Pětitunová socha Sudána, posledního nosorožce svého druhu, byla odhalena ve Dvoře Králové
V úterý 16. července byla socha Sudána za přítomnosti autorů sochy, vedení města a dalších pozvaných hostů včetně zástupců safari parku slavnostně pokřtěna. Kmotry se stali autoři sochy, kameník Jan Brož a umělecký kovář Pavel Vágner, a starosta města Jan Jarolím.
Na středový ostrůvek okružní křižovatky byla socha z pískovce a kovu nainstalována o den dříve. Vysoká je bezmála 180 centimetrů, váží téměř 5 tun a její výroba trvala přes čtvrt roku.
„Sudán je zřejmě nejznámějším zvířetem, které kdy v dvorském safari parku žilo, je proto skvělé, že se ho město rozhodlo takto připomenout,“ uvádí Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů safari parku.
„Sudánova cesta z Afriky do Dvora a po více než 30 letech zase zpátky do Afriky je symbolem celého našeho snažení. Zvířata jsme nejdříve z Afriky získali, pak jsme jim poskytli útočiště, kde se mohou rozmnožovat, a nyní se je snažíme na bezpečná místa v Africe zase vracet,“ doplňuje Jan Stejskal.
Město Dvůr Králové nad Labem za dílo zaplatilo v součtu 384 tisíc Kč. Instalace sochy, která se skládá z více dílů, trvala několik hodin. Poté, co došlo k usazení pískovcových částí, složili kováři na místě z železných profilů hrudní koš zvířete. Hlava Sudána směřuje do Sladkovského ulice, směrem k muzeu a safari parku. V soše je ukryt tubus, ve kterém jsou kromě vzkazu pro budoucí generace uloženy také dobové noviny a další drobnosti.
Okružní křižovatka u oční školy vznikla v roce 2018 při rekonstrukci krajské silnice. Vedení města již tehdy avizovalo, že by na ni chtělo umístit umělecké dílo, podobně jako tomu je na ostatních okružních křižovatkách ve Dvoře Králové nad Labem, a ke spolupráci na výběru námětu byla tehdy vyzvána i veřejnost. „Občané měli možnost hlasovat ve dvoukolové anketě. Ze čtyř finálních návrhů nakonec hlasování jednoznačně vyhrál motiv zoo nebo motiv zvířete zoo“, říká starosta města Jan Jarolím.
Sudán prožil zcela neobyčejný život. V 70. letech minulého století unikl přesunem do Dvora Králové vybití svých příbuzných ve volné přírodě. V safari parku ve Dvoře Králové zplodil dvě dcery, čímž významně přispěl k zachování svého druhu. Poslední roky pak strávil opět v Africe, kde si získal srdce mnoha lidí svou důstojností a houževnatostí.
Poslední dvě žijící samice tohoto poddruhu nosorožce žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam byly odeslány stejně jako Sudán z Dvora Králové. Safari park ve snahách o záchranu severních bílých nosorožců stále pokračuje a za tím účelem se spojil s IZW Berlín, institucí Avantea v italské Cremoně a s Kenya Wildlife Service a pokusí se v dohledné době vůbec poprvé odebrat vajíčka ze severních samic žijících v Ol Pejetě. Poté se pokusí o jejich oplodnění semenem uchovaným ze samců a následné vložení embrya do příbuzných samic bílého jižního nosorožce jako náhradních matek.
Přečtěte si také |
Zemřel Sudán. Byl posledním samcem nosorožce bílého severního na světěreklama