https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/nocni-osvetleni-ulic-brani-hmyzu-v-okusovani-listi-zjistila-cinska-studie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Noční osvětlení ulic brání hmyzu v okusování listí, zjistila čínská studie

8.8.2024 10:08 (ČTK)
Neokousané listy jsou sice možná příjemnější na pohled, ale pro přírodu jsou špatným znamením, upozorňují vědci.
Neokousané listy jsou sice možná příjemnější na pohled, ale pro přírodu jsou špatným znamením, upozorňují vědci.
Noční pouliční osvětlení ve městech způsobuje, že jsou listy rostlin tvrdší a pro hmyz prakticky nejedlé, uvedli čínští akademici v nové studii. Zaznamenali, že listí stromů rostoucích ve městě je výrazně méně poškozené kousanci od hmyzu než stejné rostliny na venkově. Vědci se domnívají, že umělé světlo může ovlivňovat přirozený průběh života rostlin, protože prodlužuje světelnou fázi fotosyntézy, cituje deník The Guardian ze studie zveřejněné v odborném časopise Frontiers in Plant Science.

 
Tým vědců se zaměřil na dva druhy stromů, které běžně rostou v ulicích Pekingu - jerlín japonský (Styphnolobium japonicum) a jasan pensylvánský (Fraxinus pennsylvanica). Vzorky k testování odebírali na 30 místech poblíž silnic, které jsou v noci osvětleny. Na každém místě měřili intenzitu osvětlení a poté testovali 5500 listů stromů na odolnost. Zkoumali jejich velikost, odolnost, obsah vody a množství živin a chemických obranných látek.

"Všimli jsme si, že ve srovnání s přírodními ekosystémy listy stromů ve většině městských ekosystémů obecně vykazují jen malé známky poškození hmyzem," uvedl autor studie Šuang Čang z Čínské akademie věd. "U dvou nejběžnějších druhů stromů v Pekingu vedlo umělé osvětlení v noci ke zvýšení odolnosti listů a snížení úrovně herbivorie (okusu) listů."

Rostliny mohou svou energii použít na růst listů do co největších rozměrů nebo naopak na zpevňování listů kvůli lepší odolnosti. Vědci zjistili, že čím více svítilo na rostliny světla, tím byly listy tvrdší a odolnější. V oblastech, které byly v noci osvětleny nejjasněji, byly listy extrémně tvrdé a nevykazovaly žádné známky toho, že by je okusoval hmyz.

Neokousané listy jsou sice možná příjemnější na pohled, ale pro přírodu jsou špatným znamením, upozorňují vědci. Okusování listí je podle Čanga přirozený přírodní proces, který zásadně přispívá k rozmanitosti hmyzu. Když hmyz nebude mít k dispozici dost listí, klesne jeho početnost. V důsledku toho pak začne ubývat i dravého hmyzu, pak hmyzožravých ptáků a tak dále. Úbytek hmyzu je podle Čanga celosvětovým jevem posledních desetiletí, kterému je potřeba věnovat výrazně více pozornosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

8.8.2024 11:36
Hmyz je ničen, velmi výrazně veřejným osvětlením, které je nadměrné a má nevhodné - lákavé spektrum.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.8.2024 12:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jo, světelný smog - to je věc pro přírodu jako takovou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.8.2024 16:42
Pánům vědcům bych doporučil změnit pozorované stromy. Sledovat ovocné, příp. takové, které hmyz hostí prokazatelně. Uvedené dva druhy bych netipoval jako vhodné pro hmyz, ale spíše okrasné - nejedlé.

V městské (v noci nasvícené) zástavbě mám budky, kde běžně hnízdí koňadra, modřinka, lejsek bělokrký, brhlík a rehek zahradní. Platan, túje, červenolisté švestky, kultivary třešní... jsou pro hmyz naprosto nevhodné/ nepoživatelné/ toxické. Narozdíl od ovocnáčů, lípy, našich dubů, smrků, borovice, břízy, klenu aj. Zřejmě mladíčci, kteří to mají jako "rychlovku", bez hlubších znalostí. Ornitologie je komplexní věda, poznat ptáky nestačí, ale i jejich potravu, nároky hmyzu, dobu žíru - neb i naše jedlé listy brzy "zdřevnatí"/ ztvrdnou a jsou pro hmyz nepoživatelné. Proto hmyzožraví ptáci hnízdí na jaře, zatímco semenožraví i v létě, kdy semena dozrávají.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist