https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/brezen-z-pohledu-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Murtinger: Březen z pohledu energie

9.3.2000
Napadla mne dvě (pochmurná) témata pro letošní březen; jsou to daně a válka. Asi víte, že do 31.3. je nutno podat daňové přiznání (tedy pokud vyděláváte peníze samostatnou výdělečnou činností). Já jsem byl nucen se trochu zabývat účtováním a daněmi a mohu vás ujistit, že je to systém velmi komplikovaný, nepřehledný, zaměstnávající mnoho lidí a polykající ročně miliony "člověkohodin" práce. A jak již víme, každá "člověkohodina" práce má nějakou svoji energetickou režii - musí se topit , běží počítač, kopírka, posílají se papíry a pod.). Pokud vezmu jako příklad sebe, tak jenom ty činnosti, které mají vztah k daním, představují velmi přibližně 20 hodin práce za rok, což je asi 4000Kč, tj. zhruba 10% ze zaplacené daně.
 
Těžko odhadovat energetickou náročnost, přímá energetická spotřeba může být velmi přibližně 5 kWh na elektřinu a 20 kWh na teplo, nepřímé budou asi podstatně vyšší. Pokud to vynásobíme počtem plátců, připočteme režii finančních úřadů, příslušný díl režie všech zaměstnavatelů a další náklady, dojdeme k hodnotám, které rozhodně nejsou zanedbatelné jak ve vyjádřením finančním, tak i energetickém.

Daně se ovšem vybrat musí; pěkný případ toho jak může stát zbankrotovat když nedokáže vybrat daně je Rusko. Dá se s tím něco dělat? Obávám se, že dost těžko, ten systém vznikl pozvolným vývojem, má obrovskou setrvačnost a když se do něj neopatrně zasáhne tak se může zhroutit.

Měl bych jeden návrh, jako přírodovědec a energetický poradce, ale předem upozorňuji, že bych si jej do parlamentu netroufnul dát. Pokud se totiž zamyslíme nad tím na co vlastně stát daně opravdu nutně potřebuje, tak je to v zásadě jen financování základních funkcí státu tj. politické instituce, obrana, policie a v jisté míře i základní infrastruktura, dozor nad ochranou zdraví, životního prostředí, záchranná sociální síť apod. Všechno ostatní se dá financovat přímo, nebo formou komerčního pojištění (jako když si pojistíte dům nebo auto) či daní uvalenou na zboží (spotřební daň a DPH, která by se také mohla podstatně zjednodušit a do níž by se mohla promítnout nejen ona "přidaná práce", ale i daň za spotřebované neobnovitelné zdroje či poškození životního prostředí).

Vláda podle mého názoru nemusí být vlastně nic jiného než jakási agentura, kterou jako občan (akcionář) pověřuji vedením podniku zvaného Česká republika (parlament by mohl být analogií správní či dozorčí rady) . Vzhledem k tomu, že tyto základní funkce potřebujeme všichni stejně, byla by postačující pro všechny stejná daň (něco jako daň z "hlavy", ta se totiž velmi snadno vybírá a kontroluje ). Její výše by závisela na tom, v jaké šíři a kvalitě občané tyto funkce od státu požadují. Volby, tj. výběr managementu toho podniku by pak mohly být rozhodováním mezi konkurenčními nabídkami. Pravicová strana by měla v programu tučným písmem napsáno, že ten stát dokáže spravovat za pět tisíc Kč (od každého občana za rok) a následoval by stručný seznam co za to občan dostane. Levicová vláda by nepochybně nabídla impozantní seznam toho co stát občanům zajistí a na konci by bylo drobným písmem napsáno, že je to bude stát 50 tisíc. Složenku na zaplacení by občan mohl dostat s volebními lístky domů! Já vím, je to sci-fi a neberte to moc vážně, ale nějaké zjednodušení a zprůhlednění daňového systému by rozhodně bylo žádoucí a vedlo ke snížení nákladů na daňový systém a k tomu, že by lidé hospodařili s financemi i s energií lépe. Kdo z nás dokáže v současném nepřehledném systému říci, kolik přispívá (respektive bude nucen přispět) např. na stavbu Temelína, výstavbu dálnic či provoz železnice?

Daleko horší věc než daňový systém je válka - je to po všech stránkách šílená, nesmírně finančně i energeticky náročná činnost. Přesto musím konstatovat, že je bohužel někdy stejně nevyhnutelná jako ty daně. Útoky NATO na Jugoslávii se vyznačují tím, že jsou vynakládány nesmírně velké materiálové a energetické náklady proto, aby se minimalizovaly ztráty lidských životů (což je samozřejmě dobré).

Nedokážu odhadnout kolik paliva spotřebují každý den letadla a lodě v tomto konfliktu zúčastněné, ale bude to asi hodně. Pak je pochopitelně nutno připočítat energii potřebnou na výrobu letadel, munice, raket a též na obnovu zdevastované země a nápravu škod na životním prostředí po skončení války.

Proč jsme vlastně museli na Jugoslávii zaútočit ? Podle mého názoru je jádro problému v tom, že v dnešním zcela globálně propojeném světě, s chartou lidských práv, OSN, Mezinárodním soudem v Haagu a Interpolem, neexistuje efektivní a levný způsob jak zabránit nějakému zločinci, diktátorovi nebo i části nějakého národa, aby v rámci svého suverénního státu páchal jakékoliv zločiny proti svým obyvatelům.

Když vezmete pistoli a zastřelíte svého souseda a vyženete jeho rodinu (protože se s ním nemůžete shodnout) tak vás policie zatkne a soud odsoudí. Jenže neexistuje efektivně fungující "globální" policie a soudy, které by mohly dodržování "globálně" platných zákonů vynutit.

Když není možnost poslat do Bělehradu dva policisty se zatykačem (nebo možná zvláštní policejní komando, protože jde o zvláště nebezpečné zločince) tak máme jen dvě možnosti, nechat to být, nebo vést absurdní, "omezenou" a nesmírně drahou válečnou operaci jako je současná operace v Jugoslávii ( jaké má vlastně jméno?).

Výše uvedené povídání souvisí opět s mojí oblíbenou tezí, že spotřeba energie není jen technologická záležitost, prolíná se se všemi oblastmi života a souvisí (jako mnoho jiných věcí v naší "globální vesnici") úplně se vším.


reklama

 
Karel Murtinger
Autor je energetický poradce a spolupracovník EkoListu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist