Pig Business: Jakou cenu platíme za levné maso?
Ekologická aktivistka, herečka a modelka Tracy Worcester (52), celým jménem a šlechtickým titulem Tracy Louise Ward, markýza z Worcesteru, se při svém pátrání po původu vepřového vydala ze Spojeného království do Spojených států amerických, jižní Ameriky a do Evropy. Zjišťovala, kde a za jakých podmínek se vepřové maso vyrábí, kdo na tom vydělává a kdo na tom tratí.
Není asi potřeba do detailu rozebírat děj filmu. Kdo hádá, že velkou část viny mají ošklivé nadnárodní korporace, má pravdu. A i bez velké fantazie si člověk snadno domyslí, že intenzivní velkochovy nejsou pro zvířata žádnou selankou. V tomto smyslu není dokument žádným velkým překvapením. Zajímavé je, že Tracy Worchester se nesnažila jen chytit za srdce, ale na téma se dívá v širším obzoru. Dojemných okamžiků se ve filmu ale pochopitelně dočkáme – idylické obrázky „šťastných“ prasat z malé rodinné farmy se vystřídají se záběry ubohých stvoření tísnících se ve velkochovu. Dokument ale nespočívá v apelu na lidské svědomí a city skrze utrpení zvířat (tedy ne že by to nestačilo), ale jde dál.
Tracy Worcester poukazuje na negativní dopady velkochovu prasat, které se týkají přímo lidí a se kterými lze v racionální debatě lépe pracovat. Promýšlí sociální a ekonomické dopady velkochovů na prosperitu malých sedláků, kteří například v Polsku představují důležitou součást ekonomiky. Nízké ceny masa z velkokapacitních vepřínů je přivádějí k bankrotům, což prostě je pro polskou společnost zátěž. Intenzivní chovy mají i silný vliv na zdraví lidí z bezprostředního okolí velkochovů a zaměstnanců vepřínů. Likvidace hnoje a močky z vepřínů rozstřikováním po okolních polí má i zásadní vliv na kvalitu životního prostředí.
Nejjednodušší a nejpohodlnější postoj k velkochovům je totiž mávnutí rukou a konstatování, že to tak prostě je a nelze s tím nic dělat. Méně pohodlné je vyvodit osobní zodpovědnost a na systému se nepodílet. Třeba důsledným nakupováním masa z malochovů nebo ještě více nepohodlným úplným vyřazením masa z jídelníčku. A pak je tu donquichotská cesta, na kterou se dala Worcester, totiž pustit se do rozpohybování změny pomýleného lidského chování.
Náprava nebude jednoduchá. Nejen proto, že jde o byznys generující obří zisky, které si budou chtít velkotovárníci zachovat i do budoucna. Těžké bude překonat nezájem a letargii politiků, ale i té potencionálně nejsilnější a zároveň tragicky neprůrazné zájmové skupiny – spotřebitelů. Obtížné bude jen je přesvědčit, že to oni platí to, v jakých podmínkách jsou zvířata chovaná. Film Tracy Worcester znovu připomíná důležitou věc: fordovské výrobní postupy aplikované na živé tvory sice umí maso úžasně zlevnit, ale za cenu, kterou bychom neměli být ochotni zaplatit.
Film Pig Business (anglicky):
Víte, kde všude můžete najít výrobky, které vznikly díky prasatům? Christien Meindertsma vám to poví:
reklama
Další informace |
Další články autora |
Online diskuse
Smutná pravda=/ - 5. 9. 2011 - ŠárkaTo je šílený!!! My lidi jsme nejhorší co kdy mohlo naši planetu potkat! Nebejt těch lidí kterým to neni jedno tak už je naše matka Země dávno úplně zdevastovaná! Je strašná škoda, že pohodlnost nás lidí níčí nejvíc nás osobně!! Jsme chytří a zároveň tak hloupí tvorové! |