https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/svetove-ekonomicke-forum-elity-ve-slepe-ulicce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Světové ekonomické fórum: Elity ve slepé uličce

5.2.2021
Světové ekonomické fórum v dokumentu Marcuse Vettera. Na jedné straně světové elity ve slepé uličce, vláčeny touhou mocných a bohatých po větší moci a větším bohatství. Na straně druhé občanská společnost volající po změně.
 

Světové ekonomické fórum vznikalo v 70. a 80. letech minulého století jako platforma pro setkávání manažerů. Později se k manažerům přidali i politici, intelektuální elity a do jisté míry i zástupci občanské společnosti. V médiích můžeme každoročně číst o zlatém hřebu všech aktivit Fóra - totiž o každoročním zasedání ve švýcarském Davosu.

Právě v Davosu se rok co rok sejde kuriózní vzorek lidí. Angela Merkel, Donald Trump, Al Gore, zástupci korporacích, odborů a mnoho dalších. V posledních letech si Fórum můžeme spojit například s projevy Grety Thunberg.

Dva roky v životě této organizace zaznamenal německý dokumentarista Marcus Vetter. Dokument převážně zachycuje očima Klause Schwaba, zakladatele a prezidenta fóra. Toho se samotný režisér snaží často konfrontovat s realitou. I když částečně mimo kontext, zachycuje film paradoxy celé události a jejího poselství.

Hlavním zaklínadlem Schwaba se stává dialog. Potřeba dialogu “zainteresovaných” stran, který má vést k míru, prosperitě a řešení současných problémů. V době ekologické krize, v době, kdy se náš svět stále nepopasoval s chudobou, zatímco bohatí stále bohatnou, to zní jistě jako dobrý nápad.

Účastníky (a pár účastnic) fóra můžeme možná nazývat elitou, ale v řešení světových problémů jsou docela looseři. Ve světle dalších okolností celého fóra se snaha o řešení některých problémů jeví až groteskně. Asi nejsem první, kdo poznamenává, že na rautu vyřešíte jen svůj hlad, nikoliv hlad všech lidí světa (i když jste třeba světová “elita”). Stejně tak na něm pravděpodobně nevyřešíte klimatickou krizi, způsobenou mimo jiné přespřílišnou konzumací.

Zkrátka: problém nevyřešíte na rautu s těmi, kdo na něm vydělávají; za peníze vydělané na způsobení problému. Ano, Fórum financují firmy. Spíš než výdaje na dobro bych to však považoval za dobrou investici do kontaktu se světovými špičkami. Když se ale sejdou politici a světové špičky, nevěstí to jistě nic dobrého.

S tím se ostatně snaží režisér konfrontovat i samotného Schwaba. “Pokud byste byl kněží nějaké církve, přál byste si, aby k vám hříšníci přišli v neděli do kostela, nechtěli byste je vyloučit. Nebo byste je vykázali z kostela? Spíš naopak. Řekli byste: Ať přijdou raději tihle než ti, které vídám beztak každou neděli,” říká Kalus Schwab a mezitím můžeme pozorovat jednání Donalda Trumpa se zástupci firem během fóra v roce 2018.

Jistě. Kdybych byl kněz, byl bych jistě rád za příchozí hříšníky. Rozhodně bych je ale nenechal souložit na oltáři a v sakristii praktikovat satanismus. Asi tak totiž působí záběry, na kterých se Donald Trump po boku Schwaba domlouvá na byznysu s některými společnostmi.

Dokument zachycuje i další okamžiky - třeba účast držitelky Nobelovy ceny za mír a faktické premiérky Myanmaru Daw Aun Schan Su Ťij, která v posledních letech schytává kritiku za obhajobu genocidy Rohingyů, nebo za perzekuci a věznění novinářů. Stejně jako s dalšími, i s ní si Klaus Schwab vesele potřásá rukou a nazývá to “opatrným vedením dialogu”. Dojde ale i na brexit, nebo historii fóra, kdy řešilo izraelsko-palestinský konflikt.

Zajímavý obrat nastává při sledování fóra v roce 2019. Účast na něm, k nelibosti Klause Schwaba, odřekli účast světoví představitelé jako Trump, Macron, nebo Theresa May. Namísto toho se na fóru dostalo pozornosti právě občanské společnosti a změnám klimatu, které ve zmíněném roce rezonovaly světem, ale třeba i čerstvě zvolenému fašistickému prezidentu Brazílie Bolsonarovi.

Film se však věnuje mnoha dalším tématům. To však na úkor jejich kontextu. Zde je nutné podotknout, že výčet hříchů účastníků fóra by vydal na seriál delší než Ulice. Režisér Klause Schwaba konfrontuje jen s neetickými praktikami firmy Monsanto, prostřednictvím kritiky ze strany Greenpeace a Grety Thunberg pak s nečinností při řešení klimatické krize.

Film má široký záběr a působí značně rozdrobeně. Veškeré jeho části však spojuje jedno - obraz elit ve slepé uličce. Snaha řešit globalizací mnoho problémů, které globalizace a aktéři tohoto unikátního “dialogu” napáchali a falešná představa toho, že je dokáží vyřešit v mezích “bussines as usual”. Na straně druhé ukazuje naději v podobě občanské společnosti a mladé generace, která jako by mluvila do prázdna.


reklama

foto - Doubravský Petr
Petr Doubravský
Autor studuje na katedře environmentálních studií, působil i jako mluvčích studentských stávek za klima v Česku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

5.2.2021 16:14
Ludvík Vaculík : „S pádem komunismu se vrátily příčiny jeho vzniku; zpupnost kapitalismu, který se znovu odvazuje od řetězu. Problém je ještě daleko, ale zcela jistě na cestě.“
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2021 10:07 Reaguje na Jiří Daneš
Kapitalismus je ekonomický systém a nějaká zpupnost se ho netýká, jako třeba podvojného účetnictví.
Zpupnost je vlastnost pouze lidská a trpí jí lidé, kteří mají moc. Tj. diktátoři v totalitních systémech, což z kapitalismem nic společného nemá.
Něco se určitě najde v globálních korporátních megafirmách, ale nejsem si jist, že je to produt zrovna kapitalismu.
Odpovědět
Petr Vojvo

Petr Vojvo

20.2.2021 19:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Kapitalismus je vždy provázaný se socialismem. Vastně je to to stejné, přerozdělování aktiv ve prospěch vládnoucích jelit.
Obyčejní lidi na to vždy dojedou. Stejné je to u zlodějského grendealu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2021 16:04 Reaguje na Petr Vojvo
Asi si petete politickýa ekonomický systém.
Kapitalismus je zcela přirozený hospodářský systém, fungující v lidské společnosti od pradávna. Žil ve feudalismu, normální demokracii a funguje i v komunistické Číně.
Socialismus a komunismus si vymyslel Karel Marx a nikdy to nikde nefungovalo. Světský socialismus byl jen feudalismus netřený na rudo, sociální stát Evropský nemá nic společného se socialismem, je postaven na kapitalismu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.4.2021 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Nelžete, Vy jste Marxe četl? Můj vnuk ano a to při studiu v USA, v Bostonu a říká, že jim přednášeli, že Marx si nic, kromě Komunistického manifestu, nevymýšlel. Rozhodně věřím svému vnukovi, vždyť studoval v Americe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.4.2021 20:19 Reaguje na Jiří Daneš
Samozřejmě si nevymýšlel, jeho životní dílo je Kapitál a je dodnes uznávané. Ten Manifest psal asi jen ze srandy, vůbec nemohl tušit, že darebáci z Ruska na něm postaví nejkrutější režim všech dob a všeho lidstva.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.4.2021 15:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Obraťte se s tím na Ludvíka Vaculíka, autora manifestu "2000 slov", který vyšel 27. června 1968 v Literárních listech, byl tehdy také vyvěšen s podpisovým archem, mimo jiná místa, na Staré radnici v Brně a i já jsem se pod něj, na souhlas podepsal (a uváděl to do dotazníků, jako projev svého politického názoru).
Bližší informace na: Wikipedie, heslo 2000 slov.
A abyste věděl kdo byl Ludvík Vaculík, ušetřím Vám hledání: "Ludvík Vaculík (23. července 1926 Brumov – 6. června 2015[2][3] Dobřichovice) byl český prozaik, fejetonista, publicista, disident, autor manifestu Dva tisíce slov a zakladatel samizdatové edice Petlice (zal. 1972). Byl moravský patriot, ve tvorbě občas používal rodné valašské nářečí".
V době, kdy psal Vaculík psal 2000 slov, Váš otec nejspíš čile kolaboroval s místními komunisty, abyste se dostal na školy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.6.2021 10:20 Reaguje na Jiří Daneš
Lžete jak dycky, můj otec byl vyhozen z práce, protože odmítl podepsat souhlas se "vstupem spojeneckých vojsk" v roce 68 a protože nikdy nebyl komunista, tak ty represe byly mírnější. A mě vzali na techniku, protože potřebovali vzdělané otroky. Já se tak cítil až do plyšáka.
Odpovědět
sv

7.2.2021 16:33 Reaguje na Jiří Daneš
Ano, ty fantasmagorické levičácké teorie jsou v komunistech z 50. let zažrané jako v koze, ať už se pak stali disidenty nebo zůstali straně věrní. Realitou je, že pokud se někdo utrhl ze řetězu tak leda zelené "elity". Abych parafrázoval článek, tak jejich zpupnost nejen, že dostala mnoho zemí do slepé uličky aniž by si toho všimli ale dokonce s těmi zeměmi do té zdi na konci brutálně narazili.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.2.2021 12:10 Reaguje na Jiří Daneš
Lidstvo se plácá ve formě, ale podstata mu uniká....
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.5.2021 10:23 Reaguje na Lukáš Kašpárek
no digitalizace tomu určitě pomáhá, lidi jsou stále více manipulovaní a hloupější, egoističtější a namyšlený, sprostý a asociální dělají to i vlastní dětem
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.4.2021 11:15 Reaguje na Jiří Daneš
„Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je vlastní naproti tomu jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy.“ — Winston Churchill

Zdroj: https://citaty.net/citaty/21127-winston-churchill-kapitalismu-je-vlastni-jedna-vada-nerovnomerne-ro/
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.5.2021 10:21 Reaguje na Petr Eliáš
bych řekl, že v ČR se rozděluje už jen bída státního rozpočtu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.5.2021 10:19 Reaguje na Jiří Daneš
to není jen o kapitalismu, ale o hlouposti lidské jako celku. Lidí, kteří ztratili kontakt se svojí přirozeností, jsou manipulativní, nikdo nikoho nevychovává, vše je dovoleno a ještě k tomu se přidal gender který prochází degenerativní fobií antisemitskou všichni proti všem. TO URČITĚ DOBŘE NEDOPADNE
Odpovědět

Jirka Černý

6.2.2021 06:23
Ve slepé uličce jsou ti co se za elitu považují, ti co elitou jsou problém nemají a vše jede podle jejich představ.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2021 10:08 Reaguje na Jirka Černý
A vše řídí v pohodě z Paroubkova Marsu.
Odpovědět
sv

7.2.2021 16:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak píše předřečník, ping. paroubek elitou nikdy nebyl, leda v jeho vlhkých představách.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.2.2021 12:03
Velice trefný popis reality... mluví mi to z duše...
Odpovědět
VN

Vilém N

11.2.2021 09:39
"Na jedné straně světové elity ve slepé uličce, vláčeny touhou mocných a bohatých po větší moci a větším bohatství. Na straně druhé občanská společnost volající po změně."
Zajímavé vidění světa poslední dobou. Jen černá a bílá. Sever a jih. Ty co mají jiný názor jsou hodni pouze k nenánavisti a cancelování.
Možná to bude tím, že se střetává svět mocných cyniků a nedospělých jedinců (nemyslím to jízlivě). Oboje zcela odtrženo od reality.
Zajímavé je, že střední třída (rodiny s dětmi, oba pracující) jsou většinou zticha. Jako při každé takovém ideologickém souboji dvou stran přesvědčených, že oni mají recept na pravdu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.6.2021 10:34 Reaguje na Vilém N
To je zajímavé, já žádný rozpor v systému Sever - Jih nevidím.
Daleko horší to vidím ve směru Západ - Východ.
Odpovědět
Petr Vojvo

Petr Vojvo

20.2.2021 19:55
V jaké slepé uličce, výběr daní za greendeal probíhá dle plánu, jen lidi nemají peníze nakupovat elektrovehikly.
Okrást lidi je potřeba zlodějskou melounovou ideologií.
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.2.2021 11:06
Z teto neblahe situace by dokazala svět vyvest pouze komunisticka strana Sovětskeho svazu pod moudrym vedenim Nikity Sergejeviče Chruščova.Tečka
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.4.2021 15:18
každý by se měl starat o to, co mu mylo svěřeno jeho předky aby bylo zase co předat následující generaci s odpovědností vlastní a ne vymýšlet globální klacky
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.4.2021 20:36
Manual "Great reset" asi zahrnuje i Green deal, ale necetla jsem, nevim, jestli se da koupit. Jen je mi divne, proc se Green deal do cestiny preklada jako zeleny udel. Znamena to snad zelena smlouva. To je neco hodne jineho a musel by se nekdo s CR na zlene politice domluvit, coz se myslim nestalo.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.4.2021 11:01 Reaguje na Jarka O.
Tak Great reset se dá koupit...ale asi budete zklamaná, nejsou to plány jak ,,ovládnout,, svět jak tvrdí různí ,,pseudovlastenci,,. Je to ekonomické forum. ;)

https://www.weforum.org/great-reset/
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.5.2021 16:54
měli by jsme si uvědomit, že žijeme v korporátní demokracii, kde jednotlivec neznamená vůbec nic. Elity se přesunuli do jiného prostředí...které je mnohem méně viditelné
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.6.2021 10:28 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Korporátní demokracii vymyslel ve 20. letech v Itálii Benito Mussolini, taky tvrdil, že není politik a bude řídit zemi jako firmu. Ministři byli taky manažeři z velkých korporací (jako dnes Schillerová, Brabec, Havlíček) a celý systém dopadl tragicky, spojení s Hitlerovým Německem se mu krutě nevyplatilo.
Dnes to vidíme pouze v Rusku a u nás, možná i v Maďarsku nebo Srbsku.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.5.2021 10:16
elita, která neumí být sebekritická spadne na hubu dost tvrdě...blbý je, že všichni s ní..
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist