https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/anezka-dolezalova-nase-planeta-je-jako-kosmicka-lod-na-ktere-plujeme-vesmirem-umime-ji-ale-spravne-ridit-aby-nam-v-ni1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anežka Doležalová: Naše planeta je jako kosmická loď, na které plujeme vesmírem. Umíme ji ale správně řídit, aby nám v ní nedošel kyslík?

26.9.2017
Planeta Země je zatím jediným místem ve vesmíru, kde můžeme dlouhodobě přežít. Poskytuje nám nezbytné základní zdroje: vodu, kyslík a půdu. Co se ale stane, když budeme tyto zdroje využívat rychleji, než se stačí obnovit? Děláme pro to již něco, abychom nežili „na dluh“? Odpovědí jsou Cíle udržitelného rozvoje – téma komiksové soutěže „Promluv k světu bublinou!“.
 

Nové technologie, nadnárodní korporace, levná doprava – to vše vede k tomu, že si můžeme každý den koupit třeba banány, které k nám doputují z druhé strany světa, za neuvěřitelně nízkou cenu. Z této intenzivnější propojenosti pro nás kromě větší dostupnosti exotických potravin vyplývá také spousta výzev. Jak pronesl John Donne: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe“. Rozhodnutí o tom, kde si koupíme potraviny, ze kterých uvaříme večeři, jak se k obchodu dopravíme, co uděláme s igelitovou taškou, ve které jsme si nákup domů přinesli či v jaké firmě si vyděláváme peníze na to, abychom si mohli nákup vůbec pořídit – všechna tato naše rutinní rozhodnutí mohou mít nemalý vliv na svět kolem nás.

Naše planeta je schopna pro nás vytvořit velké množství zdrojů, díky kterým si můžeme vést kvalitní život. Pokud ovšem činy většiny lidí, firem a států budou vést k tomu, že budou přírodní a lidské zdroje dlouhodobě využívány rychleji než jsou schopny se obnovit, přijde chvíle, kdy jich bude nedostatek. Tento rok připadl tzv. Earth Overshoot Day na 2. srpna. Lidstvo tedy přesně v tento den vyčerpalo více obnovitelných zdrojů (vzduchu, pitné vody, půdy či ryb), než Země dokáže za celý rok vytvořit. V současné době tedy přesouváme řešení tohoto dluhu, na který žijeme, na budoucí generace.

Podle Henryho George si planetu můžeme obrazně představit jako „kosmickou loď, na které všichni společně letíme vesmírem“. Společně bychom tedy měli přemýšlet nad tím, jak změnit naše spotřební chování a výrobní procesy tak, aby nám „zásoby zdrojů“ na naší cestě nedošly.

Dobrá zpráva je, že se na tom již pracuje. Téměř všechny státy světa, zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů se rozhodli najít cestu jak těmto výzvám společně čelit. Výsledkem jejich snahy jsou Cíle udržitelného rozvoje. Jedná se o dokument schválený v roce 2016 všemi členskými státy OSN.

Jednotlivé cíle naznačují oblasti a ukazují směry, kterými bychom se měli v následujících 15 letech vydat, pokud chceme přispět k rozvoji, který nebude probíhat na úkor společnosti ani přírody. Jedná se tedy o rozvoj udržitelný, který naplní potřeby současné generace, bez toho, aniž by ohrozil životní podmínky generací dalších. Dokument obsahuje 17 cílů, kterých by mělo být dosaženo do roku 2030.

Aby mohlo dojít k takto komplexní změně, kterou cíle vytyčují, je třeba, aby se o tomto plánu dozvědělo co nejvíce lidí. Každý může přispět svým dílem k tomu, abychom na naší planetě mohli vést kvalitní život v budoucnu.

Proto se oddělení globálního rozvojového vzdělávání Adry rozhodlo uspořádat komiksovou soutěž „Promluv k světu bublinou!“ na téma Cílů udržitelného rozvoje, která dává mladým lidem od 12 do 26 let možnost se kreativně zamyslet nad tímto tématem. Věříme, že skrze výstavu komiksů, jejich publikaci a začlenění do metodických materiálů pro učitele ZŠ, se rozšíří povědomí o tomto konceptu.

Úkolem soutěžících je představit jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje komiksem, a to jakoukoli technikou (fotostory, kresba, koláž) v rozsahu 1 až 4 A4/A3. Téma je možné pojmout libovolně, tedy například humorně, informačně či kriticky. Estetická stránka komiksu není jediným hodnotícím kritériem, hodnotíme především originalitu a vazbu na zvolené téma. Uzávěrka soutěže je 31. 10. 2017.

Na podzim tohoto roku proběhne v centru OSN vyhlášení 15 vítězů (3 v rámci každé z 5 kategorií, které v sobě zahrnují jednotlivé cíle), kteří získají skvělé ceny. Soutěžící mohou vyhrát například nejnovější komiksové tituly od Paseky, speciální výtvarné potřeby pro tvorbu komiksu od Pebea, poukazy na kreativní workshopy od Naučmese.cz či fairtradové výrobky od Country Life. Dále obdrží pozvánku na komiksový workshop s Tomášem Kučerovským a možnost vystavit svá díla v centru Prahy v kavárně Mamacoffee, kde proběhne také vernisáž výstavy. Vítězné komiksy budou navíc zveřejněny na stránkách Adry a našich partnerů a zařazeny do metodických materiálů pro učitele ZŠ, takže najdou své využití i po výstavě.

Více informací o Cílích udržitelného rozvoje a o komiksové soutěži naleznete na webu Adry. Na Facebookovém profilu komiksové soutěže pak můžete sledovat příspěvky odkazující na zajímavé články k Cílům udržitelného rozvoje.


reklama

Anežka Doležalová
Autorka je koordinátorka komiksové soutěže.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist