Lidstvo se bude muset kvůli nedostatku vody obejít bez masa, varují vědci
„Pokud se budeme dál držet běžné stravy lidí ze západních zemí, pak v roce 2050, kdy se předpokládá, že na Zemi bude žít devět miliard lidí, nebudeme mít dostatek vody potřebné pro vypěstování potravin,“ varuje spolu se svými kolegy Malik Falkenmark ze Stockholm International Water Institute (SIWI).
Lidé v současnosti získávají asi 20 % proteinů z potravin živočišného původu. Pokud přibudou na Zemi další dvě miliardy lidí, měli by lidé získávat z toho zdroje jen pět procent. Na víc prý nebude dostatek vody.
Upozornění na budoucí nedostatek vody, které omezí produkci potravin, přichází v době, kdy charitativní organizace Oxfam a Organizace spojených národů varují před vznikem druhé potravinové krize v průběhu příštích pěti let. Cena kukuřice a pšenice kvůli extrémnímu suchu v USA a Rusku a naopak silným dešťům v Asii meziročně vzrostly skoro o padesát procent. Víc jak osmnáct milionů lidí žijících v africkém Sahelu už teď čelí nedostatku potravin.
Podle vědců je přechod na vegetariánskou stravu jednou z možností, jak zvýšit množství vody, která se využije pro pěstování více potravin. Potraviny živočišného původu jsou pět až deset krát náročnější na vodu než potraviny čistě rostlinného původu. Jedna třetina orné půdy se využívá pro pěstování krmiv pro hospodářská zvířata. Další možností, jak zmírnit hrozbu nedostatku potravin, je zvýšení obchodu mezi zeměmi s přebytky a naopak nedostatkem potravin nebo omezení plýtvání s potravinami.
„Spojené národy odhadují, že musíme zvýšit potravinovou produkci o sedmdesát procent do poloviny století. To ale zvýší tlak na zdroje vody, a to zároveň potřebujeme využít více vody v energetice na pokrytí narůstající poptávky ,“ konstatuje studie. „K nasycení lidí potřebujeme nový recept,“ říká editor studie Anders Jägerskog.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Nevím, zda to je nedostatkem vody, ale - 28. 8. 2012 - fesojvypadá to tak, že kupříkladu já, ač k vegetariánství naprosto neinklinuji, budu muset spotřebu masa výrazně omezit. A to proto, že naň nebudu - v naší relativně bohaté zemi - prostě mít. Všechno se zdražuje a u nás na vesnici, kde si spousta lidí vykrmilo pašíka, od toho upouští, protože i krmné obilí je dnes nemravně drahé. Hlavně že se místo něj pěstuje řepka do nafty /a řepkový potravinářský olej se přitom zdražuje taky/ a kukuřice pro bioplynky. Potravinářští odborníci nám doporučují : Jezte ryby - jsou zdravé ! Mají pravdu, navíc výroba rybího masa je v přepočtu na spotřebu krmiva na 1 ha výrazně nejlevnější - ale cena zdravého rybího masa z domácí produkce je taková, že si jeho nákup člověk dvakrát rozmyslí... Podobné články nejsou ničím jiným, než mediální masáží a přípravou lidí na to, že si zase budou muset utáhnout opasky. Zatím je - aspoň u nás - vody potřebné k produkci potravin dost, ale výsledky špatné zemědělské politiky státu, potažmo Evropské unie, se prostě na něco svést musí... |