https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/adin-vyhlidka-region-a-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: Region a životní prostředí

23.2.2015
Aniž si to většina obyvatelstva uvědomuje, pro město Přerov a celý region je opravdovým klenotem řeka Bečva se zbytky lužního porostu na březích a kolem celého toku
Aniž si to většina obyvatelstva uvědomuje, pro město Přerov a celý region je opravdovým klenotem řeka Bečva se zbytky lužního porostu na březích a kolem celého toku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Adin Vyhlídka
Je zajímavé a zároveň bolestné zjištění, jak si lidé vysvětlují pojem "životní prostředí". Člověk, který je zaměstnán, pracuje a bydlí, ten má největší starost o dostatečně vysokou mzdu, aby pokryl náklady na stravu, bydlení a případný provoz svého automobilu. Pro takového člověka je zpravidla otázka životního prostředí zúžena na slušné bydlení s čistým chodníkem před domem a pokud možno u domu i místem pro zaparkování svého plechového miláčka. Nepotřebuje v nejbližším okolí žádné vzrostlé stromy, aby případný pád větví, či dokonce celý kmen nepoškodil jeho parkující automobil. Mnohem tragičtější je zjištění, že odborný pracovník na úřadě města, ale také členové komise pro životní prostředí mají poněkud nedostatečné představy o obsahu a významu slov – životní prostředí.
 


Životní prostředí ve skutečnosti tvoří významný celek města, obce a okolí, které sdílíme a obýváme s mnoha jinými živočišnými druhy a máme jakousi morální povinnost je chránit, což bychom měli nepochybně považovat za zcela samozřejmé. Máme dvě možnosti, buď vytvoříme prostředí jednoduché pro udržování umetených cest a chodníků s přilehlými parkovacími plochami, v letních měsících s rozpálenou dlažbou a utrpením pro chodce. (Majitelům automobilů to snad dokonce takto vyhovuje). Nebo budeme usilovat o udržení bohaté a rozmanité zeleně s travnatými plochami schopnými vsakovat vodu při dešti, keře a stromy s ptactvem, tedy prostředí příjemné a vhodné pro běhající děti, maminky s kočárky a neměli bychom zapomínat na starší generaci, která potřebuje relaxovat i na lavičkách, či procházkách ve stínu vzrostlých stromů.

Aniž si to většina obyvatelstva uvědomuje, pro město Přerov a celý region je opravdovým klenotem řeka Bečva se zbytky lužního porostu na březích a kolem celého toku. Biokoridor Bečvy by si zasloužil mnohem vyšší stupeň ochrany a udržování čistoty vody. Všechna minulá vedení města se chovala necitlivě a v podstatě bezohledně k celému zbytku přírodní části krajiny na severovýchodě města. Koncem šedesátých let minulého století se započalo s přidělováním pozemků v záplavových oblastech na tzv. zahrádky a v současnosti, po listopadu 1989 se minulá, zkorumpovaná koalice rozhodla prodávat části záplavových oblastí soukromým osobám. Minulé technokratické vedení města docílilo změnou územního plánu snížení stupně ochrany velmi biologicky významného území a tím vytvořilo podmínky pro devastaci a znečišťování krajiny přímo navazující na město Přerov. Bylo to hanebné a trestuhodné rozhodnutí.

Adin Vyhlídka
Autor je členem ČSOP
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist