https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dnes-katerina-jacques-zitra-kdokoli-z-nas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marian Páleník: Dnes Kateřina Jacques, zítra kdokoli z nás

9.5.2006
Šok ze zákroku policisty proti Kateřině Jacques za bohorovného přihlížení dalších policistů u mne rychle vystřídal šok z reakcí některých lidí. Z diskuse na idnes: "Hysterka si nic jiného než pár facek nezaslouží," "Musela ho něčím vyprovokovat," "Měli jim ještě přidat, ekoteroristům" apod. Rozum mi zůstává stát. Ti lidé neviděli snímek, kde na 40-kilové dívce klečí policajt a mlátí ji? Těžko. Spíš viděli, ale nepřišlo jim na tom nic zvláštního.
 
Právě na nositelích těchto přístupů stály poslední dvě totality u nás - nacismus a komunismus. Na netolerantních lidech, kteří na násilí neshledávají nic špatného. (Třeba sami bijí své ženy a děti.) Dají se tím vysvětlit vysoké preference KSČM a také policejní ochrana českých neofašistů; resp. prorůstání českého fašistického hnutí do české policie. (Infiltrovat českou policii je jednou ze snah českých neofašistů.) Přijmeme-li tuto tezi, máme vysvětlení pro celou řadu jinak těžko vysvětlitelných jevů. Proč by si jinak tak úderně vyšlápl policista na drobnou ženu z malé skupinky antifašistů? Vyprovokoval jej nepřehlédnutelný nápis "Zelení proti neonacismu" na transparentu, který držela. (Radnicí - ODS - povolený pochod českých neofašistů byl již dávno za rohem, antifašistům policisté již předtím zakázali jej následovat - co kdyby se 10 zelených vrhlo na několik set skinů, že?)

Lidem, kteří mají pocit, že se jich věc zas až tak netýká (netloukli přece je), nedochází jedna podstatná věc. Výstižně ji vyjádřil Martin Niemller: "V Německu přišli nacisté nejdříve pro komunisty a já se neozval, protože jsem nebyl komunista. Pak přišli pro židy a já se neozval, protože jsem nebyl žid. Pak přišli pro odboráře a já se neozval, protože jsem nebyl odborář. Pak přišli pro katolíky a já se neozval, protože jsem protestant. Pak přišli pro mne a tou dobou už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat na mou obranu." (Cituji z knihy A. Gora Země na misce vah, str. 252 českého vydání z r. 2000.)

Zákrok proti Kateřině Jacques (a to, co následovalo) nám nastavil zrcadlo. Kdo měl vůli do něj pohlédnout, nespatřil v něm nic povzbudivého. Selhaly snad všechny složky naší společnosti. Vyjma neofašistů a skinů, kterým se opět potvrdilo, že jednak jejich hnutí u nás prakticky nikdo nepokládá za problém, jednak s ním a s jejich hodnotami nezanedbatelná část společnosti dokonce sympatizuje. Jen ten, kdo vidět nechce, nevidí sympatie na straně naší policie. (Účastníky CzechTecu - mohu si o nich myslet cokoli - rozehnaly kordony policistů, koncerty s hajlujícími skiny policisté vždy jen monitorují. Tento přístup přetrvává řadu let, je systematický a vedení naší policie ho neřeší, ale omlouvá.) Těžko se mi chápe vlažná reakce (vedení) Zelených. Proč se spokojili s čekáním na předem jasný výsledek vyšetřování Inspekce (policisté vyšetřují své kolegy policisty). Od začátku byl přece jasný jak závěr tak účel tohoto postupu: Co nejrychleji vyšetřit "exces jednotlivce" a odvést tím pozornost od toho, že příčina je v systému.

Proč po pražské ODS, která ovládá radnici a povolila pochod neofašistů, nežádají odpověď na otázku, zda nelze její vstřícnost chápat jako sympatie s českými neofašisty. Nebo se ODS "jen" snaží lovit hlasy mezi skiny? Co by bylo horší? Když se ODS brání, že přece nemohla vědět, že pochod organizují neofašisté, pak je třeba se ptát, kde se na něm tedy vzaly policejní kordony? Když to (předem) věděla Policie, jaktože to předem nevěděla ODS (radnice)? Buď tedy jde o manipulaci (lži) ODS, nebo selhání komunikace mezi radnicí (za níž nese politickou odpovědnost ODS) a policií (ČSSD). Nikdo ale nepožaduje nápravu, příště to tedy bude stejné - radnice i policie budou zas k neofašistům a skinům vstřícní. Proč Zelení nežádají odpověď od policejního prezidenta na otázku, proč policejní kordony chránily pochod neofašistů a jako vždy zasáhly nikoli proti nim, ale proti antifašistům? (A kolik nás tato policejní ochrana stála?)

Na jejich místě bych se také ptal policejního prezidenta, proč se snaží odvést pozornost od toho, že jde o systématický přístup policie. Ministra vnitra, proč drží ochrannou ruku nad policejním prezidentem. A premiéra, proč neodvolá ministra vnitra. Máme to chápat tak, že to vše pokládají za normální?

Příliš politické prozíravosti a vyzrálosti podle mne Zelení neprojevili. Snad ještě vyzrají. Měli na to ale již 16 let a tak se mi omluva hledá těžko.


reklama

 
Marian Páleník
Autor je ředitel společnosti Přátelé přírody, o. p. s.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist