https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/snemovni-zemedelsky-vybor-podporil-uzakoneni-rodinnych-zemedelskych-hospodarstvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství

13.5.2025 18:28 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
 
Členové výboru hlasovali o devíti úpravách novely. Plénu doporučili přijetí dvou z nich. Předloha by mohla na návrh Michala Kučery (TOP 09), Petra Bendla (ODS) a Tomáše Dubského (STAN) obsahovat deklaraci, podle níž rodinná hospodářství přispívají k rozvoji venkova a místní produkci potravin. Výbor kývl koaliční většinou také na Výborného soubor zejména legislativních a technických změn novely

Do dvou let od účinnosti právní úpravy by mohlo v Česku být podle odhadu autorů předlohy kolem 2000 rodinných zemědělských hospodářství, do budoucna by počet zemědělských subjektů s tímto postavením mohl podle nich i růst. "Záležet ovšem bude především na tom, jaké možnosti status rodinného zemědělství svým nositelům přinese," podotkli v důvodové zprávě.

V některých státech mají rodinné farmy podle zdůvodnění například daňové výhody, jde zejména o osvobození nebo o nižší sazby u daně z příjmů, u daně z nemovitostí a případně u dědické daně. Nynější novela by pouze stanovila, že výhradně osoby s přiznaným postavením rodinného zemědělského hospodářství by mohly používat toto označení a jeho odvozeniny v názvu, na svém výrobku, v reklamě nebo v popisu své činnosti.

"Až po vlastním vymezení rodinných zemědělských hospodářství v zákoně o zemědělství proto budou muset následovat další legislativní i nelegislativní opatření, jež s využitím pevně zakotvené zákonné definice rodinného zemědělského hospodářství pomohou rozvinout celý koncept tak, aby odpovídal specifickým potřebám tohoto druhu podnikání," stojí v důvodové zprávě novely, kterou podepsali zástupci koaličních stran a nyní už opozičních Pirátů.

Postavení rodinného zemědělského hospodářství či člena takového hospodářství by žadatelům uděloval podle předlohy Státní zemědělský intervenční fond. K podmínkám by patřilo především to, že by obhospodařovali nejvýše 1000 hektarů půdy. Evidenci by vedlo ministerstvo zemědělství. Předloha upravuje také třeba zánik a zrušení postavení a související výmaz z evidence.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.5.2025 20:34
A rodinné zemědělské hospodářství, může mít ha ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2025 20:39
Až po vlastním vymezení rodinných zemědělských hospodářství v zákoně o zemědělství proto budou muset následovat další legislativní i nelegislativní opatření, jež s využitím pevně zakotvené zákonné definice rodinného zemědělského hospodářství pomohou rozvinout celý koncept tak, aby odpovídal specifickým potřebám tohoto druhu podnikání,"

proč nepřipravili další související zákon? mají to za pár a tady jasně psáno, že potřebují vložit podmínky k provozování.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.5.2025 06:42
Včera v TV , na jižní Moravě vybudovali vepřín,porodnu s výkrmnou,podle zpráv supermoderní,ale takové chovy tu před před 40ti roky stály,některé po opravách dodnes.Dnes dokážeme vyrobit cca 40% potřeby,a to se spotřeba vepřového masa snížila o asi 1/3až1/2,asi více drůbežího.... To nebude rodinná farma.Tedy pokud to není Agrofertu či jiného velkého investora.Tak se dnes vepřové dělá... Co tak rodinná autoelektroautomobilka... jak to dělaly naše babičky.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.5.2025 06:42
Včera v TV , na jižní Moravě vybudovali vepřín,porodnu s výkrmnou,podle zpráv supermoderní,ale takové chovy tu před před 40ti roky stály,některé po opravách dodnes.Dnes dokážeme vyrobit cca 40% potřeby,a to se spotřeba vepřového masa snížila o asi 1/3až1/2,asi více drůbežího.... To nebude rodinná farma.Tedy pokud to není Agrofertu či jiného velkého investora.Tak se dnes vepřové dělá... Co tak rodinná autoelektroautomobilka... jak to dělaly naše babičky.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

14.5.2025 15:46
Zdá se, že lidovci vymysleli zkratku mezi tržním hospodářstvím (trhem) a dotacemi. V zásadě snad možná, ovšem je jisto, že 10 km2 je velká plocha, která uživí producenta. Ovšem jaká nejnižší plocha bude či je stanovena, se nedozvíme. Obecně se přiznává, že minimální velikost rodinné či malé farmy je (podle zkušenosti Západu i USA) okolo 50 ha. Kdo ze současných rodinných zemědělců na takovou farmu má, aby mohl vyplácet pacht, nebo si dokonce takovou rozlohu zakoupit ? V EU se připouští i plocha cca 5 ha. Je to jen příprava na založení "církevních družstev" kde budou lidé pracovat za polévku pro chudé. A nebo druhá možnost, penězovod dotační pro výrobky s (možná) problémovým původem. Z hlediska zpracovatelského i zemědělského jsem přesvědčen, že to mnoho k výživě obyvatel nepřispěje, a cenově to konkurenceschopné nebude. Ale církev ráda pozemky pronajme, či podojí sama. Ještě že máme netransparetní smlouvu s Vatikánem, kam se vtělilo i věčné mlčení, kam se vlezou i neobvyklé pracovní podmínky.
Proto říkám, je to krok zpět a ničemu dobrému to nepomůže. Pokud chce někdo hospodařit, má podmínky trhu. Může přesvědčit svojí kvalitou, kvalitou produkce a cenou.
Ti, kteří zahlušili zemědělskou výrobu, jak živočišnou, tak rostlinnou, stejně jako zainvestované závlahy, stejně jako neprovozované meliorace, nám nyní objevili Ameriku. Přitom tento druh hospodaření se ukázal jako nejméně stabilní.
Dívá se na Vás Kristus z kříže, kam jste ho přibili, svévolní pacholci drábů !
<rýpal lesní>
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

16.5.2025 11:16
Nevidím v to žádné pozitivum jen další byrokracii a nárůst úřadníků. Nemá cenu to komentovat. Jsme malá farma do 20-ti ha. Uvítala bych aby nám úředníci dali svatý pokoj, nepotřebuji další dotace ani úlevy jen klid pro práci, a méně papírování. Nechte farmáře prodávat vlastní produkci ze dvora. Ať si zákazník sám rozhodne zda si u farmáře něco koupí, chodí nám dookola kontrola z hygieny potravin, ještě se nestalo, že by něco našli. Přitom na jiných mistech vidím tolik zdraví škodlivých věcí ale tím se oni nezabývají.
Denně nosím z pastvin plastový pytel odpadu, který mi tam přinese voda po dešti. Děsím se toho až zase budou popelnice zpolatněny podle obsahu. To asi ten bordel budu nosit před obecní úřad. Nestačí, že to musím uklízet ještě mám platit i likvidaci ani náhodou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist