https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/cesta-na-smrt
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Barbora Večlová: Cesta na smrt

23.4.2003
Ekologická organizace Svoboda zvířat, zabývající se ochranou zvířat, se připojila ke kampani organizace Viva!, týkající se transportů živých koní z východní Evropy, především Polska, na jatka hlavně do Itálie, ale i do Francie a Belgie. Transporty zahrnují cestu po silnici a moři, mohou trvat až 95 hodin a zahrnují trasu dlouhou 1500 - 2500 km. Celkový počet zvířat vyvezených na jatka je téměř 30 000 ročně.
 
Během cesty je s koňmi velmi špatně zacházeno - je doloženo bití při nakládání a vykládání, povinné přestávky na odpočinek, krmení a napájení a veterinární kontroly jsou často ignorovány, aby se ušetřilo, bývají kamiony naloženy větším počtem zvířat, než je povoleno. Také jsou používány nevhodné a zastaralé kamiony, jsou převáženi koně různého stáří a tím dochází ke vzájemnému zraňování koní, zvířata jsou příliš těsně uvázána, atd. Řidiči jsou nedostatečně placeni a nemají zájem na dodržování svých povinností.

Na konci cesty jsou koně ve velmi špatném stavu, vystresovaní, dehydrovaní, hladoví, mnozí z nich jsou zraněni a někteří již mrtví. Na jatkách je nečeká o moc lepší zacházení-jsou omráčeni a podříznuti, někteří z nich se však probírají a celý úkon tak probíhá za jejich plného vědomí.. Často jsou koně zabíjeni před zraky ostatních koní, čímž je porušován polský zákon.

Při dodržování platných polských zákonů na ochranu zvířat by mohl být tento obchod okamžitě zastaven. Tyto zákony jsou ale naprosto ignorovány. To potvrzuje i Nejvyšší kontrolní úřad Polska, který kontrolu vývoz koní. Ten také dokazuje, že doklady a potvrzení od veterináře o způsobilosti koní k přepravě jsou u velké část přepravců falšovány. Polská vláda ale transporty stále toleruje, protože jsou významným zdrojem peněz do státní pokladny. Neměli bychom zapomínat na důvod, pro který jsou koně z Polska vyváženi - pouze pro chuť Italů a peníze, které z tohoto obchodu plynou. To by ale nemělo být považováno za dostatečný důvod pro týrání zvířat.

Mezinárodní kampaň požaduje, aby polská vláda zrušila transporty živých koní a nahradila je převozy masa. Důležité také je, aby česká vláda nesouhlasila s projížděním koní přes naše území, protože tím vyjadřuje polské vládě podporu. Pokud se chcete připojit k našim snahám, můžete pomoci s šířením 2 peticí (pro polskou a českou vládu). Můžete si je stáhnout na www.svobodazvirat.cz/cestanasmrt.htm nebo si o ně psát na adresu: Svoboda zvířat Praha, Barbora Večlová, Pod Vrchem 2994, 276 01 Mělník, b.veclova@volny.cz.

Zdroj: Cesta na smrt - reportáž organizace Viva


reklama

 
Barbora Večlová
Autorka je členkou Svobody zvířat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist