https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/studie-cesko-vypousti-prilis-mnoho-emisi-sklenikovych-plynu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Česko vypouští příliš mnoho emisí skleníkových plynů

6.12.2024 01:35 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česko vypouští příliš mnoho emisí skleníkových plynů, uvedl spolek Klimatická žaloba. Nechal si vypracovat dvě zahraniční vědecké studie od expertů z univerzity v Manchesteru a Mezinárodního institutu pro aplikovanou systémovou analýzu (IIASA). Studie tvrdí, že Česko už vyčerpalo svůj takzvaný zbývající uhlíkový rozpočet nebo ho v následujících třech letech vyčerpá. Jde o množství oxidu uhličitého, které může lidstvo ještě vypustit do atmosféry, aniž překročí hranici oteplení planety s nezvratnými následky.
 
V listopadu Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku, který žádal po českých ministerstvech konkrétnější opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. V návaznosti na to zástupci zástupci spolku ČTK sdělili, že se proti rozhodnutí budou bránit ústavní stížností. Ústavnímu soudu mají v plánu předložit nově vypracované studie.

Vědci z mezinárodního institutu zjistili, že Česko vyčerpalo svůj podíl na takzvaném uhlíkovém rozpočtu už nejpozději v roce 2021. To znamená, že už vypustilo více skleníkových plynů, než by mělo, pokud chce přispět k udržení globálního oteplování pod hranicí stanovenou Pařížskou dohodou. Podle autorů studie by Česko mělo co nejdříve začít podnikat kroky, jako je například zachytávání uhlíku. Pokud bude otálet, množství emisí, které bude nutné kompenzovat, se ještě zvýší. To by znamenalo ještě větší zátěž v budoucnu, jak pro stát, tak pro jeho obyvatele.

Druhá studie, kterou zpracovali dva odborníci z univerzity v Manchesteru, měla mírnější kritéria hodnocení. Česko podle ní má od roku 2025 zbývající uhlíkový rozpočet, tedy množství skleníkových plynů, které ještě může vypustit, mezi 165 a 333 miliony tun oxidu uhličitého. Odpovídá to přibližně dvěma až třem rokům emisí při současném tempu. Ročně Česko vypouští téměř 100 milionů tun oxidu uhličitého

Pokud chce Česko dosáhnout uhlíkové neutrality a přispět k naplnění Pařížské dohody, musely by jeho emise začít okamžitě prudce klesat, a to o 13 procent ročně. Autoři druhé studie zároveň upozornili na to, že i s novými plány na ochranu klimatu, které vláda navrhla, Česko vypustí mnohem více emisí, než by podle globální dohody mělo.

Spolek Klimatická žaloba sdružuje přes 300 občanů České republiky. Spolu s obcí Svatý Jan pod Skalou na Berounsku, několika zemědělci a lesníky podali žalobu na čtyři ministerstva, která nesou hlavní odpovědnost za ochranu klimatu v Česku. V červnu 2022 zaznamenali aktivisté úspěch u Městského soudu v Praze, jehož rozsudek následně zrušila vyšší instance. Nyní se tedy spolek obrátí na Ústavní soud.

Spolek Klimatická žaloba ČR je občanská iniciativa, která usiluje o to, aby česká vláda přijala odpovědnost za klimatické závazky a efektivněji reagovala na změnu klimatu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

6.12.2024 07:03
Bodejť bychom nevypouštěli tolik skleníkových plynů, když vyrobenou energii obchodujeme na Lipské burze a mimo zpětného nákupu pro vlastní spotřebu v ČR, prodejem elektřiny ještě dotujeme nedostatek energie v okolních státech. Zejména těch, které již z politických důvodů, do značné míry odstoupily od svých stabilních zdrojů elektřiny a nahradily je zdroji občasnými, tzv. obnovitelnými. Tím se vypouštění oxidu uhličitého těchto zemí, přesouvá na komíny elektráren v ČR. Asi jako elektromobil, který má svůj výfuk v komíně elektrárny...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2024 07:54 Reaguje na Tonda Selektoda
Kdo vám tohle zase nakukal?
"Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformy."
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/cez-prodava-95-procent-sve-produkce-elektriny-v-ceske-republice

Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

6.12.2024 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase máte potřebu dělat chytrýho?
Musíte vzít v úvahu všechny výrobny elektřiny v ČR. Existují totiž i jiní výrobci elektřiny, kteří k výrobě používají fosilní paliva, nejen ČEZ. A obchodovat na burze lze i dálkově, „přes elektronické obchodní platformy.“
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2024 08:37 Reaguje na Tonda Selektoda
To není moje chytrost, to je citace. Ani tohle?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

6.12.2024 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
O to je to horší, pane Hanzl, že si ani tu citaci při své argumentaci neprověříte. To už zrovna místo vás může za klávesnicí sedět automat...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2024 12:17 Reaguje na Tonda Selektoda
Šak sedí. Toho jste si ještě nevšiml?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2024 08:46 Reaguje na Tonda Selektoda
".. když vyrobenou energii obchodujeme na Lipské burze a mimo zpětného nákupu pro vlastní spotřebu v ČR,..." Kolik ten zpětný nákup asi tak dělá? Kolik firem kupuje přímo na burze za spot? Jen ty, kterým to vychází levnější. Každý jede na base load (který taky koupí na burze) a za spot jen tehdy, když má okamžitý nedostatek. A ostatní výrobci se chovají, jako ČEZ.
Odpovědět
HH

Honza Honza

6.12.2024 14:36 Reaguje na Pavel Hanzl
akorát, pane Hanzle, je tady diskrepace, že ČEZ jako výrobce musí elektřinu prodávat na burze a z této burzy ji nakupuje ČEZ distribuce a prodává spotřebitelům. Proto údajně nelze cenu elektriny snížit, jelikož její cenu určuje burza
Nebo to tak není?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2024 21:06 Reaguje na Honza Honza
Není. "Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformy." Musím to stále opakovat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2024 21:10 Reaguje na Honza Honza
Burza je nejsvobodnější a nejspravedlivější způsob obchodu. Právě proto na ni ropáci nejvíc plivou.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

6.12.2024 21:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, burza je místo, kde se střetává poptávka a nabídka.
Burza je místo, kde se tvoří ceny i pro ČEZ.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2024 20:10 Reaguje na Jaroslav Studnička
A znáte něco lepšího? Státní cenový ouřad, jak za komára?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2024 21:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše myšlenkové pochody jsou opravdu ojedinělé.

Odpovědět
Pe

Petr

7.12.2024 07:18 Reaguje na Pavel Hanzl
A tam sedí jen samí čestní a spravedliví lidé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2024 20:11 Reaguje na Petr
Fakt? To jsem fakt nevěděl. Díky za info.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.12.2024 08:27
lidi se nudí a tak vymýšlí blbosti.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

6.12.2024 09:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ne, kdyby šlo jen o nudu, bylo to ještě krásné.
Všimněte si, že již delší dobu, probíhá v Evropě cílený rozvrat energetiky. Pod záminkou boje proti změně klimatu, se bojuje proti tepelným elektrárnám. Ať již uhelným, nebo plynovým. Snahy zastavit těžbu uhlí, přerušení dodávky levného zemního plynu, to do toho zapadá. Boj však nelogicky probíhá i proti jádru, které však klima neovlivňuje. Klima je tedy záminkou. Spolehlivé a stabilní zdroje se v Evropě cíleně odstavují a nahrazují se právě těmi nespolehlivými, jejichž výstavba a provoz jsou ještě dotovány v ceně energie. Energie se tím stává čím dále, tím více dražší a zvyšuje náklady veškerých lidských činností.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

6.12.2024 11:09 Reaguje na Tonda Selektoda
A paralelně nám v EU zaniká ocelářství... https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-panika-u-ocelaru-hutim-v-evrope-hrozi-misto-zelene-revoluce-zanik-265717#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz No tak budeme doufat, že až přijde na výrobu BVP, houfnic a tanků tak nám snad někdo mimo EU prodá i nezbytnou ocel. Přijde mi, že my Evropané jsme vážně pitomí a čekáme kdo nám zasadí ránu z milosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2024 21:12 Reaguje na Tonda Selektoda
Vy máte snad přímou linku do Kremlu, takovou sadu nesmyslů není možno vyplknout z normální koblihy.
Odpovědět
pk

pepa knotek

6.12.2024 09:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
v roce 2023 dostali na grantech 0,7 mil Kč a 0,5 mil se rozplynulo v personálních nákladech, tak proč by nevymýšleli, když jim stát přispívá, aby ho mohli žalovat
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.12.2024 09:06
Spolek Klimatická žaloba? A to je Aprýl ještě daleko.
Řešením by bylo takové nesmyslné žaloby zatížit poplatkem, který by kompenzoval náklady, které taková žaloba vyvolá.
Když žalovat, tak za svoje a nepřenášet náklady na společnost.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.12.2024 16:49 Reaguje na Richard Vacek
Kauce.V některých státech Evropy jsou udání,já vím o welfare domácích zvířat ,s kaucí.U nás snadný atak nám nemilé osoby a znechucení a zneužívání práce inspektorů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.12.2024 10:35
"Spolek Klimatická žaloba ČR je občanská iniciativa, která usiluje o to, aby česká vláda přijala odpovědnost za klimatické závazky a efektivněji reagovala na změnu klimatu."

S tím absolutně souhlasím. A zdůrazňuji EFEKTIVNĚJI. Tedy vynakládat méně peněz a mnohem účelněji. O tom by se mělo začít diskutovat!
Odpovědět
va

vaber

7.12.2024 09:22
Tak vypouštíme hodně ,říká zahraniční vědecká studie.
Proč není jediné a rozhodující měřítko pro úspěch a neúspěch, vypouštěné množství CO2 na hlavu, v každém státě. A když stát el. energii kupuje, měly by se mu přičíst emise , které byly vypuštěny na výrobu takové dovezené energie. Komu se přičítají emise z letadel ,z námořní dopravy ,z válečných lodí a letadel, vojenských vozidel. asi nikomu. To by ty vzorné státy přestaly být vzorné.
Lhaní a překrucování faktů ,je v tomto světě na vrcholu.
Odpovědět
RA

Robert Axamit

7.12.2024 20:56
Poslední výzkumy ukazují, že dominantní vliv CO2 na klimatickou změnu je přeceňován. Viz studie o vlivu ostatních skleníkových plynů (H2O, CH4, SO2 atd.), albedu, slunečních cyklech atd. Souhrně to může znamenat, že podíl CO2 může být i nižší, než 33 %. Celý Green Deal je pak založen na vědecké setrvačnosti o vlivu CO2, překonané v posledních letech. Nemluvě pochopitelně o tom, že metody boje jím praktikované jsou často kontraproduktivní. Stačí zmínit biopaliva, neefektivní OZE, podpora elektromobility atd.
Celé studie spřátelených zelených universit tedy argumentují na základě, již překonaných teorií o dominantním vlivu CO2 na klima.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist