https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/delvita-systematicky-porusuje-zakon-o-obalech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MUDr. Miroslav Šuta: Delvita systematicky porušuje zákon o obalech

15.5.2002
Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že firma Delvita skutečně systematicky porušuje zákon o obalech. Nereagovala ani na moje ustní upozornění v několika superparketech, ani na stížnost adresovanou České obchodní inspekci, kterou firma dostala na vědomí. Bohužel ČOI v odpovědi potvrzuje mé stanovisko, leč prý zatím nemůže dodržování zákona kotrolovat.
 
Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že firma Delvita skutečně systematicky porušuje zákon o obalech. Nereagovala ani na moje ustní upozornění v několika superparketech, ani na stížnost adresovanou České obchodní inspekci, kterou firma dostala na vědomí. Bohužel ČOI v odpovědi potvrzuje mé stanovisko, leč prý zatím nemůže dodžování zákona kotrolovat.

Níže připojuji kopii mé stížnosti na Delvitu, kterou jsem odeslal České obchodní inspekci.

Česká obchodní inspekce
Štěpánská 15, 120 00 Praha 2

Věc: stížnost na porušováni zákona o obalech č. 477/2001 Sb. firmou Delvita a. s.

V Praze, 11. 3. 2002

Vážení,

zasílám Vám tímto podnět k prošetření systematického porušování zákon č. 477/2001 Sb., o obalech a o změně některých zákonů ze strany firmy DELVITA a. s. (s uváděným sídlem Za panskou zahradou, 252 19 Rudná).

Přes opakované žádosti z mé strany a přes upozornění zaměstnanců supermarketů na možnost porušení zákona firmou DELVITA a.s., nenabízí tato ve svých supermarketech Chomutov, Praha - Petřiny a MENZA Dejvice nápoje ve vratných zálohovaných obalech. Konkrétně jsem marně v těchto supermarketech žádal minerální vodu, ovocný sirup a víno ve vratných zálohovaných obalech.

Domnívám se, že firma Delvita a.s. se tím pravděpodobně dopustila porušením zákona o obalech č. 477/2001 Sb., paragrafu 9, odst. 10 ve znění: “Osoba, která uvádí do oběhu nápoje v obalech, které nejsou vratnými zálohovanými obaly, je povinna nabízet stejné nápoje rovněž ve vratných zálohovaných obalech, pokud jsou v nich tyto nápoje uváděny na trh. Tyto povinnost se nevztahuje na osoby uvádějící tyto nápoje do oběhu na prodejní ploše menší než 200 m2.”

Žádám Vám tímto o kontrolu dodržování výše uvedeného zákona v supermarketech firmy DELVITA a prosím, abych o výsledcích této kontroly byl informován písemně na níže uvedenou adresu. Děkuji.

S pozdravem

MUDr. Miroslav Šuta

Na vědomí: Ministerstvo životního prostředí ČR, Delvita a.s.


reklama

 
MUDr. Miroslav Šuta
Autor pracuje pro nevládní ekologické organizace jako konzultant pro oblast toxických látek.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist