https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/cr-podle-asociace-nedostatecne-rychle-renovuje-a-zatepluje-budovy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR podle asociace nedostatečně rychle renovuje a zatepluje budovy

29.11.2024 01:08 (ČTK)
Rekonstrukce domu
Rekonstrukce domu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česko podle asociace Centra pasivního domu nedostatečně rychle renovuje a zatepluje budovy. Přístup státu k renovacím není koncepční a podle centra je nutné aktualizovat národní strategii renovací budov. Vhodné by bylo například rozšířit možnost výhodných úvěrů pro domácnosti a zřídit bezplatné poradenství. Centrum pasivního domu to uvedlo v komentáři, který má ČTK k dispozici. Dotace na částečné nebo komplexní zateplení lze v ČR čerpat z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) provozovaném ministerstvem životního prostředí (MŽP).
 
Dále by se podle asociace měly například více podpořit předprojektové přípravy bez nutnosti závazku investice, nalézt nástroje pro podporu sociálně slabých domácností a zajistit dlouhodobá informační kampaň. Podle konzultanta energetických úspor z Centra pasivního domu Michala Čejky lidé renovují neefektivně po částech a často se upínají spíše k rychlým opatřením. Stát by pak měl jít příkladem a zaměřit se na kvalitní renovace vlastních budov, jako jsou úřady, nemocnice a školy.

Standardní program NZÚ podporuje všechny kategorie zateplování. Je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Čerpat mohou majitelé rodinných domů, ale i některých bytových domů. Cílem programu NZÚ Light je podle MŽP okamžitá finanční podpora pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Ve srovnání s klasickou verzí programu se peníze vyplácejí předem.

Na komplexní zateplení je možné žádat o dotaci přes program Oprav dům po babičce. Získat lze z něj od některých bank výhodnější, maximálně 3,5procentní úvěr, nebo až jeden milion korun. U menších rekonstrukcí lze zažádat maximálně o 150 000 korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů.

Některá média dříve upozorňovala, že o Oprav dům po babičce není takový zájem jako o jiné podprogramy NZÚ. MŽP na jaře rozhodlo některé podmínky změnit. Z Oprav dům po babičce mohli začít nově žádat lidé, kteří vlastnili také další nemovitost a naopak o NZÚ Light, o který byl větší zájem, mohou nyní čerpat jen lidé s jednou nemovitostí určenou k bydlení, kromě těch určených k rekreaci.

NZÚ funguje v ČR 15 let. Za tu dobu v programu MŽP schválilo 412.000 žádostí za více než 91 miliard korun, v podprogramu Light pak 86.000 žádostí za víc než deset miliard Kč. O dotaci z programu Oprav dům po babičce si zatím zažádalo 5600 lidí, a to o celkem zhruba 5,5 miliardy korun.

Pomalu a neefektivně nerenovuje budovy pouze ČR, ale podle analýzy think-tanku Buildings Performance Institute Europe, která hodnotí stav dekarbonizace evropských budov, celá Evropská unie. Evropské stavebnictví podle analýzy neplní sociální, ekonomické ani klimatické cíle. Využívání energie v budovách od roku 2015 do 2022 kleslo o 14,7 procenta, požadované snížení mělo být ale o 27,9 procenta. Konečná spotřeba energie v budovách se snížila o 2,8 procenta, cílem byl pokles o 6,5 procenta. Investice do renovací budov dosáhly 60,6 procenta požadovaného cíle.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

29.11.2024 11:58
Je s podivem, že asociace Centra pasivního domu nevidí (nebo nechce vidět), že zateplení, ať už částečná či komplexní, se v podstatě vždy dělají podle nejnižší možné úrovně zateplení, aby se ještě dosáhlo na dotaci (dá se tam např. nejtenší možná tepelná izolace, aby byla podmínka dotace ještě splněna). Takové zateplení ale nebude vyhovovat nárokům na budovy za 10-20 let. Ty domy jsou tak odsouzeny k tomu, že ten potřebný standard již nikdy nedosáhnou, protože dělat další "dozateplení" se již nikdy nevyplatí. Dotují se tedy zcela neperspektivní řešení, kdy se nadělá, z dlouhodobého hlediska, více škody než užitku.

Člověk by si říkal, kdo jiný by tento nesmysl měl otevřeně kritizovat, když ne asociace Centra pasivního domu. A ono nic.
Odpovědět
DA

DAG

29.11.2024 18:58 Reaguje na Jiří Svoboda
A není to princip? Za dvacet let se roztočí kola financování.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.11.2024 20:13 Reaguje na DAG
Myslím, že principem je nepřemýšlet a jakkoli utrácet peníze za "zelená" opatření, jak nařizuje Brusel.
Lidé stavebnictví nerozumí a nechají se lehce "odborníky" a dotacemi oblbnout.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

1.12.2024 10:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Zateploval jsem domek před cca 30ti roky.Tepelnou bilanci budovy spočítat umím.Pokud jsme přilepili 8cm polystyrenu,stačí to.Potom už jsou ztráty tepla jen otvory,okna a dveře.10 a více cm je o ničem. Zateplení a dotace ..... my to dělali za své abychom ušetřili za plyn a povedlo se.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.12.2024 16:52 Reaguje na Emil Bernardy
Co je to "stačí"?

Zkuste si pohrát s programem CASAnona:

http://nesa1.uni-siegen.de/index.htm?/softlab/casanova_e.htm
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

29.11.2024 12:42
Trochu to dělá dojem jako když se asociace holičů usnese na tom, že "lidi by se měli častěji chodit stříhat" a stát by měl stříhání víc dotovat a taky zřídit bezplatné poradenství pro moderní sestřihy ... hm
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.11.2024 15:48 Reaguje na Dalibor Motl
1*
Odpovědět
JV

Jiří Vavřík

30.11.2024 07:30 Reaguje na Dalibor Motl
Výstižně napsáno.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.11.2024 13:12
Což takhle odstranit dotace a zrušit DPH na izolační materiály? Odstraní se tak mezičlánky, které nic nepřináší, jen vyžadují extra náklady (úřednictvo řešící dotace, dotační firmy, poradci, ...)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.11.2024 15:48 Reaguje na Richard Vacek
! 1*
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.11.2024 20:09 Reaguje na Richard Vacek
Určitě nějak podobně. Ale zrušení DPH by nic neudělalo. Firmy co dělají zateplení jsou většinou plátci DPH.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

1.12.2024 09:43
Zkrátka:
Milý státe, nalej pár miliard i do oblasti našeho podnikání. Členové naší asociace Centra pasivního domu, rádi tvé dotace přijmou, přes příští investory a majitele renovovaných a zateplovaných nemovitostí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist