https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/vodohospodari-upravi-koryto-svitavy-na-blanensku-do-podoby-kterou-melo-kdysi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodohospodáři upraví koryto Svitavy na Blanensku do podoby, kterou mělo kdysi

11.1.2025 02:19 (ČTK)
Povodí Moravy upraví úsek koryta řeky Svitavy pod Svitávkou na Blanensku do podoby, kterou mělo před 100 lety. Cílem je vytvořit podmínky pro samovolný vývoj toku a zvýšit odolnost krajiny vůči změnám klimatu, informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
 
Úprava koryta Svitavy se zaměří na úsek o délce 730 metrů, který byl ve 30. letech minulého století napřímený a opevněný kamennými dlažbami. Současný stav tak neumožňuje přirozenou obnovu toku. Projekt zahrnuje odstranění současného opevnění, obnovu členitosti dna a vytvoření stanovišť pro podporu vodních živočichů.

"Jsou to právě revitalizace a obnovy vodních toků, které představují jednu z našich priorit. Každý takový projekt přispívá ke zlepšení vodního režimu v krajině, posílení ekologické stability a zvýšení odolnosti vůči změnám klimatu," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Opatření na Svitavě zahrnují také dlouhodobě udržitelné prvky, jako jsou kamenné prahy, kamenné výhony, mrtvé dřevo nebo solitérní lomové kameny. Ty budou mít za úkol čeřit hladinu a tvořit přirozené výmoly. Na břehu pracovníci povodí vybudují suché kamenné zídky a sypané urovnané kamenné hromady sloužící ke zvýšení biodiverzity, například jako úkryty pro plazy. Výsadba břehových porostů pak zlepší stabilitu břehů a poskytne útočiště pro hmyz, ptactvo i drobné savce.

Stavební práce začaly v lednu, hotovo by měly být v dubnu. Projekt je financovaný z prostředků evropského Operačního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy, náklady jsou ve výši téměř 7,3 milionu korun.

Povodí Moravy úpravou Svitavy u Svitávky pokračuje v programu ozdravování krajiny. Spočívá v revitalizaci vodních toků, přípravě přírodě blízkých protipovodňových opatření a zajišťování migrace vodních živočichů.

"V nedávné době jsme dokončili obdobné revitalizace například na říčce Jihlávce v Prostředkovicích u Jihlavy, kde se vodní tok prodloužil o třetinu a říční niva získala zcela nový ekologický význam, nebo na řece Svratce u Jimramova, kde jsme obnovili původní koryto řeky. Aktuálně pracujeme na migračním zprůchodnění jezu v Lukách nad Jihlavou a do budoucna připravujeme další revitalizační projekty například na Javornickém, Slavětínském a Blatnickém potoku," dodal Gargulák.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.1.2025 11:04
Na té ukazované vodoteči, stačí dělat jednoduché hrázky a postupovat tak proti proudu - každá další na konci klidné hladiny, nedávno ukazovali v Krušných horách.
Odpovědět
MK

Michal Krátký

11.1.2025 12:53 Reaguje na smějící se bestie
Naprostý blábol vy "vodohospodàři". Jako vždy
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.1.2025 15:38 Reaguje na Michal Krátký
To je jednoduché, bez byrokracie a téměř zadarmo -
jo, trochu práce rukama, no !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.1.2025 20:05 Reaguje na smějící se bestie
Hrázky se dají dělat tam, kde je terén svažitý či kde proběhly meliorace v minulosti.
Na standardních tocích se hrázky nedávají, zvláště v rovinatém terénu.


Mnohem lepší jsou však tůně a klauzy, tedy malé vodní nádrže...

Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.1.2025 20:17 Reaguje na smějící se bestie
Ale nesmysl. To co je na snímku opravdu není Svitava.
Odpovědět
ZZ

Zejména Zájmena

11.1.2025 14:01
Jako paráda. Ale za mě je jednodušší, levnější a ekologičtější nechat zarůstat břehy lužní vegetací, tedy hlavně různými vrbami a topoly. Popřípadě není špatné něco dosadit, aby se to urychlilo. Stromy a keře už se sami postarají o částečné zapadaní organickým materiálem současného (betonového) koryta, což způsobí napřed drobné meandry v rámci koryta a také vzniknou malé jezy a hladina se tak místy vyvýší. Postupně dojde k narušování stěn koryta kořeny, což bude více a více způsobovat meandrování. Jediná nevýhoda je, že to potrvá dýl.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.1.2025 15:36 Reaguje na Zejména Zájmena
Asi tak.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.1.2025 19:59 Reaguje na Zejména Zájmena
Ta oblast se nazývá Malá Haná, tedy oblast s tradicí zemědělství. Podle mého, by si celá oblast zasloužila projekt pro zadržení vody v krajině.
Ta oblast je celkem přesně geograficky ohraničená a geomorfologický profil území je obehnán kopci, z kterých také stékají potoky, kde s dají odtoky zpomalit.



Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.1.2025 20:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Malá Haná je jinde.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.1.2025 20:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
https://mapy.cz/zakladni?x=16.6058915&y=49.4920623&z=14
Zřejmě jde o rovný úsek pod Svitávkou asi 800m
Odpovědět
Pe

Petr

11.1.2025 16:01
"Povodí Moravy úpravou Svitavy u Svitávky pokračuje v programu ozdravování krajiny."
Konečně si začínáme přiznávat že krajina, kterou jsme vytvořili, a které říkáme kulturní, je ve skutečnosti nemocná krajina. Nedokáže ani regulovat klima a vodní režim, ani udržovat přírodu a biodiverzitu. Umožňuje jen pohodlně brát, to ale nestačí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.1.2025 21:18 Reaguje na Petr
Ale kdeže. To, co se dnes koná, je jen snaha zavděčit se zelené lobby.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist