https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/prvnim-letosnim-mladetem-v-olomoucke-zoo-je-kotul-veverovity
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prvním letošním mládětem v olomoucké zoo je kotul veverovitý

12.1.2025 00:29 | OLOMOUC (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | D Coetzee / Flickr.com
Prvním letos narozeným mládětem v Zoologické zahradě Olomouc je kotul veverovitý. Olomoucká zoo chová tyto malé opice od roku 1993 a za tu dobu se v ní narodilo 145 mláďat, přičemž kotulové se několikrát mohli pochlubit prvním mládětem roku. ČTK to sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská. Loni dlouhou řadu novoročních mláďat v olomoucké zoo přerušil zástupce hmyzu. S příchodem nového roku se totiž v nové expozici začaly líhnout nymfy jedné z největších kobylek světa Siliquofera grandis původem z Nové Guineje.
 
Mládě kotula veverovitého se v olomoucké zoo narodilo v prvních letošních dnech. "S ranním příchodem do práce jsme zjistili, že tlupa čítá o jednoho člena více. U jedné ze samic přes noc došlo k porodu. Mládě je v pořádku, drží se matky a pobývá s ní pospolu s ostatními členy. I během tohoto počasí mají možnost podívat se ven, kterou sice příliš nevyužívají, ale i tak je návštěvník ve venkovním výběhu může spatřit," uvedla ošetřovatelka Hana Dostálová.

Tato malá opice z čeledi malpovitých obývá území Jižní Ameriky. Většinu dne tráví hledáním potravy v korunách stromů. Živí se nejrůznějšími plody, květy, hmyzem, nektarem i drobnými obratlovci. Kotulové tvoří až stočlenné tlupy, složené převážně ze samic a nedospělých mláďat obojího pohlaví s přísnou hierarchií. Samci se drží bokem a k samicím se přidávají jen v době říje. Samice rodí jediné mládě po půlroční březosti, které po narození nosí nejprve na břiše, poté na svých bedrech.

Kotulové nemají rádi potravu bohatou na vodu. "Často jsou viděni, jak se přebytečné vody zbavují pomocí ocasu, kterým ji vysouší podobně jako utěrkou. Ocas dosahující zhruba 40centimetrové délky není oproti ostatním malpovitým primátům chápavý," podotkla Gronská.

Olomoucká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Na ploše 42 hektarů chová 1828 zvířat v 387 druzích. Zoo předloni navštívilo 381.818 lidí, meziročně o 14.107 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 25 let. Zahrada si svými aktivitami vydělá přibližně dvě třetiny částky potřebné na provoz. Od města dostává příspěvek na činnost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist