https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/taborska-zoo-podala-stiznost-k-ek-kvuli-odstrelu-medvedu-na-slovensku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Táborská zoo podala stížnost k Evropské komisi kvůli odstřelu medvědů na Slovensku

30.10.2024 19:56 | TÁBOR (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Táborská zoologická zahrada podala stížnost k Evropské komisi na Slovensko, podle ní porušuje evropské zákony. Zoo vadí řízený odstřel medvědů. Tato zvířata v Tatrách a okolí napadla v poslední době několik lidí. Evropská komise se bude stížností zabývat, uvedl v tiskové zprávě ředitel táborské zoo Evžen Korec.
 
"Lovci už na sousedním Slovensku letos vystříleli 86 medvědů hnědých, další stovku zabijí do konce letošního roku. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že vydá přesně tolik výjimek. Zabíjet se budou i medvědice s mláďaty," uvedl Korec.

Na Slovensku se problémy s přemnoženými medvědy v Tatrách zabývají delší dobu. Naposledy na začátku října medvěd napadl houbaře v okrese Liptovský Mikuláš, pětapadesátiletý muž zraněním podlehl. Šlo o druhého člověka, kterého na Slovensku usmrtil medvěd. První případ se stal v roce 2021.

Slovenský parlament po dřívějších opakovaných střetech medvědů s lidmi schválil výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem ohrožuje život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. Podmínkou k jednoduššímu vydání povolení k likvidaci problémových medvědů je vyhlášení mimořádné situace v dotčené lokalitě.

"Medvěd hnědý je v rámci Evropské unie chráněným druhem a je součástí přílohy II Bernské úmluvy, tedy úmluvy o ochraně evropské fauny, flóry a přírodních stanovišť. Na jeho ochranu EU zcela oprávněně vynakládá nejvíce peněz ze všech ohrožených druhů zvířat. Slovensko se rozhodlo evropskou legislativu ignorovat," uvedl Korec.

Střetů turistů s medvědy v okolí Tater přibývá. Letos v březnu na západní straně Demänovské doliny v Nízkých Tatrách zemřela 31letá Běloruska, kterou předtím pronásledoval medvěd. Smrtelné zranění jí ale nezpůsobilo zvíře, nýbrž pád z výšky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.10.2024 20:25
Pěkné, ale zjevná účelovka. Nevidím tam to b), tj že táborská zoo odchytí a odveze všechny problémové medvědy. Byl bych naopak radikálnější a vrátil se k optimální početnosti v řádu vyšších stovek medvědů (nedávná historie). V těch časech to fungovalo bez problémů, pokud nějaký vznikl, diskrétně se vyřešil.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

30.10.2024 21:12
"Medvěd hnědý je v rámci Evropské unie chráněným druhem a je součástí přílohy II Bernské úmluvy, tedy úmluvy o ochraně evropské fauny, flóry a přírodních stanovišť. Na jeho ochranu EU zcela oprávněně vynakládá nejvíce peněz ze všech ohrožených druhů zvířat. Slovensko se rozhodlo evropskou legislativu ignorovat," uvedl Korec......

Pěkná blbost. Pamatuji ze socialismu, kdy se psalo, že na Slovensku je cca 400 medvědů a to že je tak asi optimální počet. Nyní jich tam je možná až 1300. Je jasné, že se na tu plochu nemohou vejít a uživit. A také tam výrazně přibylo turistů.
Odpovědět

30.10.2024 21:50
Banda exhibicionalistů.... tak ať si ty medvědy vezmou domů
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.10.2024 22:22
Není jediný důvod proč by měl být medvěd hnědý veden jako chráněný druh. No a pokud na jeho ochranu vynakládá EU nejvíce peněz tak by se měla EU hluboce zamyslet a ty penězotoky revidovat. Pan Korec by si měl uvědomit, že na Slovensku ti medvědi nejsou již jen v Tatrách ale pomalu na dvou třetinách Slovenska a to ve stavech jaké tam nikdy nikdo nechtěl.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

31.10.2024 08:38
Lovem dvou stovek slovenských medvědů nebude jejich současná populace ohrožena. Doufejme, že lovit se budou hlavně problémoví jedinci navštěvující popelnice a dvorky. Zároveň by Slovensko mělo ve všech problémových lokalitách investovat do "medvědovzdorných" kontejnerů na odpad nebo odpadky jinak zabezpečit.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

31.10.2024 09:05 Reaguje na Dalibor Motl
Toto už dávno nie je o zabezpečených kontejneroch.To hralo význam v ére ojedinelých synatropných jedincov. Propblémové už nie sú lokality, ale regióny.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

31.10.2024 09:32
Ak niekto nemá predstavu o situácii na Slovensku, nech si pohľadá čerstvé video, na ktorom sa 38 medveďov pasie na kukuričnom strnisku pri Liptovskej Kokave. V okruhu 400 metrov bolo spočítaných: 5 medvedíc s dvoma malými, 2 medvedice s troma malými, jedna so štyrmi a k tomu 10 dospelých medveďov. To je miesto susediace s lesom, kde sa odohral posledný smrteľný útok, spomínaný aj v článku.
V Očovej, to je obec ktorej starostom je je práve Ing. Huliak, sa ich vlani páslo toľko,že rodičia vozili svoje deti do školy autom, hoci len 300 m na zastávku autobusu a čakali tam s nimi v autách až do príchodu autobusu. Podotýkam Očová nie je nejaká samota v lesoch, ale stredisková obec s 2600 obyvateľmi, 10 km od okresného mesta.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.10.2024 09:52 Reaguje na Peter Sládek
To je celkem zajímavý údaj, neb jinde se uvádí, že pole jsou zchemizovaná a kvůli tomu není drobná zvěř. Vím, že zajíc s medvědem jsou často předmětem vtipů, tak by mě zajímalo, kolik těch ušáků se u Očové páslo. Tipuji na velmi nevyrovnaný poměr.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

31.10.2024 10:05 Reaguje na Karel Zvářal
Můj názor, v tomto případě laický je, že drobná zvěř nemizí ani tak kvůli chemizaci, jako zúžením portfolia pěstovaných plodin. Dříve se používaly mnohem tvrdší agrochemikálie, a přesto drobná zvěř nemizela, alespoň u nás. Ale také byly osevní postupy minimálně šesti-sedmihonné. Pokud se dnes v mnoha podnicích osev zúžil- o bohužel ekonomicky vynuceně- na tři-čtyři plodiny, drobná zvěř nenachází vhodné prostředí pro svoji další reprodukci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.10.2024 10:14 Reaguje na pavel peregrin
Ta drobná zmizela i z míst, kde se jen pase a seče seno na zimní krmení. Vemte si lesní kurovité, u nich ten pokles byl na řadě na nulu, a to i při opakované repatrici. Že se lokálně daří jeho stavy zvyšovat - a to i díky vypouštění, je právě ta výjimka, která potvrzuje pravidlo. Ale i naděje do budoucna, že ne vše je ztraceno.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.11.2024 03:22 Reaguje na Peter Sládek
Poslouchal jsem rozhovor s tím vaším Erikom Balážom, kde bez uzardění tvrdil, že medvědi se nemohou přemnožit protože dochází k přirozené autoregulaci bránící přemnožení populací. Jedním z těchto mechanismů má být snížení porodnosti. V době kdy u vás bylo těch 500 až 800 medvědů byl standart jedno medvídě. Dvě medvíďata byla vzácnost. Nyní sám dokládáte že ty dvě medvíďata jsou dnes úplně běžná a běžnými se pomalu stávají i tři medvíďata. Ta přirozená regulace druhu u těch vašich medvěsů medvědů nějak nefunguje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.11.2024 04:30 Reaguje na Jarek Schindler
Průšvih je v tom, že nadbytek potravy mají v čase páření (kukuřice, sady), kdy se samicím nebývale zvýší kondice a uvolní více vajíček. Jelikož ve zbývající části roku jsou období, kdy doslova hladoví, zvyšuje se jejich agresivita. Nejen k jedincům svého druhu, ale i člověku. Prostě pokud není úživnost více méně stabilní, vede to k problémům a střetu s civilizací.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.11.2024 13:47 Reaguje na Karel Zvářal
V čase páření ( od května do poloviny července) toho na těch kukuřičných polích asi zas tak moc nebude.To samé jsou ty sady. No a medvědice potřebuje nabrat kondici po zimě. Jinak souhlasím že díky zemědělství podstatně stoupla uživnost krajiny.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.11.2024 13:55 Reaguje na Jarek Schindler
Celkem nepodstatný detail, který pozorný hnidopich využije, že?-)

..."Tato tzv. utajená březost je příčinou rozdílné doby gravidity, která může trvat od šesti do devíti měsíců. Pokud je však samice ve špatném stavu, oplodněná vajíčka nebo vyvíjející se embrya hynou.[13][71][104][105]..."

Samice jsou však po kukuřici v dobrém stavu...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.11.2024 16:23 Reaguje na Karel Zvářal
Vy plácáte nesmysly a když na ně někdo upozorní je hnidopich. Vy napíšete, že v době páření mají díky kukuřici a sadům nadbytek potravy (pravděpodobně jste nevěděl kdy se páří medvědi)a proto samice uvolní více vajíček a najednou do toho pletete utajenou březost. To je zase ale něco úplně jiného, ne.
Jo na kukuřici se dobře vykrmí nejen divočáci ale i ti medvědi.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.11.2024 16:40 Reaguje na Jarek Schindler
Předpojatý ubožák se tradičně chytá stébla, na kterém by nenáviděného "plácajícího" protivníka "udělal". Proč jste to nenapsal sám, když to víte?-)

1) Ona je v relativně dobré kondici už od předchozího roku (od jara), narozdíl od medvědice, která přístup ke kukuřičnému poli neměla (bývá vyseta v chotári pravidelně) 2) uvolní více vajíček a také více implantuje, je-li v lepší kondici. 3) A jinak ozimy se nalévají již v květnu, to je také zdroj, který v lese nemají.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

3.11.2024 12:24 Reaguje na Karel Zvářal
No jo no.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.11.2024 14:12
https://sita.sk/nasvidiek/muz-natocil-na-kukuricnom-poli-vyse-30-medvedov-aj-obyvatelia-v-okoli-to-beru-ako-beznu-vec-hovori-fotograf-jozef-video/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist