PhDr. Petr Fejk: Dobrá zoo má smysl
V pondělí a úterý (19. a 20. srpna) se v MF Dnes a Lidových novinách poprvé objevily komentáře popírající už samotný smysl zoo, jejíž zvrácenost odhalily právě tragické povodňové okolnosti. Zvířata uvězněná v zoo jsou obětí lidské zvůle, pro pobavení lidí jsou v zoo nejen týrána nesvobodou, ale v situacích, jako je povodeň, absurdně obětována. Sloni, gorily a lachtani nemají v Praze co dělat. Kupte si knihu.
Vážím si každého, komu leží ochrana přírody a zvířat upřímně na srdci. Vážím si i odpůrců zoo, i paní M. Kubišové, která nás v našich nejtěžších chvílích bez rozpaků poplivala. Jsme totiž podle mě na stejné lodi lidí se snahou hájit něco, co ochranu nutně potřebuje. Jen jdeme jinými cestami.
Popírá-li někdo smysl a poslání zoo představou o zvířatech zavřených v klecích nebo snažících se marně využít povodně k úniku za svobodou, je to nefér a vypovídá spíše o sobě než o problému zoo. Nejsem zoolog a nebudu snad podezírán z profesionálních deformací. Od svého nástupu před 6 lety jsem však na princip zoo nezměnil názor - z duše se mi příčí ukazování zvířat v klecích, malé, holé, betonové výběhy, stereotypní chování zvířat, párové držení skupinových zvířat jen pro potřeby rozmnožení ... Nesnáším zoo jako sbírku vzácných zvířat, jako laboratoř nebo genetickou banku, kde je život jedince podřízen zachování druhu. Nesnáším i opačný extrém - zvířata jako atrakci pro pobavení lidí. Kdybych necítil, že je v tomto smyslu třeba v Zoo Praha něco změnit, nikdy bych se do této práce nepustil.
Naše zoo se za posledních 5 let neuvěřitelně změnila. Všude, kam v jejím areálu zasáhly nové projekty, je cítit nový duch a princip tohoto zařízení - dávat zvířatům co nejpřirozenější podmínky, nepopřít právo každého živého tvora na plnohodnotné prožití života, nenadřazovat člověka nad zvíře. Tento duch si mohl každý na vlastní oči a srdce prožít v nových areálech pro žirafy, gorily, jeleny, vlky, lemury, magoty, velké želvy ... V přípravě jsou podobné zásadní změny u šelem, slonů, ptáků. Stejný proces už několik let panuje v zahradách ve Dvoře, Chomutově, Plzni, Lešné ... Vždy je to dlouhodobá, náročná práce a nestane se to mávnutím proutku. Tenhle proces však dokládá, že nelze soudit zahrady jako celek. Zoo totiž rozhodně nemá smysl sama o sobě, a priori. Smysl má pouze dobrá zoo a bez jejich rozlišení je každý odsudek holí, která je kdykoli snadno po ruce k pořádné nakládačce. Týden po jedné z největších katastrof této země je to obzvlášť snadné.
Svoboda zvířat je v dnešním civilizačním šílenství, do kterého se zapojuje každý z nás, včetně odpůrců zoo, už spíše utopie. Lachtan na cestě za svobodou prožíval od začátku nepředstavitelný stres. Kdyby té svobody dosáhl, s velkou pravděpodobností by se zařadil mezi desítky tisíc lachtanů vybíjených lovci pro kůži či tuk. Gorilí sameček Pong by bez naší zoo skončil buď na talíři nebo jako klaun někde v Arábii. A slon zase třeba v cirkusu nebo v nabídce filmových štábů, které ho po skončení natáčení přestaly potřebovat. Všechny tyhle případy se bez přehánění staly a zcela běžně a masově dějí. Tlačit na navracení zvířat ze zoo zpět do volné přírody není třeba v zahradách, to je jedna z přirozených součástí našeho poslání. Tlačte tam, kde zvířata vyhnali z jejich teritorií, aby lidem zajistili jejich stoupající civilizační nároky.
Nemám nic proti diskusi na téma zoo. Je zdravé si neustále připomínat, že je na zoo samozřejmě něco nepřirozeného. Divoká zvířata zde nejsou svobodná. Není to ale zoo, kdo jim onu svobodu bere. Půjdu-li na tento problém stejně lacině jako komentátoři ve včerejších Lidovkách (20. srpna), udělám snadno i z hromadných sdělovacích prostředků cosi nebezpečného, nenormálního a zvrhlého. Jako z každého civilizačního produktu. Dokonce má zoo i větší šanci vyjít z tohoto srovnání se štítem - svou práci dělá totiž nezištně a, jak se v posledních dnech ukázalo, i s nasazením vlastního života. To se o médiích říci nedá.
Za celé své působení v zahradě jsem nezaznamenal žádný nesouhlas s probíhajícími změnami ze strany jejích odpůrců. Zahrada měla uznání např. ze strany Českého svazu ochránců přírody nebo hnutí Greenpeace. Během posledních 4-5 let se roční návštěvnost zvedla o 200 tisíc lidí (v roce 2001 byla návštěvnost 660 tisíc !). Jsem přesvědčen, že tyhle výsledky nemá na svědomí vězení pro zvířata, ale osvícené zařízení, které zvířatům i lidem pomáhá v našem civilizačním mumraji důstojně žít a přežít.
reklama