Špatná kvalita ovzduší si ročně v EU vyžádá na 240 000 obětí, uvádí agentura
"Příliš mnoho lidí v Evropě - zejména ve městech - je stále postiženo špatnou kvalitou ovzduší, která vede k nemocem a předčasným úmrtím," varovala výkonná ředitelka EEA Leena Yläová-Mononenová.
Mezi lety 2005 a 2022 ale v EU klesl počet úmrtí způsobených částicemi PM2,5 o 45 procent, což je výrazné zlepšení. Státy sedmadvacítky jsou tak na dobré cestě k dosažení cíle stanoveného v akčním plánu EU, který počítá s 55procentním snížením pro nulové znečištění do roku 2030, uvádí EEA.
Dalšími faktory ovlivňujícími kvalitu ovzduší je nadměrné množstvím oxidu dusičitého a nadměrné množství ozonu. Z údajů EEA vyplývá, že na 70.000 úmrtí v roce 2022 bylo způsobeno vystavením nadměrnému množství ozonu a okolo 48 000 nadměrným hodnotám oxidu dusičitého.
Epidemiologické studie, z nichž zpráva vychází, ukazují korelace, nikoliv příčinné souvislosti. Porovnávají rizikové faktory jako je znečištění částicemi se zdravotními dopady, jako jsou například kardiovaskulární choroby. Výsledek tedy vzniknul jako statistický odhad, nikoli přesný údaj o klinicky zjištěných úmrtích. Skutečná hodnota může být vyšší nebo nižší, upozorňuje agentura DPA.
Odborníci EEA rovněž varovali před důsledky špatné kvality ovzduší pro evropské ekosystémy. Podle dalšího hodnocení agentury jsou téměř tři čtvrtiny těchto ekosystémů vystaveny škodlivým úrovním znečištění ovzduší.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Richard Vacek
12.12.2024 05:35Objektivní jsou člověko-roky, popřípadě odhad o kolik se průměrnému Evropanovi zkrátí doba dožití.
Je ostuda, že organizace jako EEA publikují nic neříkající informace, které spíš dezinformují než informují.