https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/v-otrokovicich-jsou-prvni-mista-kam-lide-mohou-odlozit-veci-ktere-jiz-nechteji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Otrokovicích jsou první místa, kam lidé mohou odložit věci, které již nechtějí

23.11.2024 19:08 | OTROKOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radnice v Otrokovicích na Zlínsku instalovala první čtyři re-use pointy. Jde o místa, kde mohu lidé odložit věci, které již nechtějí, ale které bude možné ještě použít. Jsou u sběrných dvorů v ulicích Spojovací, Dr. E. Beneše, Čechova a Štěrkoviště u točny, veřejnosti se poprvé otevřely v sobotu 23. listopadu, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Vaculová. Do konce roku ve městě přibydou další čtyři re-use pointy.
 
"Hlavní myšlenkou re-use pointů, neboli míst pro odložení a znovupoužití výrobků, je recyklace. Často se lidé v domácnostech totiž zbavují předmětů a zařízení, které by jiným mohly ještě sloužit. Přitom opětovné využití věcí je prospěšné pro životní prostředí, cirkulární ekonomiku nebo jakoukoli jinou aktivitu, která má vést ke snížení množství odpadů a mrhání materiály," uvedla mluvčí.

Město Otrokovice provozuje prostřednictvím technických služeb 15 sběrných dvorů a od loňského roku také nábytkovou banku. Přibude k nim osm kovových buněk o velikosti pět krát 2,5 metru, které budou sloužit jako re-use pointy. "K opětovnému využití zde budou lidé moci odložit hračky, věci pro zahradu, domácí, opravárenské, sportovní vybavení a další. Odevzdané věci budou přijímány čisté a funkční tak, aby mohly být nabídnuty k dalšímu použití obyvatelům. Veškerý materiál bude od občanů přebírán bezúplatně," uvedl jednatel Technických služeb Otrokovice Vladimír Plšek.

Rozdíl mezi nábytkovou bankou a re-use pointem je především ve velikosti přijímaných věcí. Nábytková banka slouží především pro objemné kusy nábytku, re-use pointy nabízejí místo pro drobnější věci.

"Re-use point vlastně není žádnou novinkou. Jen se vracíme k tomu, co naši prarodiče dělali zcela běžně, když si v rodině nebo i po sousedech předávali věci, které už nevyužili. Benefitů, které opakované využívání věci nabízí, je více. Zachováme hodnotu materiálů, snižujeme spotřebu energií a čerpání dalších surovin, což je zodpovědné environmentálně i ekonomicky. Co nespotřebujeme, nemusíme složitě recyklovat ani likvidovat na skládce," uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková (ANO). Nabízené předměty mohou také pomoci domácnostem s nízkými příjmy.

Pořízení re-use pointů stálo 2,6 milionu korun, evropská dotace pokryla 85 procent nákladů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist