https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/akce-falco-dvanact-let-boje-o-preziti-dravych-ptaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

David Poláček: Akce FALCO – dvanáct let boje o přežití dravých ptáků

23.4.2003
Od počátku devadesátých let vyrážejí každé jaro desítky nadšených dobrovolníků hlídat hnízda vzácných dravců. Díky jejich nezištné pomoci vylétlo z hnízd už více než osmdesát orlů, sokolů a rarohů. Organizaci Akce FALCO (Falco znamená latinsky sokol) zajišťuje Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země.
 
Draví ptáci patří v naší přírodě k nejohroženějším druhům. Člověkem byli odedávna považováni za škodnou a tento pohled na ně bohužel u některých lidí přetrval. Kromě přímého pronásledování se na jejich početnosti negativně projevila také chemizace zemědělství, úrazy na nezabezpečených sloupech elektrického vedení nebo úbytek jejich přirozených stanovišť. Pro některé druhy se pak v posledních letech objevilo ještě jedno nebezpečí – vykradači hnízd. Zvláště tzv. “velcí sokoli” (u nás sokol stěhovavý a raroh velký) a orli jsou překupníky vybíráni z hnízd a prodáváni do západní Evropy nebo arabských zemí k sokolnickýn účelům.

Vybírání mláďat ohrožených dravců se stalo v bývalém Československu běžnou praxí. Z velké části hnízd proto pravidelně mláďata nevylétla. Už tak málo početným dravcům hrozilo, že z naší přírody zmizí úplně. Proto se skupina přátel, kteří se ochranou dravců dlouhodobě zabývali, rozhodla jejich hnízda aktivně hlídat. Založili Klub ochrany dravců a sov, který dnes funguje jako součást občanského sdružení Děti Země, a začali koordinovat nábor dobrovolníků na Akci FALCO.

Velkým úspěchem ochránců přírody se stal fakt, že za dobu trvání Akce FALCO nebylo žádné hlídané hnízdo vykradeno. Strážci několika pokusům o vybrání mláďat zabránili. Kromě toho mají za úkol také chránit hnízdící dravce před rušením neukázněnými turisty, horolezci nebo lesními dělníky. Strážci se pod hnízdy střídají nepřetržitě 24 hodin denně po celou dobu hnízdění, to znamená asi od března do začátku července.

Pokud Vám již bylo osmnáct let a jste ochotni obětovat týden volného času pro ochranu dravých ptáků, můžete se na Akci FALCO přihlásit také. Hlídá se ve skupinách o čtyřech až osmi lidech, takže je možné přihlásit celou skupinu. Pokud se přihlásíte jako jednotlivci, budete k některé skupině připojeni.

Kontaktní adresa Akce FALCO: Radka Jindrová, Centrum dětí a mládeže, Dukelských hrdinů 328, 407 21 Česká Kamenice, tel. 605/468263, e-mail: cdmkamenice@iol.cz (předmět Akce FALCO). Bližší informace též na http://kodas.detizeme.cz


reklama

 
David Poláček
Autor je členem Klubu ochrany dravců a sov
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist