https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/kvuli-cirkularite-konci-veci-na-jedno-pouziti.nakupte-si-toaletak-do-zasoby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli cirkularitě končí věci na jedno použití. Nakupte si toaleťák do zásoby. Hned!

1.4.2023 06:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Žena veze část nákupu toaletního papíru ke svému vozu na parkovišti. Černobílý snímek pro zvýšení ponurosti.
Žena veze část nákupu toaletního papíru ke svému vozu na parkovišti. Černobílý snímek pro zvýšení ponurosti.
Věci na jedno použití jsou pro planetu zlo. Vyrobí se, použijí a vyhodí. Nebohým želvám pak trčí z nozder plastová brčka. Lidé si ale škodlivosti věcí na jedno použití všimli a vymysleli cirkulární ekonomiku. Ta upřednostňuje věci, které se dají používat opakovaně, a když doslouží, dají se recyklovat a používat dál. Pro planetu to bude spása. Vy si ale teď hned běžte koupit zásoby toaletního papíru. Ano, je na jedno použití, a proto končí. Leda by se do toho vložili podnikaví podnikatelé.
 
Tento text je aprílový žert.

Planetu máme jen jednu, její zdroje jsou konečné a není možné do nekonečna jen spotřebovávat stylem ‚použij a vyhoď‛. To bychom to daleko nedopracovali.

Politici si to uvědomili také a přišli s legislativním návrhem, který od 1. dubna zakazuje prodej všech věcí na jedno použití. Bufety a fastfoody tak musí přestat používat plastové tácky a takové ty plastové vidličky a nože, kterými stejně nejde nic napíchnout či přeříznout. Končí papírové kapesníky, končí papírové utěrky. Končí i toaletní papír.

Co s tím? Kupte si v IKEA velikou skříň, tu si sestavte. A pak ji až po okraj naplňte toaletním papírem. A pak si držte palce, že vám vystačí dostatečně dlouho a že trh přijde s jiným, udržitelným řešením. Krabici od skříně schovejte, třeba na ni jednou taky dojde. Konec konců, je to papír.

Část zásob autora tohoto textu.
Část zásob autora tohoto textu.

Aktuálně totiž udržitelná náhrada zřejmě neexistuje a politici byli v prosazování akční politiky příliš horliví. Byť, jeden politik řešení nabízí. Emeritní prezident Václav Klaus zákaz jednorázových výrobků označil jako za neřešení a vysmál se myšlence jedné planety, nicméně vzápětí sám řešení nabídl. Vytáhl z temnot politického zapomnění svou neviditelnou ruku trhu. Ta by podle něho mohla lidem pomoci jako náhrada zapovězeného toaleťáku. Dá se totiž použít opakovaně.

Otázka ale je, jestli na trhu bude dost neviditelných ruk trhu. Nehledě na to, že drtivá většina lidí asi bude skeptická k používání něčeho, co je neviditelné. Ale Václav Klaus ubezpečuje, že neviditelnou ruku trhu může mít každý vlastní. Nijak nepřekáží, protože není vidět.

Uznal však, že trh s neviditelnými rukami trhu bude pro zjevné důvody těžko kontrolovatelný a bude svádět k podvodům. Snadno by se mohlo stát, že si lidé místo neviditelné ruky trhu koupí třeba neviditelnou nohu trhu. Kontrolovat, co přesně si člověk kupuje, v podstatě nejde.

Možná to celé ale nebude s toaleťákem tak zlé. Podnikaví podnikatelé totiž přišli na to, že když na toaletní papír něco natisknou, třeba i samotné znění zákona, který zakazuje používání výrobků na jedno použití, pak už toaleťák není výrobek na jedno použití, protože si na něm můžete číst zákon, který zakazuje používání výrobků na jedno použití, a po přečtení si s ním můžete legálně utřít zadek.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.4.2023 06:40
Tohle je dobrý aprílový článek. Díky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.4.2023 17:37 Reaguje na Katka Pazderů
Tohle není apríl, ale s ohledem na osazenstvo v Bruseli brzká realita.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.4.2023 06:43
Lepší je nejíst. To pak toaleťák nebudete potřebovat.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.4.2023 07:09 Reaguje na Katka Pazderů
Stačí udělat z jídla luxusní statek, který si mohou dovolit jen někteří, což se celkem dobře našim politikům daří.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.4.2023 07:31
No víte jak se pozná u moře na nudapláži obyvatel unie? bude mít pavučinu na zadku.
V Rusku údajně chodili s toaleťákem do čistírny.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.4.2023 10:28
Mám obavu, že to nemusí být ani do budoucna aprílový žertík, protože lidská
blbost nemá hranic. Jinak si pamatuji seno v koši v kadibudce a nebo nařezané noviny. V jedné rodině dokonce prali utírací hadříky ze starých oděvů zhruba v koši v potoce a načisto venku v neckách. I tak kdysi lidé žili a jen doufám, že se tím nikdo nebude inspirovat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.4.2023 10:52 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět

vladimír šmídl

1.4.2023 18:35 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak noviny, pane Machačku né. Tam ví každý, že se čtou jenom jednou (jsou na jedno použití) a někdy ani to ne.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.4.2023 08:43 Reaguje na vladimír šmídl
Můžete je dát do sběru, spálit v kamnech, kde se recyklují
na teplo a popeloviny k pohnojení půdy a v latrině je taky
využily okolní rostliny pomocí kořenů prorůstajícími do ní.
Po ukončení táborů jsme "odpadní" jámy se zbytky potravin a
exkrementů zpět zasypali vykopanou zeminou a osadili stromy.
Tak mohutné stromy jako tam nikde v okolí nebyly a tudíž
došlo k téměř 100 % recyklaci.
Odpovědět
TV

Tom Voumard

1.4.2023 14:48
No řešení existuje. V minulosti se dokonce na hradech používalo. A k tomu má víc využití. Při ochraně potravin, děti si s tím rádi hrají, zlepšení estetitu a atmosféru domova. Nejen, že se dá na WC opakovaně používat, protože to má samočistící funkci, dokonce jejich množství se časem zvyšuje. Jó není nad to mít doma koťata.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.4.2023 17:36
Jede pán v tramvaji, drží velký kufr a ten neskutečně zapáchá. průvodčí ho chtěl vykázat z dopravy a když se ptal na obsah kufru, pán bezelstně řekl, že veze toaletní papír do čistírny.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

1.4.2023 20:00
Je velmi osvěžující číst článek, jehož autor vtip dotáhne až do konce.

Děkuji pane šéfredaktore - příležitostí se od srdce zasmát je čí dál tím méně!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.4.2023 21:52
No článek je to vtipný, problémem však je skutečnost, že z Bruselu ještě nesmyslnější předpisy k nám putují a vtipem nejsou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.4.2023 13:49 Reaguje na Vladimír Hošek
1***
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist