https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/co-bude-s-karlovym-namestim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mirka Štroblová: Co bude s Karlovým náměstím?

26.9.1999
Nechci používat kosmetiku testovanou na zvířatech, nechci jíst vajíčka z velkokapacitní drůbežárny, nebudu chodit v botách z tuleňů a samozřejmě nechci dýchat vzduch zamořený dioxiny ze spalovny na plasty a ti, co kácejí amazonské pralesy, ti mě přímo okrádají o kyslík. Proti tomu všemu mohu podepisovat petice, účastnit se protestních akcí a nejrůznějších výstavek na daná témata. Tato témata chápu jako "globální" i když slovo "globální" není nyní moc populární.
 
Nyní však prosím o pomoc v tématu "lokálním". Vážení přátelé, kdo poradí a pomůže ve věci "Úprava parku na Karlově náměstí v Praze 2"? Až na pokusy místních obyvatel o protest pomocí petice, zdá se, že toto téma ochránce přírody a ekology příliš nezajímá?

Záměr, prezentovaný též ve sdělovacích prostředcích upravit park se stromy a keři na jakési růžové korso a podobně, připadá místním obyvatelům jako nápad obyvatele cizí planety. Stav, kdy porosty keřů a stromů chrání místa odpočinku od smogu, hluku a taktéž od děsivého pohledu na naprosto neprůjezdné komunikace Žitná-Ječná, by snad měl být spíše udržen, či spíše rozvíjen, než aby byl z rádoby estetických hledisek měněn. Ano, renovace parku je zajisté zapotřebí, ale je nutno kácet stromy bezhlavě?

Nikdo se snad nebude bránit určitým nutným zásahům, pokud budou podloženy odborným dendrologickým posudkem o možnosti strom zachovat či uzdravit nebo bohužel i porazit.

Ale po zkušenosti veřejnosti z části parku před Novoměstskou radnicí spoustě lidí připadá, že o stromech a keřích na Karlově náměstí rozhoduje spíš čísi kapsa.


reklama

 
Mirka Štroblová
Autorka je čtenářkou EkoListu
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist