pavel DudrPetr Eliáš17.5.2020 19:07 Reaguje na Pavel Dudr
A) To není můj zdroj. To je, dá se říci Váš zdroj, zdroj z té wikipedie (v té Wiki stojí: ,,Zhruba 2/3 antropogenních emisí CO2 od roku 1750 pochází ze spalování fosilních paliv a zhruba 1/3 ze změn ve využití půdy. Asi 45 % tohoto dodatečného CO2 zůstalo v atmosféře, zatímco zbylých 55 % pohltily oceány a pozemská biosféra.[80],,; to (80) odkazuje na Climate Change 2007). :-)
Součástí Climate Change 2007 je i práce I.C. Prentice a kol. ze které vychází onen odhad 45%. Viz zde: https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/TAR-03.pdf (celá práce stojí za přečtení, ale opravdu zajímavé je to od strany 204). Vychází ze studie vztahu O2 – CO2.

Miroslav Vinkler
24.5.2020 21:13 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
24.5.2020 19:55Tohle přece tvrdí taky panel IPCC.
"Tento dokument tvrdí, že lidská rozsáhlá těžba fosilní energie vede k poškození tepelně odolného těsnění zemské kůry, ke zvýšení terestriálního tepelného a nepřiměřeně přenáší vnitřní teplo Země na zemský povrch".
Tohle považuji za úplný nesmysl. My vykopeme uhlí a ono vlastní hmotností ohřejě klima, ovšem teplo způsebené jeho spálením se už nepočítá. Zvláštní. Díra vykopaná v Bílině provede díru do tepelné izolace Země, to mi připadá jak od Paroubka.

Miroslav Vinkler
24.5.2020 20:31 Reaguje na Pavel HanzlIPCC jednoznačně považuje za příčinu oteplování antropogenní nárůst koncentrací CO2, a proto naordinoval masívní léčbu OZE= omezení spotřeby fosilních paliv.
O poškození ekosféry mluví také ,ale pouze jako o sekundárním problému.
Pavel Hanzl
25.5.2020 07:53 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
24.5.2020 20:38Pavel Hanzl
24.5.2020 20:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Miroslav Vinkler
24.5.2020 21:06 Reaguje na Jiří SvobodaZatímco jediná Souhrnná zpráva Páté hodnotící zprávy
Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) má 38 stran a desítky odkazů , vy rigidně vyžadujete abych na třech stránkách podrobně vysvětlil konkurenční teorii která vychází z úplně jiných principů.
Když jste tak chytrý, tak se ukažte :
E = m.c2
A vysvětlete laikovi jak Einstein na tuto teorii přišel , z čeho vycházel a čím své úvahy prokazoval.
A jaké jsou její důsledky v dnešním světě.
Jak vidět , všemu rozumíte.
Petr Eliáš
24.5.2020 21:36 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
25.5.2020 10:46 Reaguje na Miroslav VinklerEinstenův vztah E=m.c2 je výsledkem matematického odvozování vycházejícího se dvou Einsteinových postulátů:
1. Ve všech inerciálních vztažných soustavách probíhají fyzikální děje stejně (platí pro ně stejné fyzikální zákony).
2. Rychlost světla ve vakuu je ve všech inerciálních vztažných soustavách stejná.
Ty Einstein zformuloval jako nezbytnost pro odstranění kupících se rozporů mezi tehdejšími fyzikálními teoriemi založenými na představě eteru a experimenty.
Splnit tyto postuláty je možné jen tehdy, pokud opustíme představu, že čas je absolutní a hmotnost je nezávislá na rychlosti vůči pozorovateli. Pak lze matematicky provést potřebné transformace a rovnici E=m.c2 z nich lehce odvodit, stačí na to středoškolská matematika a toto bylo i gymnaziální učivo ve fyzice.
Jednou větou lze říci, že fyzika jsou 2 Einsteinovy postuláty a E=m.c2 je jejich přímý matematický důsledek.
Asi nejhmatatelnější důsledek pro svět je možnost uvolňování a využívání jaderné energie.
Rozhodně se musím ohradit proti vašemu velmi sprostému nařčení, že všemu rozumím.

Miroslav Vinkler
25.5.2020 10:59 Reaguje na Jiří Svobodaad1) jak Číňané počítali toky tepla si přečtěte v jejich práci - máte na to odkaz a číst umíte
ad2) jako pedagog a popularizátor fyziky jste zcela propadl - měl jste srozumitelnou populárně -odbornou formou laikům vysvětlit podstatu Einsteinovy teorie relativity a vy snesete snůšku kompilátů vytržených vět ze suchopárných učebnic.
Obyčejný člověk by z vašeho výkladu neporozuměl ničemu. Navíc se zcela míjíte s podstatou SROZUMITELNÉHO výkladu teorie relativity.
Jiří Svoboda
25.5.2020 11:36 Reaguje na Miroslav Vinkler2) Nejsem pedagog a popularizátor fyziky - zase o mně vědomně lžete. Měl jsem vysvětlit E=m.c2, což nazýváte nesmyslně teorií, nikoliv speciální teorii relativity. Prostě nemůžete očekávat rozumný výsledek, když nedokážete jasně zformulovat požadavek.
A opět se dopouštíte nějakého hodnocení z pozice chytřejšího. Pokud považujete za obyčejného člověka toho, co o fyzice nic neví, jaký dává smyls mu vysvětlovat teorii relativity?
A jaký má tato diskuse smysl (kromě těch Číňanů) vzhledem ke článku?

Miroslav Vinkler
25.5.2020 11:48 Reaguje na Jiří Svobodakritizujte názory ,poukazujte na příp. chyby, uveďte si alternativy jiné , držme se ale věci a nikoli osob, a budeme možná kamarádi.
Jinak si pletete speciální teorii relativity a obecnou teorii relativity, ale nechme to už být.
Jiří Svoboda
25.5.2020 14:44 Reaguje na Miroslav VinklerJinak na https://cs.wikipedia.org/wiki/E%3Dmc%C2%B2 naleznete:
Rovnice E = mc² popsaná Albertem Einsteinem ve speciální teorii relativity patří mezi nejslavnější rovnice všech dob...
tak nevím, co si mám o vašem posledním komentáři a vás myslet. Opravdu mi to neděláte jednoduché.
Jan Šimůnek
25.5.2020 13:24 Reaguje na Jiří SvobodaVědělo se, že platí vztah:
E=h*ný
a vztah:
m*c^2=h*ný
Dát z toho příslušnou rovnici (E=m*c^2) by měl zvládnout každý absolvent 9. třídy ZŠ a udělala to spousta lidí už před Einsteinem. Nicméně se zalekli té obrovské energie, která by se měla ze hmoty uvolnit. Einstein jako první odhadl, že tento vztah je reálný, nikoli nějaký matematický artefakt (za který ho považovala většina fyziků). Navíc geniálně vyhodnotil experimenty fyzika Macha (toho, co ho sepsul Lenin v díle "Materialismus a empiriokriticismus" a málem tím prohrál sovětům třetí světovou válku). Takže to nebyla úplná "sázka na slepo".
Jiří Svoboda
25.5.2020 14:48 Reaguje na Jan Šimůnekvaber
26.5.2020 09:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Miroslav Vinkler
26.5.2020 10:42 Reaguje na vaberZ čehož plyne,že foton má kinetickou, pohybovou energii a nenulovou hmotnost .
Jiří Svoboda
26.5.2020 20:33 Reaguje na vaberMilan Štrupl
25.5.2020 09:29
Miroslav Vinkler
25.5.2020 09:58 Reaguje na Milan ŠtruplPavel Kalenda
25.5.2020 10:33 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
25.5.2020 10:43 Reaguje na Pavel Kalenda
Miroslav Vinkler
25.5.2020 10:48 Reaguje na Pavel KalendaNebýt otroků z Afriky a vyrabovaných zemí Asie,Afriky a Jižní Ameriky Evropany/později USA, neměli bychom dnes naši vyvinutou euro-atlantickou společnost na kterou jsme tak hrdí.
Musíme nést svůj díl odpovědnosti a řešit i jejich problémy, které jsme z 99,99% způsobili.
Pavel Hanzl
25.5.2020 11:03 Reaguje na Miroslav VinklerEvropa samozřejmě měla vliv na zbytek světa a v drtivé většině pozitivní, samozřejmě negativa s tím jdou vždy. Tak jako EU není dokonalý s green deal taky ne, ale vše je možná maximum možného. Celý svět je vždy o poměru, nic není nikdy na 100% ani na nulu.

Miroslav Vinkler
25.5.2020 11:31 Reaguje naPřesto to zopakuji.
Nebýt kolonií a jejich zdrojů,které byly v míře více než nedůstojné staletí odsávány Evropou,nově i USA , neexistovaly by současné finanční trhy a jejich deriváty a naše materiální úroveň by byla o level níže.

Miroslav Vinkler
25.5.2020 12:09 Reaguje naJan Šimůnek
25.5.2020 13:30 Reaguje na Miroslav VinklerA to na tom byla technicky a logisticky neskonale lépe než v předchozích staletích, kdy byly kolonie budovány.
Druhou věcí je, že řada bývalých kolonií v podstatě žije z toho, co jim tam "zlí kolonizátoři" postavili a vybudovali. Od dopravní sítě přes zdravotnictví a školství až po jednotný úřední jazyk v některých státech.
Pavel Hanzl
25.5.2020 18:49 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
25.5.2020 21:25 Reaguje na Miroslav VinklerVytáhnete vždy marginalitu a uděláte z ní kardinální problém. Kolonie byly pro Británii skutečně zdrojem slušného zisku (zvláště Východoindická společnost) ovšem správa těchto zemí se postupně zdražovala a během 20. století se Británie kolonií celkem s úlevou vzdala. Ale zanechala tam velmi pozitivní dědictví, když se podívám na celý svět, právě tyhle země patří mezi elitu. Kanada, USA, Austrálie, Nový Zéland, Indie, dříve i Jihoafrická republika.
Když to vidíte ze zeměmi, které kolonizovány nebyly (Afganistán, Irán, země střední Afriky). Vyjímkou je jen bolševická Čína, ovšem bolševická.
Jan Marján
25.5.2020 22:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.5.2020 08:08 Reaguje na Jan MarjánParadoxně se tak nejlépe žije muslimům v nemuslimských zemích, tj. v Evropě a USA.
Jan Šimůnek
26.5.2020 10:39 Reaguje na Pavel HanzlMuslimům se sice v těchto zemích žije nejlépe, nicméně dělají vše proto, aby je přeměnili na islámské státy.
Pavel Hanzl
27.5.2020 07:55 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.5.2020 09:01 Reaguje na Pavel HanzlKdyž muslimové spáchali poslední teroristický útok v Bruselu, věděly o teroristech stovky dalších muslimů ("nefanatických") a našel se jen jeden (!), který je prozradil policii.
Jan Šimůnek
26.5.2020 10:36 Reaguje na Jan Marján
Miroslav Vinkler
26.5.2020 09:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Miroslav Vinkler
27.5.2020 09:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Kalenda
25.5.2020 14:09 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
25.5.2020 18:46 Reaguje na Pavel KalendaJen namátkou Ge Guevara, Kaddáfí, Kim ir Senn, Castro, Arafat, Pol Pot, Mao Ce Tung, Asad atd. atd. podprovali jsme palestinské teroristy, gang Baader - Meinhofová, Brigade Rose atd. atd. I italský premiér Aldo Moro byl zastřelen ČS samopalem škorpion. Velmi oblíbená mezi teroristy byla naše trhavina semtex bez detenční složky. I letecká tragédie v Lockerbie bylo způsobenou tímto "nástrojem míru".
My másla na hlavě skutečný vagón, ovšem já nic, já muzikant.
pavel peregrin
26.5.2020 07:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.5.2020 08:13 Reaguje na pavel peregrinPo válce se SSSR cítil velmi silný a prováděl "vývoz komunismu ohněm a mečem" po celém světě. Jediný, kdo se mu byl schopen postavit silou, byli Američani. To jsou války ve Vietnamua v Koreji, Kuba, Grenada atd.
Samozřejmě další vaše vývody jsou dány ruskou demagogií, bod A).

Miroslav Vinkler
26.5.2020 09:08 Reaguje na Pavel HanzlPak si najeďte na tabulku vojenských výdajů států/rok a podívejte se na USA a Rusko.
Potom vezměte libovolnou učebnici historie a zjistěte si odkdy přestala být anglická zámořská kolonie v Severní Americe kolonií a jak probíhalo územní rozšiřování USA .
A potom nám sem napište , na co jste přišel.
Pavel Hanzl
26.5.2020 18:05 Reaguje na Miroslav VinklerKolik na to musí mít základen? Kolik peněz do toho museli vrazit?
Kolik válek proti světovým gaunerům museli vést?
Koho posílá OSN na vymáhání svých rezulocí? Do Vietnamu, do Koreje, do Jugoslávie, do Libye, do Iráku, do Afganistánu?
Jen poznámka: tyhle rezoluce jsou oficiálně neplatné, protože je vetovali jen Rusi, největší gauner světa.

Miroslav Vinkler
26.5.2020 19:45 Reaguje na Pavel HanzlA na následné privatizaci Kosova se napakovala Madeleine Albrightová a spol.
Nakopněte moto a zajeďte si do Srbska pokochat se válečným dílem svého idolu.
Pavel Hanzl
26.5.2020 22:19 Reaguje na Miroslav VinklerJá to posuzuji taky dle výsledku a funkčnosti. Západ je funkční a prosperující, Rusko rozhodně ne.
Jugoslávská válka se dá možná popsat v jednom příspěvku, ale sem asi nepatří.

Miroslav Vinkler
27.5.2020 09:55 Reaguje na Pavel HanzlZbavte se ideologie a věnujte se předmětu diskuze.
Pavel Hanzl
27.5.2020 12:21 Reaguje na Miroslav VinklerProblém ropáckého boje proti green dealu a proti celé EU prostě ideologický je (logiku absolutně nemá) a řídí to Rusko, já za to fakt nemožu. logika je neúprosná.

Miroslav Vinkler
27.5.2020 13:56 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
27.5.2020 14:32 Reaguje na Pavel HanzlJinak Green Deal je ideologie zelených vymozkovanců a je třeba proti ní postavit ideologii, poskytující realistický pohled na svět.
Pavel Hanzl
27.5.2020 12:31 Reaguje na Miroslav VinklerEU bedákala, vyhrožovala mudrovala a když nic nepomohlo, uprosila v OSN Američany. Ti vybombili srbskou armádu, na civilní cíle používali šetrné grafitové bomby (u nás byl nalháván opak) a nikdy tam nevstoupil Americký voják.
Kosovčani se vrátili, ostatní země dostaly suverenitu a od té doby je tam klid a Evropané tam jezdí na dovlenou.
Stačí to srovnat s Krymem.

Miroslav Vinkler
27.5.2020 13:55 Reaguje na Pavel HanzlJmenuje se Uloupené Kosovo a oficiálně odvysílán na zásah zástupců USA nebyl, zde:
https://www.youtube.com/watch?v=jTfC996lvqM
Pavel Hanzl
27.5.2020 15:43 Reaguje na Miroslav VinklerZabývají se tam pouze následkem, tj. problémy a nenávistí vracejících se Kosovčanů, ovšem nikde tam není zmíněn ten děsivý exodus a násilnosti v řádu deseti - statisíců případů Srbů při "etnickému čištění" Kosova.

Miroslav Vinkler
27.5.2020 16:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.5.2020 17:44 Reaguje na Miroslav VinklerTohle je základ těch nejhorších nenávistí.
Jan Šimůnek
27.5.2020 19:12 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
27.5.2020 14:34 Reaguje na Pavel HanzlTaky na něj nebyli schopní nic najít, a tak ho zlikvidovali bez soudu.
Pavel Hanzl
27.5.2020 15:48 Reaguje na Jan ŠimůnekDovedete si představit, že česká armáda vrazí do Brna vraždit ve velkým aby "zachovla její územní celistvost"?

Miroslav Vinkler
27.5.2020 16:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.5.2020 17:40 Reaguje na Miroslav VinklerKaždopádně mě nikdo nedonutí považovat soud v Haagu za zkorumpovaný, to ani omylem.
Jan Šimůnek
27.5.2020 19:19 Reaguje na Pavel HanzlJe také obecně známo, že nebyli nikdy ze zločinů odsouzeni bosenští muslimové, přestože řada z toho byla naprosto perfektně doložena. Neostýchali se vraždit ani před kamerami CNN a dalších TV stanic.
I velmi zdrženliví komentátoři se nad tím faktem pozastavují.
Jan Šimůnek
27.5.2020 19:15 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
26.5.2020 10:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.5.2020 18:08 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
26.5.2020 10:41 Reaguje na Pavel KalendaPavel Kalenda
26.5.2020 12:38 Reaguje na Jan Šimůnek
Katka Pazderů
26.5.2020 06:04Shodou okolností, když ta paliva přestaneme těžit, tak i omezíme produkci CO2, což je ta druhá teorie, že ta to může CO2.
A pak je ještě třetí teorie, že za to může člověk. Tím, že je nás moc, nad planetární meze. Takže za zvýšenou těžbou, za produkcí CO2 a za globálním oteplováním je přelidnění planety!
ANO, jsme mimo, a s naším populačním výkyvem musíme něco dělat. Třeba zodpovědným chováním a omezením nesmyslné spotřeby. Poskakováním po planetě sem a tam, převážením sójového a pšeničného paliva pro lidi do Číny, aby pro nás vyrobili ještě více zbytečností, které se zase převezou na druhou stranu do USA.
Pavel Hanzl
26.5.2020 08:24 Reaguje na Katka PazderůOteplování klimatu způsobují primárně emise CO2.
Na to jsou nabaleny další emise jiných skleníkáčů, především metanu.
Ty emise vznikají právě tím, co píšete (přetahování nesmyslů semo tamo)
Abychom mohli všechno přetahovat semo tamo, musíme vytvořit energetickou i dopravní infrastrukturu, což samo zese produkuje CO2.
Samo přelidnění nemá tu razanci, pokud by měli všichni uhlíkovou stopu jako Somálci, klima bude v pohodě. Ale nemají a nechtějí mít, tam je problém a regulace porodnosti by měla být taky součástí řešení.
Celý problém je teda komplexní, green deal ho taky tak popisuje, ale cílí na střed, na srdce celého neštěstí, což je fosilní uhlík. Pokud bychom jeho zvládli, máme šanci zvládnou i to ostatní.

Miroslav Vinkler
26.5.2020 08:47 Reaguje na Pavel HanzlTa je založena na primitivních materialistických tezích (neprokazatelných) , kde se technicky zdatná společnost levou zadní vypořádá se všemi problémy nejen environmentálními problémy .
Stejně tak bolševici vykládali jak nás dotáhnou k beztřídní společnosti "každému podle jeho potřeb."
Situace je pochopitelně podstatně komplikovanější než se vytrubuje z bruselských kazatelen.
Pavel Hanzl
26.5.2020 18:13 Reaguje na Miroslav VinklerSamozřejmě je celý problém daleko složitější, jenže základem je začít něco DĚLAT a ne jen teoreticky žvanit. Sražením emisí CO2 můžeme získat čas a hlavně zkušenosti s řešením skožitého problému. Vykládáním pořád dokola, že je to složité a že to nejde, skutečně dojdeme jen do dupy.

Miroslav Vinkler
27.5.2020 09:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.5.2020 12:18 Reaguje na Miroslav VinklerFedrováním uhlí bychom si ji nesrazili? My možná ne, ale srazili by nám ji ostatní.

Miroslav Vinkler
27.5.2020 13:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.5.2020 15:28 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
27.5.2020 14:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.5.2020 15:29 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
27.5.2020 19:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.5.2020 06:36 Reaguje na Jan ŠimůnekBěžné používání JE je z 50. let, běžné fve panely jsou z 90. Muzeum jako budoucnost, normálka.
Mimo Chodem
27.5.2020 15:16a) uvedení přehledu různých přístupů ke globálním změnám neznamená, že mají tyto přístupy stejnou váhu. Dosud nevyvrácená hypotéza o vlivu člověka na klima se opírá o zjištění (dese)tisíců vědců po celém světě (uvažte, že vědců spojených s IPCC je jen zlomek oproti celkové komunitě!), kteří se pokoušejí složit skládačku z té neuvěřitelné hromady různých měření. Oproti tomu stojí hypotézy opírající se o partikulární data a/nebo fenomény. Neměly by se ale i alternativní hypotézy pokusit vysvětlit nashromážděná data v nezbytné šíři? Nedůvěřujeme-li více než >96% procent vědců, kteří procházejí kdejakými daty, proč věřit těm několika, kteří vysvětlují jen část skutečnosti, notabene s velmi omezenými datasety?
b) často se v diskuzi zmiňují doby minulé jako doklad o již zaznamenaných vyšších koncentrací C02 a teplot, což budí dojem (?), že i klimaskeptičtější povahy mají v paleoklimatology důvěru co se týče dob minulých (typický argument: vysoké koncentrace i teploty zde byly i před spalováním fosilních zásob). Ale mají titíž diskutující důvěru i v případě, že nám paleoklimatologové předkládají důkazy o vlivu spalování fosilních paliv na klima (tedy vliv člověka na klima)?
c) citace vědeckých prácí sice umožňuje mimo jiné efektivní vyjadřování, ale vždy je potřeba opatrnosti v tom, jak si představujeme, že dotyčný článek reprezentuje vědecké poznání (v širším kontextu). Vědecké žurnály umí být velice pluralitní a pokud autor neudělá skutečně boty (od technických po stylistické a jazykové), lze zvěřejňovat různé hypotézy a teorie. Tyto články pak čte širší komunita a teprve podle toho, jak budou různé hypotézy podrobovány kritickému pohledu se "odděluje zrno od plev" ... toto může trvat řadu let (vydání článku je jen nutná podmínka). Argumentace Einsteinem apod. jako se tu někdy objevuje neobstojí, protože i Einsteinovy původně zavrhované teorie přece uznala totožná komunita teoretických fyziků (bez ohledu na věřejnost, ta na to jen těžko měla kompetenci). Ideální přístup se mi jeví ten založený na důvěře v současný vědecký koncensus s prostorem pro alternativní hypotézy (ten tu je) - pokud budou úplnější a lépe vysvětlí různá měření, brzy se alternativy samy mohou stát "main streamem".
Pavel Hanzl
27.5.2020 15:37 Reaguje na Mimo ChodemJenom neznám snad jediného paleoklimatologa, který by tvrdil, že koncentarace CO2 byly v minulosti řádově do 1 miliónu let vyšší, než dnes. To se z ledovců dá zjistit velmi přesně, stejně jako rychlost oteplování planety.
Mimo Chodem
27.5.2020 15:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Miroslav Vinkler
27.5.2020 18:58 Reaguje na Mimo Chodem" Pokud jde o paleo rekonstrukce, v současné době nemáme žádné jiné proxy data pro skleníkové plyny než CO 2 , což do jisté míry omezuje naše chápání minulých podmínek oteplování .
Nárůst CO 2 vysvětluje pouze navýšení teplot o 1 a 3,5 ° C odvozeného z proxy záznamů. Došli jsme k závěru, že kromě přímého dopadu CO2 se musely objevit další procesy a / nebo zpětné vazby, které dosud nejsou známy, které způsobily podstatnou část oteplování během tepelného maxima paleocenu-eocenu. Jakmile budou tyto procesy identifikovány, bude třeba vzít v úvahu jejich potenciální dopad na budoucí změnu klimatu. "
Mimo Chodem
27.5.2020 19:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
27.5.2020 20:16 Reaguje na Mimo ChodemPotřebovali bychom obdobu testu,kterým byla poměřována Einsteinova teorie relativity v rámci zatmění slunce a byly vyslány dvě expedice, které měly za úkol jev zachytit a následně byla provedena anylýza.
Předpověď se shodovala s výsledky na setiny %.
IPCC proti tomu prezentuje scénáře vývoje,kde si můžete vybrat dle libosti.
Takhle se nedělá věda, ale politika.
Na shromážděních IPCC se schází desítky tisíc lidí (např. plánovaný Glasgow 30 tis. účastníků) . To není věda, to je cirkus , kde se nadšeně aplauduje každému číslu artisty, protože to tak je.
Psychóza je stejná jak na obdobných akcích v minulosti - NSDAP v Německu později KSČ v ČSSR a dnes Demokraté v USA.
Ladislav Metelka
27.5.2020 20:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
27.5.2020 20:38 Reaguje na Ladislav MetelkaEkolist:
"Ladislav Metelka: Klimatický panel je i navzdory chybám důvěryhodný. "Máme velice silné indicie, že s vysokou pravděpodobností je antropogenní podíl na klimatických změnách nad 50 procenty," říká v rozhovoru klimatolog Ladislav Metelka, současný zástupce ČR u Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Zároveň připouští, že se panel dopustil hrubých chyb, že jeho předseda Rádžendra Pačaurí není mužem na svém místě a že se politici, ať už klimatičtí alarmisté, nebo skeptikové, mohou pokoušet práci panelu ovlivnit."

Miroslav Vinkler
27.5.2020 21:19 Reaguje na Ladislav MetelkaMám problém uznat na základě výroku s neprokazatelnou pravdivostní hodnotou , že právě proto objektivní realita existuje. :-)
Mimo Chodem
27.5.2020 20:56 Reaguje na Miroslav VinklerAd důkaz). Ve hře je tolik proměnných (viz essential climate variables), že obdobu přímočarého testu jako u OTR si lze jen těžko představit.
Pokud Vám leží v žaludku IPCC, klidně se mu obloukem vyhněte (je to zlomek odborníků oproti celosvětové geovědní komunitě) a sledujte přímo subjekty jako NASA, NOAA, GFZ, BAS, profesní sdružení jako AGU, EGU, IUGG...). Jenže zjistíte, že se jejich zprávy nebudou moc lišit od těch z IPCC (které mimochodem poskytováním různých scénářů s konfidečními intervaly poskytuje běžné výstupy - co víc mohou udělat, než popsat vstup, algoritmus a výstup s odhadem chyb?).

Miroslav Vinkler
27.5.2020 21:04 Reaguje na Mimo ChodemV žaludku mi leží praktický dopad závěrů IPCC do osobního a veřejného života prostřednictvím politiků.
Aplikace závěrů je v některých případech nesmyslná a škodlivá.
NASA a NOAA sleduji občas a o shodě se mluvit nedá.
Mimo Chodem
27.5.2020 23:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 10:30 Reaguje na Mimo Chodem
Miroslav Vinkler
27.5.2020 20:47 Reaguje na Mimo Chodemad b) nemají ,obecně řečeno nejsou vymezeny oblasti počátečních podmínek
ad c) to není pravda, Einsteinovy teorie byly doloženy měřením takřka s úplnou shodou a jeho teorii do té doby pochybovala celá řada tehdy významných vědců ...
ad c)
Mimo Chodem
27.5.2020 21:30 Reaguje na Miroslav Vinklerb) no právě, selektivnost je častá bolest.
c) nerozumím, co považujete za nepravdu, to, že by OTR nebyla uznána vědeckým koncensem na základě dat? Vždyť vědecká obec postupuje totožně. O Zemi máme takové množství dat, že víme, že je lidskými oky už neprohlédneme a musíme se spoléhat na chytré algoritmy. Vliv člověka na klima není jen teorie, jak se mnozí snaží ostatní přesvědčovat, je to "state of the art" interpretace obrovského množství měření na základě soudobých znalostí. Alternativní teorie se holt musí začít brodit ve stejném množství dat a pokusit se je lépe vyložit (bez toho se vědecká obec jen těžko přesvědčí).

Miroslav Vinkler
27.5.2020 21:43 Reaguje na Mimo ChodemNejde tedy o "vyzobávání rozinek".
ad b ) notujeme si
ad c) Einstein přišel s OTR a na jejím základě spočítal konkrétní výsledek - ohyb světla díky gravitaci. To se právě dalo posoudit pokusem-zatmění Slunce, v našem případě nic takového IPCC nenabízí
Mimo Chodem
27.5.2020 22:53 Reaguje na Miroslav Vinklerad c) rozdíl je v tom, že některé efekty OTR jsou přímo měřitelné a počet parametrů není tak velký jako u modelování zemského klimatického systému plného zpětných vazeb, z nichž některé jsou možná dosud neznámé (nevím?). Přesto je počet nashromážděných dat a úroveň poznání dostatečné na to, aby vědecká komunita s vysokou pravděpodobností mohla tvrdit, že člověk významně přispívá ke globálním změnám. Výhoda alternativních teorií je, že působí díky své selektivnosti jednoduše(ji), což je bezesporu dělá přístupnější pro nás laiky.
Jan Šimůnek
28.5.2020 07:34 Reaguje na Mimo ChodemLadislav Metelka
28.5.2020 08:06 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
28.5.2020 17:00 Reaguje na Ladislav MetelkaTo je pochopitelně nesmysl, nicméně alternativní skupiny vědců (dokonce i skupiny nobelistů) těchto vlastností existují a jejich zprávy vycházejí dost odlišně od materiálů IPCC.
Ladislav Metelka
28.5.2020 18:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Miroslav Vinkler
28.5.2020 10:33 Reaguje na Mimo ChodemMimo Chodem
28.5.2020 13:17 Reaguje na Miroslav VinklerUveďme příklad salámové/plíživé/postupné metody odmítání: V článku s panem Kalendou píšete (Ekolist, 10.5.): "Plným právem pak lze položit kardinální otázku: Je současná a neoddiskutovatelná skutečnost – rychlá klimatická změna spojená s nárůstem globální teploty a změnami srážkové činnosti – zapříčiněná pouze antropogenními vlivy (emisemi skleníkových plynů), jak deklaruje oficiální doktrína IPCC a papouškují sdělovací prostředky, anebo lze tuto změnu vysvětlit jiným způsobem?"
Čert je v "pouze...jak deklaruje". Nejsem žádný velký znalec IPCC, ale i jako naprostý laik si všimnu, že IPCC toto nedeklaruje - vaše tvrzení je IPCC jen podsunuto. Např., IPCC doslova píše (str. 13, https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/02/WG1AR5_SPM_FINAL.pdf): "Natural and anthropogenic substances and processes that alter the Earth’s energy budget are drivers of climate change."
To snad i jako laici můžeme uznat, že by klimatologové byli naprostí šílenci, pokud by zanedbávali přírodní forcingy, nemyslíte?
Vladimir Mertan
27.5.2020 21:05 Reaguje na Mimo ChodemGeological findings suggest that the desert was then covered by a thick layer of ice. The glaciers covered more than 8 million km2 from the Massif du Hoggar in southern Algiers to the Mauritanian Atlantic coast. The sea surface level fell dramatically, and the extensive shallow waters along the coasts of the continents were turned into dry land. This caused the great mass extinction during the transition from Ordovician to Silurian.The ice age lasted for about 2 million years. The remains of large furrows and grooves created by the Andean-Saharan ice sheet can still be seen today. At the foot of Massif du Hoggar in southern Algiers is a typical U-shaped glacier valley with polished rocks and low elongated hills, all of which indicate a past ice age.
One paradox in connection with the Andean-Saharan ice age is that the CO2 concentration in the atmosphere remained rather high compared with today's level. Some findings even show that the CO2 concentration was up to 16 times today's level.
Therefore, it is likely that it was geographical or astronomical factors rather than the atmospheric chemical composition, which was the determining factor in the creation of the Hirnantian Ice Age that the Andean-Saharan Ice Age is also called.
Máme tu dobu ľadovú, síce fakt veľmi dávno, ale stalo sa tak pri 16 násobnej koncetrácii CO2 oproti dnešnej.
Vladimir Mertan
27.5.2020 21:16 Reaguje na Mimo ChodemVladimir Mertan
27.5.2020 21:29 Reaguje na Mimo ChodemLadislav Metelka
27.5.2020 21:45 Reaguje na Vladimir Mertan
Miroslav Vinkler
27.5.2020 22:06 Reaguje na Ladislav MetelkaTaké jeho argumentace s vodní párou je mimo.
Což však nic nemění na tom, že smím-li to tak nazvat, vaše modely jsou pouze modely vycházející z nedokonalého, spíše neúplného matematického popisu reality.
Ladislav Metelka
27.5.2020 22:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 06:40 Reaguje na Ladislav MetelkaPokud se jedná o budoucnost vklouzneme do království pravděpodobnosti a je jedno zda meteorologie anebo klimatologie.
Viz Dr. Šálek na své přednášce:
„Meteorologická předpověď je fyzikální úloha, jejíž cílem je vytvořit nejpravděpodobnější scénář nebo scénáře budoucího vývoje atmosféry v časovém horizontu typicky několika hodin, dnů až týdnů.“
Úspěšnost měsíčního výhledu se pohybuje u teplot kolem 75%, u srážek kolem 65%. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období. Sezónní předpovědi počasí ČHMÚ nevydává, střední Evropa je z hlediska sezónních předpovědí obtížně předpověditelnou oblastí.
! Český hydrometeorologický ústav přiznal, že při dlouhodobých předpovědích se často počasí chovalo jinak, než meteorologové
předpokládali. Proto ČHMÚ změnil styl informování o počasí na měsíc dopředu. Zprávy už tak konkrétní od r.2013. nejsou.
Ladislav Metelka
28.5.2020 08:09 Reaguje na Miroslav Vinkler1. pokud jde o měsíční předpovědi (delší ČHMÚ nedělá), tenkrát se změnilo to, že přešli od deterministických k pravděpodobnostním předpovědím.
2. V modelech se žádná proxy data nepoužívají.

Miroslav Vinkler
28.5.2020 08:47 Reaguje na Ladislav MetelkaJak plyne z textu můžeme se dostat k termínu míra úspěšnosti takových předpovědí.
K proxy datům - neřekl jsem,že se používají v modelech, ale zajisté se k jejím hodnotám pro sledované údobí přihlíží.
Opačný postup by vedl ke kuriozitám - neospravedlnitelným rozdílům mezi závěry ze souborů proxy dat a konečnému výsledku použitého modelu.
Ladislav Metelka
28.5.2020 08:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 09:26 Reaguje na Ladislav MetelkaProxy data jsou nepřímé údaje, umožňující rekonstruovat klimatické podmínky v minulosti. Kombinací různých proxy dat lze získat rekonstrukce teplot před počátkem instrumentálních záznamů teplot a tyto rekonstrukce jsou důležité v diskusi o globálním oteplování.
V tom se snad shodneme oba.
Klimatické modely odhadují chování současného i budoucího klimatu pouze s jistou mírou přesnosti. Proto je věnováno značné úsilí výběru těch modelů, které pro území našeho regionu poskytují výsledky, které jsou fyzikálně konzistentní s pozorovanými daty. Odhad budoucího vývoje na základě objektivně validované sady klimatických modelů je prvním předpokladem návrhu odpovídající adaptační strategie.
(viz Očekávané klimatické podmínky v České republice-Adaptační strategie pro udržitelnost ekosystémových služeb a potravinové bezpečnosti v nepříznivých přírodních podmínkách“ (CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000797) na Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v.v.i. (CzechGlobe), a to na základě zpracování modelových dat projektů CMIP5 a EUROCORDEX a s přihlédnutím k pozorovaným datům poskytnutých Českým hydrometeorologickým ústavem.
Prosím o vysvětlení.
Ladislav Metelka
28.5.2020 09:34 Reaguje na Miroslav Vinkler2. Modely se validují na dříve naměřených datech, nikoli ale na proxy datech. Z proxy dat nedáte dohromady tak přesný a detailní obrázek o stavu klimatu, jaký pro validaci modelu potřebujete.

Miroslav Vinkler
28.5.2020 09:55 Reaguje na Ladislav Metelka"Modelování systému proxy dat doplňuje interpretace na základě statistických analýz a vede k jejich propojení s modely klimatických systémů.... Propojením klimatických modelů a modelů proxy systémů. . Tím redukujeme některé potenciálně neplatné předpoklady při zpětné transformaci na odhady variability klimatu za účelem porovnání výstupu klimatického modelu a paleo-pozorování."
Ať se na to dívám zleva nebo zprava , dává to za pravdu mě a ne vám.
Tvrdí se zde , že množina prezentovaných klimatických modelů závisí také na výsledcích analýz proxy dat.
Zdroj :
Applications of proxy system modeling in high resolution paleoclimatology
Authors:
Evans,Tolwinski-Wardb, Thompson, Anchukaitisd
Ladislav Metelka
28.5.2020 10:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 11:05 Reaguje na Ladislav Metelka" Ne, proxy data se nepoužívají ani k vývoji modelu, ani k jeho validaci." a váš poslední výrok "... a zjistit, při jakých hodnotách forcingů je spočítané klima alespoň trochu podobné tomu, co vychází z proxy dat."
měl byste seznat, že je zde logický rozpor.
Stručně : Modely přihlížejí k informacím získaných ze souborů proxy dat a podle toho se také prezentují.
Na odpovědi netrvám ze zřejmých důvodů.
Ladislav Metelka
28.5.2020 11:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 11:31 Reaguje na Ladislav MetelkaVladimir Mertan
28.5.2020 08:33 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
28.5.2020 08:49 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
28.5.2020 09:29 Reaguje na Ladislav MetelkaVerím Richardovi Lindzenovi, že několik W/m2 je v celkovej bilancii málo.
Bolo by zaujímavé porozmýšľať o vplyve vetra. Ak vietor ovieva rozohriate povrchy pevniny aj mora, dochádza k tepelnej výmene na molekuly N2 a O2, ktoré nie sú skleníkové, ale sú v zložení atmosféry väčšinové. Vedia to modely zahrnúť?
Ladislav Metelka
28.5.2020 09:40 Reaguje na Vladimir MertanVěřte si Lindzenovi, pokud chcete...
Absorpcí IR záření na CO2 se ohřívá vzduch jako takový. Tedy i s N2 a O2, is vodní parou,... Modely s tím počítají (tepelná výměna mezi povrchem a atmosférou). Kdyby nepočítaly, vycházely by velké blbosti...

Miroslav Vinkler
28.5.2020 10:02 Reaguje na Ladislav MetelkaPokud by byl model rozšířen podle něj , došlo by se k jiným výsledkům.
Ladislav Metelka
28.5.2020 10:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 10:58 Reaguje na Ladislav MetelkaModely nezohledňují stavy v oblastech pokrytých vzrostlou vegetací z tohoto pohledu.
Viz blíže : Hydrology and Earth System Sciences , https://www.hydrol-earth-syst-sci.net/13/1307/2009/hess-13-1307-2009.pdf
Ladislav Metelka
28.5.2020 11:10 Reaguje na Miroslav VinklerLadislav Metelka
28.5.2020 11:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 11:29 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
28.5.2020 11:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 12:42 Reaguje na Ladislav MetelkaTady nemohu psát matematické formule - prosím podívejte se na :
https://journals.ametsoc.org/doi/10.1175/JAS-D-18-0358.1?mobileUi=0
část :
2. The equation of vertical motion
kde je vysvětlena tzv. odpařovací síla a její důsledek .
S tou stávající modely vůbec neuvažují a nejsou zahrnuty do obecně správné rovnice na str.27 pravá strana , druhý člen F (......)
Ladislav Metelka
28.5.2020 13:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 13:38 Reaguje na Ladislav MetelkaNezdá se mi však , že prof. Gorshkov ,který promiňte je o level výše, by takovou do očí bijící trivialitu přehlédl.
Ladislav Metelka
28.5.2020 13:45 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
28.5.2020 17:07 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
28.5.2020 13:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 14:01 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
28.5.2020 14:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 14:09 Reaguje na Ladislav Metelka" Relevantní diskuse jsou kontroverzní, protože současné modely cirkulace nemohou vysvětlit náhlé změny v cirkulaci vzduchu po změnách vegetace.
(Levermann et al. 2016 ; Boos a Storelvmo 2016).
Pokud by modelované turbulence mohly být reparameterizovány tak, aby odpovídaly naší teorii , očekáváme, že simulované atmosférické reakce na degradaci / regeneraci vegetace budou realističtější, čímž se vyřeší nesoulad mezi modely a pozorování."
-------------------
Via :
Pohybové rovnice pro vlhký atmosférický vzduch .
Makarieva, AM , VG Gorshkov , AV Nefiodov , D. Sheil , AD Nobre , P. Bunyard , P. Nobre a B.-L. Li , 2017
Ladislav Metelka
28.5.2020 14:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 14:52 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
28.5.2020 15:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
28.5.2020 15:24 Reaguje na Ladislav MetelkaCondensation of water vapor in gravitational
field
to nastiňují.
https://arxiv.org/pdf/1208.2581.pdf
Ladislav Metelka
28.5.2020 15:44 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
28.5.2020 17:04 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
28.5.2020 18:59 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
28.5.2020 17:03 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
28.5.2020 19:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Miroslav Vinkler
28.5.2020 17:34Právě mi redakce Ekolistu sdělila, že navazující druhý příspěvek
"Klimatická změna, globální oteplování a teorie biotické pumpy II. "
zveřejní v sobotu , 30.5.
Jedničku jsem pojal jako "zahřívací kolo " , dvojka už bude skutečně
"na tělo."