https://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/xx.jablecna-slavnost-v-hostetine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

XX. Jablečná slavnost v Hostětíně

24. září 2023 (neděle) 11:00 - 17:00 Zlínský kraj (Hostětín)
Festivaly a slavnosti

Letošní Jablečná slavnost se koná v Hostětíně již po dvacáté a opět láká návštěvníky na mix chutí, barev, zážitků a nových zkušeností. Neděle 24. září 2023 bude provoněná jablečnými moučníky a čerstvým moštem. Jarmark s ukázkami řemesel, netradiční hry pro děti, hudba i osvětový a vzdělávací program - to je to, co je s hostětínskou oslavou podzimu spojeno a proč se do této malebné bělokarpatské vesnice lidé rádi vracejí.

Na návsi proběhne stejně jako každý rok tradiční jarmark regionálních výrobců a po celé odpoledne bude hrát cimbálová muzika. Prodejní výstava více než 50 druhů jablečných moučníků od místních hospodyněk a cukrářek z Fér Kaffé Veronica potěší a inspiruje. Čerstvě vylisovaný jablečný mošt z Moštárny Hostětín je ikonickou součástí Jablečné slavnosti.

Kromě zábavy a dobrého občerstvení (tradičního i vegetariánského) oceňují hosté i osvětový program akce. Ten jim letos přinese inspiraci a návody k úsporám energie nebo jak na bezodpadovou domácnost (zero waste) a také projížďky v elektromobilech.

“Pro návštěvníky jsme připravili několik typů komentovaných prohlídek a exkurzí - přírodní zahradou, moštárnou a po hostětínských projektech udržitelné infrastruktury v obci. V rámci té poslední můžete navštívit nově zmodernizovanou obecní kořenovou čističku odpadních vod. Je založena na přírodních procesech odstraňování organického znečištění podle současných poznatků a zkušeností a není tak náročná na spotřebu elektřiny,” popisuje jeden z bodů programu Radim Machů z Moštárny.

Jak na pěstování ovocných stromů, kterou odrůdu kam zasadit a jak se o ni starat - to je jen pár otázek, které kladou návštěvníci a pěstitelé a na které dostanou odbornou odpověď a radu. Jelikož podpora a záchrana krajových odrůd ovoce je jedním z poslání činnosti pořadatelů, patří ovocnářská poradna Standy Bočka k oblíbené zastávce návštěvníků. A to doslova - tato poradna má své pravidelné stanoviště v autobusové zastávce v centru obce.

Velkou pozornost věnují organizátoři dětem. V přírodní zahradě Centra Veronica je čeká badatelská stezka poznávání přírody, letos na téma “Hmyzí říše” o zvláštních, zajímavých a neobyčejných schopnostech hmyzu, jejichž výkony můžeme přirovnat k iluzinostům, akrobatů, žonglérům či vzpěračům. Lákadlem jsou i řemeslné dílničky, vaření na ohni a ruční moštování jablek. Starší děti pak mohou zažít adrenalin při lezení na adrenalinovou věž, překonávání překážek vyzkouší při bungee-runningu.

Jablečná je ukázkou environmentálně udržitelné akce. Snahou organizátorů je, aby byla bezodpadová, a pokud návštěvníci nechají auto doma a dopraví se vlakem nebo na kole, čeká jejich rodinu velmi zajímavý bonus v podobě stokorunové poukázky na občerstvení.

Akci pořádají Ekologický institut Veronica, spolek Tradice Bílých Karpat, Moštárna Hostětín, s podporou Obce Hostětín.

Místo konání | Obec Hostětín
Pořádá | Ekocentrum Veronica, spolek Tradice Bílých Karpat, Moštárna Hostětín, Obec Hostětín, https://hostetin.veronica.cz/ Pavla Konupčíková
e-mail: pavla@mostarna.bio  tel: 72406843  
Související odkazy: https://hostetin.veronica.cz/jablecna-slavnost-202(...) https://www.facebook.com/events/962957681437305

Uložit akci do kalendáře
+Google kalendář +iCal export

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist