https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/rybnik-rozmberk-puvodne-nevznikal-jako-vyznamne-vodohospodarske-dilo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybník Rožmberk původně nevznikal jako významné vodohospodářské dílo, ale pro slávu

19.9.2024 14:12 | VESELÍ NAD LUŽNICÍ (ČTK)
Foto | Kralpilot / Wikimedia Commons
Rybník Rožmberk na Jindřichohradecku, který dokáže zadržet mimořádně miliony krychlových metrů vody, nevznikal jako významné vodohospodářské dílo. Stavitel Jakub Krčín jej v 16. století zhotovil proto, aby do historie zapsal šlechtický rod Rožmberků a také sám sebe, řekl ČTK Ján Regenda z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
 
"A to, že bude mít Rožmberk významnou úlohu zadržování vody při povodních, bylo vedlejší. Krčín jej kvůli tomu nestavěl. Chtěl jen vybudovat největší rybník a zavděčit se tím Rožmberkům. A protože byl Krčín takový lišák, tak věděl, že se do historie zapíše i on sám," uvedl Regenda.

Retenční schopnosti Rožmberka se projevily i při současné povodni. Rybník, kterým protéká řeka Lužnice, na několik dní zadržel miliony krychlových metrů vody. Mezi tím začala mírně opadat hladina Nežárky, která se pod Rožmberkem do Lužnice vlévá ve Veselí nad Lužnicí. Pokud by se obě řeky ve městě střetly na svém průtokovém vrcholu, hrozilo by, že by voda zaplavila část města.

Regenda dodal, že při povodních v roce 2002 zachránil Rožmberk Prahu, kterou by jinak zasáhla ničivější vlna. "Rožmberk za pomocí rybníku v soustavě jako jsou Spolí nebo Svět zadržel tehdy více vody než vltavská kaskáda. Přehrady byly při povodních v roce 2002 plné. Rožmberk na pár dní podržel vysoké množství vody, které by jinak mířilo na Prahu a ta by plavala mnohem víc," uvedl.

Krčín stavěl Rožmberk v 16. století. Před tím vybudoval Novou řeku, která odvádí část vody před Rožmberkem do Nežárky. "Bylo to možná složitější než stavba celého Rožmberka. Krčín musel v močálech najít gravitační cestu pro řeku, aby odtékala. Moc dobře ale věděl, že pokud by část vody z Lužnice neodvedl, hráz Rožmberka by mohla prasknout," uvedl Regenda.

Nová řeka tak stále před Rožmberkem na rozvodí odklání část vody z Lužnice do Nežárky. Pod Rožmberkem se pak voda do Lužnice na soutoku s Nežárkou vrací. I přes vybudování Nové řeky však rybník při prvním napuštění neobstál. "Prosakovala totiž hráz. Krčín ji ale nechal opravit a od té doby zadržuje vodu. Funguje tak více než 400 let," řekl.

Současná rozloha Rožmberka je 647 hektarů. Původně však měla kolem 1000 hektarů a dosahovala až k Třeboni. Ve městě však voda z rybníku působila problémy, proto se postupně plocha zmenšila. Regenda dodal, že z hlediska rybářského jde o rybník spíše podprůměrný.

"Už po jeho vybudování se obyvatelé Třeboně při výlovu divili, že je tam tak málo ryb. A z různých důvodů to přetrvává doposud," uvedl. Jedním z nich je třeba to, že Rožmberkem protéká Lužnice a odnáší plankton, kterým se ryby živí.

"Ale přesto je Rožmberk pro rybáře symbol. A jeho hlavní význam a přínos je především v oblasti vodohospodářství," řekl Regenda.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

19.9.2024 14:32
Rybniční soustava Jižních Čech je v zásadě projekt vysoušení krajiny, která byla významně podmáčená. Tedy zatím co v době nedávné se budovali meliorace a voda se odváděla pryč, jí při stavbě rybníků koncentrovali, tedy vytvořili prohlubeň, do které se koncentrovala.
Vše je o krajinném managmentu a udržitelnosti. Proto také vznikaly rybniční soustavy, které zase postupně zanikali a jedna taková byla i pod Jeseníkama, kde byly záplavy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.9.2024 15:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
mezi Suchdolem a rybníkem Rožmberk jsou totiž dvě řeky nová a stará řeka. Když stavěli rybník, tak starou " stoku" jak se jí říká nezasypali a tak při povodních dále udržuje v oblasti vodu, proto má Lužnice výrazně pomalý nástup "povodňových" vln.
Retenční schopnost té krajiny nebyla zásahem před 400 lety ovlivněna a funguje dál.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2024 14:58
To vůbec nevadí, že je rybářsky podprůměrný, vodohospodářsky je špičkový. Obrazoborectví by rybník Rožmberk nejraději přejmenovalo na Největší, příp. nějaké jiné, lidové jméno. Byly to zkrátka borci/"lišáci", ti šlechtici, dnes by něco takového nevzniklo z mnoha důvodů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.9.2024 15:13 Reaguje na Karel Zvářal
zničilo se co mohlo, nemůžeme se divit...
Divit se můžou jen politici a místní lidi, když nechápou, že původní koryto prochází středem obce.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

19.9.2024 15:25
Vlastně jedno proč vznikl,
hlavně však je to unikátní dílo i s Novou řekou, na které můžeme být stále pyšní a to i na jeho stavitele, že !
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.9.2024 19:09
Jakub Krčín byl nenasytný podnikatel, který pro peníze udělal cokoliv. Rybníky, pily..... a nebral při tom vůbec žádný ohled na EIA, případně ekologické iniciativy. Navíc to byl pravicový konzervativní křesťan, který bral v potaz odkaz zaostalých předků.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist