V části Moravskoslezského kraje je kvůli smogu vyhlášená regulace
Meteorologové doporučují lidem, aby omezili pohyb venku a zdrželi se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. "Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu," uvedl ČHMÚ. Při regulaci musejí některé průmyslové podniky dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.
Týká se to například společnosti Veolia Energie, která provozuje například elektrárnu v Ostravě-Třebovicích či dvě teplárny v Karviné. "Naše opatření zahrnují prioritizaci nezbytných dodávek tepla a teplé vody pro obyvatele, přičemž jsme současně snížili výrobu elektřiny v kondenzačním režimu," uvedla Petra Losertová, která Veolii mediálně zastupuje. Společnost podle ní do provozů v regionu investuje průběžně miliardy korun. "Soustřeďujeme se na špičkové filtrační technologie a přechod na ekologičtější paliva, abychom náš podíl na emisích v regionu ještě více minimalizovali," řekla.
Třineckých železáren (TŽ) se sice současná regulace netýká, protože není vyhlášena pro Třinecko, ale i tato hutní společnost je na podobnou situaci připravena. TŽ musí při vyhlášení regulace okamžitě zavést opatření na čtyřech hlavních výrobních zařízeních. Jde o koksovnu, aglomeraci, vysoké pece a kyslíkovou konvertorovou ocelárnu. "Regulačních opatření je pro každé z nich hned několik, znamenají například četnější kontroly zdrojů emisí, omezení některých prašných činností, odložení oprav, až po regulaci výroby, kdy se některé činnosti nesmí vůbec provádět," řekla ČTK už dříve mluvčí TŽ Petra Macková Jurásková.
"Rozptylové podmínky budou i nadále nepříznivé. Hodnoty průměrných celodenních koncentrací prašného aerosolu budou na většině měřicích stanic překračovat hodnotou stanoveného imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový, místy dvojnásobně až čtyřnásobně," uvedli ve výhledu na dnešní den meteorologové.
V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Zejména Zájmena
29.12.2024 10:08Jarka O.
29.12.2024 10:22smějící se bestie
29.12.2024 14:30 Reaguje na Jarka O.JE Blahutovice měla být už dávno v provozu, dnes se o ní zatím mlčí !