https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/podzim-na-snimcich-cams-pozary-v-australii-a-portugalsku.znecisteni-ovzdusi-v-jizni-asii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podzim na snímcích CAMS: Požáry v Austrálii a Portugalsku. Znečištění ovzduší v jižní Asii

2.1.2025 01:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Na stránkách Služby Copernicus pro monitorování atmosféry (CAMS) jsou běžně sledovány klíčové ukazatele složení atmosféry na celém světě, mimo jiné i kvalita přízemního ovzduší v Evropě, emise kouře z požárů a globální koncentrace látek znečišťujících ovzduší a skleníkových plynů. Stránky jsou založeny na jedinečném operačním modelovacím systému, který asimiluje data z pozorování Země a měření z in-situ sítí v rámci přísného zajištění kvality. Tento článek upozorňuje na některé významné události související se složením atmosféry, které se odehrály během boreálního podzimu (září-říjen-listopad) roku 2024.
 
Požáry buše v Austrálii a lesní požáry v Portugalsku způsobily pozoruhodné emise uhlíku a pevných částic.

V říjnu a listopadu 2024 došlo v severní Austrálii k významným sezónním požárům buše. Postiženy byly zejména Severní teritorium a Queensland, kde emise dosáhly nadprůměrných hodnot. Během října a listopadu byly v Queenslandu zaznamenány nejvyšší emise uhlíku od roku 2011, přičemž emise se odhadují na 20 megatun uhlíku. Požáry v Severním teritoriu rovněž přispěly k odhadovaným 20 megatunám uhlíku, které byly pro tento stát druhé nejvyšší za poslední desetiletí. S pokračujícím australským létem zůstává situace dynamická, neboť riziko požárů v tomto regionu je i nadále poměrně vysoké.

Podle souboru údajů o emisích z požárů CAMS GFAS byly v září nejvyšší emise z lesních požárů v Portugalsku, kde se do poloviny měsíce uvolnilo 1,9 megatun uhlíku, čímž bylo překonáno předchozí zářijové maximum z roku 2003, které činilo 1 megatunu. Tyto požáry vážně ovlivnily kvalitu ovzduší a vysoké koncentrace částic2.5 (PM 2.5) z požárů se rozšířily nad sousední regiony Španělska a přes Biskajský záliv až do jihozápadní Francie.

CAMS Total Fire Radiative Power nad Austrálií v období 1.-30. listopadu 2024.
CAMS Total Fire Radiative Power nad Austrálií v období 1.-30. listopadu 2024.
Zdroj | CAMS/ECMWF

Více informací o požárech v přírodě najdete v tomto článku. Podrobné informace o požárech v Portugalsku v tomto textu.

Kvalita ovzduší - Sezónní znečištění ovzduší v jižní Asii

Indoganžská nížina v jižní Asii se od začátku listopadu potýká se silným sezónním znečištěním ovzduší, které se vyznačuje rostoucími koncentracemi PM2.5 a výrazně zhoršenou kvalitou ovzduší. Například Láhaur v Pákistánu a Nové Dillí v Indii hlásily v tomto období výrazně vyšší úrovně znečištění. Hodnoty optické hloubky aerosolů (AOD) ze systému CAMS a pozorované několika pozemními stanicemi Aeronet ukázaly, že od začátku měsíce se s rozvojem mlhy zvýšila zátěž atmosféry aerosoly.

CAMS analyzuje jemné částice PM2.5 mezi 1. a 30. listopadem 2024 nad Indoganžskou nížinou. Výkyvy odrážejí denní cyklus koncentrací, které se přes den zvyšují a v noci snižují.
CAMS analyzuje jemné částice PM2.5 mezi 1. a 30. listopadem 2024 nad Indoganžskou nížinou. Výkyvy odrážejí denní cyklus koncentrací, které se přes den zvyšují a v noci snižují.
Zdroj | CAMS/ECMWF
Stáhnout animaci.

Úrovně koncentrace PM2.5 dosáhly v mnoha městech regionu nejvyšší úrovně jak podle předpovědí, tak podle povrchových měření. Předpovědi systému CAMS naznačovaly zvýšené přízemní koncentrace PM2.5 a účinně zachycovaly rozsah dopadů na kvalitu ovzduší v Indoganžské nížině (IGP), což se shodovalo s přízemními měřeními v Dillí a Dháce od 1. do 12. listopadu. Na mnoha místech byly naměřené koncentrace PM2.5 po většinu listopadu výrazně vyšší než 200 ug/m3.

Více informací o sezónním znečištění ovzduší v jižní Asii najdete na tomto odkazu.


reklama

 
Služba Copernicus pro monitorování atmosféry (CAMS)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist