Claude Martin: Bude Světová obchodní organizace vládnout světu?
Na nedávné konferenci jsem slyšel jednoho renomovaného ekonoma, který opěvoval liberalizaci obchodu v mezinárodním měřítku. Obávám se, že i zapálené zastánce tohoto systému by uvedl do rozpaků svým líčením toho, jak otevření trhů nejen podpoří ekonomický růst, ale i vyřeší většinu sociálních a environmentálních problémů.
Tento známý ekonom šel tak daleko, že prezentoval Světovou obchodní organizaci (WTO) jako kandidáta připraveného převzít řadu povinností a odpovědnost dosud náležející národním vládám a mezinárodním institucím. Enthuziasticky líčil, že by se WTO mohla stát jakýmsi blahosklonným vládcem světa - jen kdyby jí ty nešikovné davy odborářů, sociálních reformátorů a ekologických aktivistů nebránili v tom, mít hlavní slovo v multilaterálních obchodních jednáních.
Nebudu se teď pokoušet argumentovat proti globalizaci. Prostě je na cestě, ať se nám to líbí, nebo ne. Ani nepopírám, že liberalizace obchodu může přinést své výhody, přinejmenším řadě světových společností. Na druhou stranu kategoricky odmítám prohlášení, že porada 135 národních členů WTO se týká jen této organizace a nikoho jiného. Také odmítám, že by vyjednavatelům mělo být jednoduše umožněno směřovat za svými cíli, aniž by k tomu ti, kterým leží na srdci lidské životy nebo životní prostředí, mohli cokoli říci.
Další kolo vyjednávání WTO, které bude trvat pravděpodobně 3 až 4 roky, bude zahájeno v listopadu v Seattlu, USA. Již nyní se průkopníci větší liberalizace obchodu obávají tzv. aktivistů, kteří se odvažují zpochybňovat některé věci, o které organizace usiluje. V očekávání protestních manifestací v městě konání WTO prohlašuje, že svět přijde o mnoho, pokud se mínění veřejnosti nepostaví za WTO.
Pokud však budou rozhovory přerušeny, nebudou to primárně protestující, kdo to zaviní, ale samotná WTO. Její naprostý nedostatek upřímnosti a otevřenosti je stálým problémem a podezření, že naše dobro této organizaci až tak na srdci neleží se ještě zvětšuje, když vyjednávající zásadně odmítají naslouchat kritickým hlasům.
Nemohu mluvit za ty, kteří jsou zneklidněni procesem globalizace. Mohu jen vyjádřit stanovisko WWF a angažovat se ve jménu ochrany životního prostředí. Pro mě je jasnou věcí, že ať budou ostatní zájmy nastolené v Seattlu jakékoli, environmentální dopady volného obchodu - a myslím si, že v nejširším slova smyslu je potřeba do nich zahrnout sociální důsledky obchodu a liberalizace obchodu - musí být posuzovány spolu s dopady ekonomickými.
Jako příklad může sloužit diskuse kolem vlivu volného obchodu na udržitelný rozvoj. WTO musí vzít na vědomí, že světové zdroje jsou omezené. A že obchodní politika, která klade zisk nad hospodaření se surovinami a nad ustanovení udržitelné ekonomické aktivity chudších společností, může prospět jen těm, kteří jsou již bohatí a to pouze krátkodobě. Dávno před tím, než se ustanoví "světovou vládou", WTO by se měla snažit do svých plánů zahrnout takové činitele, jako je Program OSN pro životní prostředí, nebo Program OSN pro rozvoj, který se specializuje na to, jak rozvoj řídit udržitelně.
V širší měřítku, pokud se WTO chce zasloužit o podporu veřejnosti, musí vyjasnit, že její úmysly nejsou čistě obchodní. Zde je pět klíčových prvků reformy, která by mohla lidem zajistit, že rozvoj obchodu se nebude dít na úkor ostatních životně důležitých oblastí:
- Předtím, než bude podán zcela nový návrh liberalizace, měly by být pečlivě zhodnoceny environmentální a sociální dopady současných obchodních praktik.
- WTO musí striktně respektovat pravomoc mezinárodních dohod jako je Konvence o změně klimatu nebo Konvence o biologické diverzitě.
- Členové WTO by měli zajistit, aby liberalizace byla doprovázena zdokonalenou politikou environmentální a trvale udržitelného rozvoje.
- Přednost by měla dostat taková liberalizační opatření, která přinesou přímý a bezprostřední prospěch pro životní prostředí.
- WTO by se neměla snažit překročit hranice svých pravomocí rozšířením svých investic a jiných nových obchodních oblastí.
reklama