Petr Stýblo: ÚKZUZ navádí zemědělce k porušování zákona?

Prakticky vždy při aplikaci rozhozem totiž hrozí otrava necílových druhů živočichů a mezi nimi i druhů zvláště chráněných podle zákona o ochraně přírody a krajiny. A, co se týče rozhozu, toto povolení zatím žádný zemědělec nezískal.
Tvrzení ÚKZUZ – pokud toto skutečně přesně takto tvrdil – považujeme za zavádějící a navádějící k porušení zákona! Je možné, že jeho pracovníci skutečně stanovili plochy, na kterých dle jejich metodiky je možné aplikovat plošně rodenticid. Nicméně to je jen první krok k tomu, aby zemědělec mohl požádat orgán ochrany přírody o výjimku z ochrany zvláště ohrožených druhů vyskytujících se na daném pozemku.
Teprve, pokud mu bude udělena výjimka, může zemědělec podniknout konkrétní kroky k aplikaci. Toto mělo určitě zaznít ve vyjádření ÚKZUZ a když ne, měl v souvislosti s článkem toto jasně sdělit Ekolist. Ten namísto toho k vyjádření ÚKZUZ připojil zavádějící nadpis a na konci článku zopakoval stále omílanou bulvární zprávu o tom, že se někdo někde nakazil něčím co přenášejí hlodavci.
Jako by to snad s přemnožením hraboše polního nějak souviselo. Mrzí mne, že Ekolist upadá k hranicím bulváru. Není to první příklad. Mrzí mne rovněž, že Ministerstvo životního prostředí k této problematice dlouhodobě mlčí. Závěrem zopakuji stanovisko Českého svazu ochránců přírody – použití rodenticidů zemědělcům v době, kdy je populace hraboše na vrcholu, nijak nepomůže. Pouze jim dále zvýší náklady. Naopak ale zahubí řadu jedinců běžných i vzácných a extrémně vzácných druhů.
Zemědělci by neměli zvyšovat své náklady o nákup a aplikaci jedů, měli by dlouhodobě používat takové praktiky, které příští škody způsobené periodicky pulsujícími populacemi škůdců zmírní. Stát by měl takové praktiky finančně podporovat a zároveň by měl současné škody způsobené hrabošem zemědělcům v maximální možné míře kompenzovat.
Z podnětu ČSOP je připravena k podání ústavní stížnost na praktiky ÚKZUZ týkající se povolování plošné aplikace rodenticidu Stutox II.
Přečtěte si také |

reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)

Martin Mach Ondřej
27.3.2020 11:13děkujeme za upozornění. Zmiňovanou zprávu ČTK jsme doplnili a upravili.
Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
pavel peregrin
27.3.2020 14:14Jiří S
28.3.2020 23:58Každopádně k tomu MRO. To je takové opatření, kdy úkzúz právě pod skrytem MZe vyhlásí něco, co dokladují jasným zněním zákonů, aby si neuškodili a k tomu se nakrásno vztahuje výjimka ze zákazů, zákon č. 114/1992 Sb. § 56 odst. 2 b) v zájmu prevence závažných škod, zejména na úrodě, dobytku, lesích, rybolovu, vodách a ostatních typech majetku a odst. 2 c)v zájmu veřejného zdraví nebo veřejné bezpečnosti nebo z jiných naléhavých důvodů převažujícího veřejného zájmu, včetně důvodů sociálního a ekonomického charakteru a důvodů s příznivými důsledky nesporného významu pro životní prostředí
Takže pokud si tady MŽP myslí, či jiné organizace, že tato aplikace je nezákonná, tak se řekl bych dost plete.