https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/before-the-flood-sympatak-dicaprio-presvedcuje-ze-globalni-otepleni-je-treba-okamzite-resit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Before the flood. Sympaťák DiCaprio přesvědčuje, že globální oteplení je třeba okamžitě řešit

11.11.2016
A působí to tak, že to na nás jen nehraje.
A působí to tak, že to na nás jen nehraje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
S dalším pokusem, jak do hlav lidí vpravit pravdu o ekologickém stavu naší planety, přicházejí aktuálně dvě renomovaná jména: National Geographic a Leonardo DiCaprio. Záruka kvality a pravdivých informací a jméno populární celebrity. Dohromady dobrý nápad k vytvoření dokumentu Before the flood, který by měl všechny přesvědčit, že globální oteplování je realita.
 

DiCaprio byl v září 2014 generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem jmenován poslem míru Spojených národů s přednostním zaměřením na boj proti globálnímu oteplování. Od té doby nasbíral zajímavý materiál plný srozumitelných důkazů o tristním stavu naší planety.

DiCaprio je v ekologických otázkách aktivní už řadu let, v roce 1998 založil nadaci zaměřenou na ochranu životního prostředí, v roce 2007 natočil dokument “11. hodina” na podobné téma. Využít známého herce pro prezentaci závažných informací o stavu životního prostředí je chytrý nápad. Rozhodně má šanci oslovit větší množství lidí, než kdyby dokumentem prováděli renomovaní odborníci, výzkumníci a vědci. Je to vlastně smutné, ale tak to dnes prostě máme. DiCaprio je sympaťák, působí seriózně a jeho zájem o životní prostředí se zdá opravdickým. A působí to tak, že to na nás jen nehraje.

Dokument podává celkem uspořádaný výčet všech problematických oblastí, kterými lidstvo postupně decimuje svou planetu. Fosilní paliva, palmový olej, chovy dobytka… Hodně zajímavých záběrů. Pohled na měsíční krajinu v lokalitě těžby ropných písků, požáry na Sumatře, zamořený Peking. Všechno přesně uspořádané, u každého bodu je vyjádření odborníků i těch, kteří v lokalitě žijí a mají s problémy osobní zkušenosti. Také vyjádření politiků či těch mocných, kteří mají šanci věci měnit. Důraz na politickou rovinu celého problému je zřejmý. „Volte vůdce bojující za změnu klimatu.“

V některých částech dokumentu je znát, že je primárně cílený na americkou veřejnost. Překvapivá je informace, že v USA existuje značná skupina vlivných lidí, kteří globální oteplování označují za hoax. Vysvětlení, že za celou touto antikampaní stojí lidé profitující z obchodu s fosilními palivy, je nasnadě. I když není proto o nic méně děsivé. Sympaticky odvážné je zveřejnění jmen firem, které lze z této blamáže podezírat. Bohužel mezi popírači oteplení figuruje také Donald Trump, nově zvolený prezident USA. V této fázi padá na diváka tísnivá skepse, sleduje apokalypsu, kterou může jen stěží ovlivnit. V jiné pasáži zas nabíráte dech, spotřebu hovězího masa, a tím i změny klimatu, může ovlivnit každý jedinec individuálně. Stejně tak konzumaci palmového oleje. „Změňme spotřebu – co kupujete, co jíte, jak získáváte energii?“

Nejvíc si v dokumentu cením zachycení skutečných a srozumitelných důkazů. Všichni víme, že ledovce tají. Je to ovšem jen jakási abstraktní představa, prázdný pojem. Když ale polární výzkumník napne lano, která odpovídá hloubce ledu roztátého za posledních pět let, jste překvapeni. „Tolik?“ musíte se divit s DiCapriem. Stejně tak když vidíte indické zemědělce bezradně stojící nad totálně zaplavenými a zničenými poli s letošní úrodou, na které po dnech úplného sucha napršely všechny srážky na tři měsíce v jeden den. Nebo když maminka s dětmi v Pekingu jde krmit na dvorek kočky a před tím si celá rodina nasadí respirátory, protože jinak by se v té chemické mlze mohli přiotrávit. Snadno upadnete do deprese.

Z dokumentárního hlediska vytvořili autoři dokonalý celek. Fakta, argumenty, působivé záběry, souvislosti mezi různými jevy. Mix mezi apelem na jednotlivce a apelem na politiky. Pokusili se zpracovat všechny zásadní vlivy způsobující klimatické změny. Možná jedním z problémů filmu bude právě to, že všechny. Stopáž 1:36 je vhodná pro napínavý dobrodružný film, ale ať je dokument jakkoli zajímavý, jen málokdo asi vydrží do úplného konce. A to i přesto, že ho tvůrci zkusili okořenit ještě jedním způsobem. Proložili ho ukázkami z natáčení Revenand (Zmrtvýchvstání), za který DiCaprio v letošním roce získal Oskara. Tahle vsuvka má dvě roviny. Odkazuje k příběhu lovce lebek, který už před dvě stě lety bezhlavě zabíjel zvěř, aniž by pomýšlel na budoucnost. A navíc dobře ilustruje, jak marginálními věcmi západní společnost přispívá k ničení planety. Potřebujeme točit na sněhu a sníh v lokalitě roztál? Není nic jednoduššího než sednout s celým štábem do letadla a doletět o pár tisíc kilometrů dál. DiCaprio sám na sobě ukazuje, jak velkým problémem je naše zhýčkanost. Říká k tomu: „Všichni máme užitek z fosilních paliv. Co by bylo správné udělat? Máme všichni zodpovědnost jít příkladem.“

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

foto - Hornová Leona
Leona Hornová
Autorka je spolupracovnicí serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

14.11.2016 15:46
Nesdílím všeobecnou chválu autorky z několika důvodů:

1. DiCaprio je jistě výborný herec a proto dokáže zahrát i přesvědčeného ekologa. Tady bych na jeho upřímnost noc nespoléhal.

2. Důraz na všespasitelnost OZE + baterek je velmi naivní, prakticky nebyl rozebrán potenciál úspor a vůbec nebyl zmíněn potenciál jaderné energetiky. Pokud se nedají VŠECHNY možnosti na stůl a neudělá se jejich kritická analýza, je to jen snůška výkřiků typická pro ekologické aktivisty.

3. Docela jsem byl mile překvapen pozitivními názory ekonomů na uhlíkovou daň, jejíž rozbor si v dokumentu jistě zasloužil mnohem podrobnější výklad.

4. Co mne však hodně znechutilo, bylo závěrečné vystoupení DiCapria na Pařížské konferenci, kde se vůbec nezeptal: "Jakto, že tu dva týdny jednáte o klimatu a vůbec se nevazala v úvahu uhlíková daň jako nejmocnější a nejúčinnější ekonomický nástroj pro ochranu klimatu nedeformující tržní prostředí?"

5. Úplně se zapomnělo na Hansena, který zasvětil ochraně klimatu většinu života a je skalním zastáncem uhlíkové daně.

Nechci zpochybňovat dokumentární hodnotu snímku, ale mohl dát mnohem, mnohem více! Bezmocný a neefektivní ekoaktivizmus z toho strašně koukal.
Odpovědět
MH

Martin Hájek

14.11.2016 19:57
Pan DiCaprio je možná sympaťák, ale hlavně asi největší pokrytec v dějinách a je neuvěřitelné, že mu to média žerou. Že mu to sežere i spolupracovnice jinak celkem odborného serveru je ale skutečně prvotřídní ostuda. Majitel soukromého jetu, který má patrně jednu z absolutně největších uhlíkových stop jedince na této planetě nám vypráví o tom, co je potřeba dělat v boji s klimatem. Tak že by třeba začal napřed u sebe a zkusil pro začátek používat linkové lety...
Odpovědět
MH

Martin Hájek

14.11.2016 20:02
Pan Di je zhruba stejně věrohodný, jako kdyby nás Adolf Hitler vyučoval o právech menšin nebo Lenin o přednostech kapitalismu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist