https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/do-tretice-vseho-protiekologickeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mgr. Daniel Vondrouš: Do třetice všeho protiekologického

9.11.1999
Již potřetí v tomto roce zůstali poslanci ODS osamoceni se svým radikálně odmítavým přístupem k ochraně přírody. Po neúspěšném bojkotu vyhlášení NP České Švýcarsko vyšlápli si dvakrát na zákon o ochraně přírody - Evropskou unií nejlépe hodnocenou českou ekologickou právní normu.
 
Poslední z pokusů vedený Václavem Brouskem (ODS) usiloval nejen o zablokování většiny funkcí státní ochrany přírody, ale především o vyloučení veřejnosti prakticky ze všech podstatných rozhodování s dopady na životní prostředí. Návrh se tím ocitl v rozporu jak s realitou EU tak i s Aarhuskou úmluvou, kterou v loňském roce Česká republika podepsala. Tento fakt významně pomohl Miloši Kužvartovi v přesvědčování kolegů. Vláda se nakonec proti návrhu novely postavila jednomyslně.

Následným vyjednáváním v parlamentu se ministrovi životního prostředí podařilo přesvědčit poslanecký klub ČSSD k jednotnému závaznému hlasování. Úsilí předsedy ekologické komise Pelce a poslance Mlynáře (oba US) a poslance Ambrozka (KDU-ČSL) vedlo k podobnému výsledku také v klubech US a KDU-ČSL. Proti novele se postavili komunisté. Několik poslanců, kteří ji spolupodepsali či podporovali se většinou zdrželo. Proti návrhu hlasovalo již v prvním čtení 106 poslanců ze 168 přítomných. Protidemokratické a protievropské tažení ODS (54 pro) podpořili pouze tři poslanci jiných stran Kuneš (ČSSD), Paulík (US) a Štrait (KSČM).

Klíčovou práci při přesvědčování nerozhodnutých poslanců a odrážení útoků zastánců novely i přímo během zasedání sněmovny odvedl předseda podvýboru pro životní prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Významně pomohla spolupráce ekologických organizací zejména Dětí Země a Hnutí DUHA. Petice a dopis starostů a zastupitelů platily pro parlament za významný argument. Každý podpis, článek v tisku či jiná - byť sebemenší - pomoc mohla přispět k zamítnutí novely a snad omezit razanci útoků příštích.


reklama

 
Mgr. Daniel Vondrouš
Autor je legislativním poradcem Hnutí DUHA
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist