https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/projekt-smart-food-ii-ma-deti-naucit-jak-omezit-plytvani-potravinami
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt Smart Food II má děti naučit, jak omezit plýtvání potravinami

29.11.2024 12:20 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Naučit děti omezit plýtvání jídlem i zacházet s potravinovým odpadem je cílem vzdělávacího projektu Smart Food II. Žákům má přiblížit, co se s potravinami děje od produkce na farmě po jejich spotřebu. Nové výukové materiály mají dětem ukázat, jak mohou změny v jejich každodenním životě přispět k omezení plýtvání potravinami i ke snížení dopadů domácnosti na životní prostředí. Jde o pokračování projektu Smart Food, který děti učí, jak správně s potravinami zacházet. ČTK o tom informovala mediální zástupkyně projektu Šárka Mrázová.
 
Projekt Smart Food II se nyní testuje ve vybraných školách, jeho hlavním cílem je inspirovat žáky k odpovědnějšímu zacházení s jídlem. Zároveň jim má podle zástupců projektu zprostředkovat informace o tom, jak snížit tvorbu emisí skleníkových plynů ve školách i domácnostech. Spolupracuje na něm Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy (UK) v Praze a Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně.

Každý Čech ročně vyhodí 91 kilogramů potravin, v celé zemi je to 1,9 milionu tun ročně, vyplývá z dat ministerstva životního prostředí. V Evropě vzniká největší množství potravinového odpadu v domácnostech, na plýtvání jídlem se podílí z 53 procent. Potravinový odpad představuje významný zdroj emisí oxidu uhličitého a metanu.

"Projekt ukazuje, že i malé změny v každodenním životě mohou mít výrazný pozitivní dopad na životní prostředí," řekl Igor Červený, zástupce Pedagogické fakulty UK, spoluautor projektu Smart Food a portálu FutureBooks. Součástí výukových materiálů jsou nově i videa, které mohou zájemci najít na webu projektu.

Interaktivní digitální materiály mohou žáci využívat ve školách i doma. Rodinné aktivity podle zástupců projektu zahrnují například společné plánování jídel, tvorbu seznamů potravin pro nákup nebo sledování množství vyhozeného jídla.

"Díky tomu, že děti do vzdělávacího procesu vtahují i rodiče, mohou si společně s dětmi osvojit zásady udržitelného chování a případně rozvinout své dovednosti při nakládání s potravinami,“ řekla spoluautorka projektu Smart Food Lucie Veselá z Mendelovy univerzity v Brně.

Podle pilotního hodnocení první fáze projektu Smart Food vzrostly znalosti žáků třetích až pátých tříd o správném zacházení s jídlem až o 40 procent. Ke zlepšení přispěla také digitální interaktivní forma výuky, která žáky více motivovala a zlepšila jejich zapojení do výuky, vyplývá z výsledků. Knihy z první fáze projektu jsou nyní dostupné na webu. Další tři knihy, které projekt rozšiřují v druhé fázi, budou podle Veselé dostupné po jejich otestování a zapracování případných nedostatků v létě 2025.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.11.2024 19:23
Projekt bych pojmenoval Smart child (Chytré dítě), neb konzumovaná potrava je již dávno mrtvá
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist