https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ekologie-sumavskych-hvozdu-quotu-nas-v-kocourkovequot
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ing. Antonín Cuc: Ekologie šumavských hvozdů "U nás v Kocourkově"

24.8.1999
Pokud se Vám mohu svěřit se svým zásadním dojmem z posledních let, řekl bych ve stylu smutných Jiránkovských vtipů "Lesa je do konce tohoto tisíciletí ještě celkem dost, jenže rozumu děsně ubývá!"
 
Trávím ročně na Šumavě mnoho svého volna, donedávna jsem tam dík příbuzenským vztahům spoluvlastnil asi 2 hektary lesa. Mám rád pobíhání po lese a kopcích a proto jsem bezpočtukrát proběhl opakovaně desítky kilometrů na Churáňově, Kašperskohorsku, Sušicku, v okolí Srní, Modravy. S vděčností jsem před deseti lety porevolučně rozšířil svůj obchůzkový, běžecký a někdy i cyklistický program o Prášilsko, Kvildu, Finsterau. Není mi jedno, co se na Šumavě děje, něco o tom vím.

Kdo chce vidět reálný stav tak vidí, že na Šumavě přibývá lavinovitě velkozlodějny stovek plnometrů lesa, společensky tolerovaného masivního vandalismu rozsahu a používaných technologií monopolní těžby "Lesů České republiky" a absence výkonu státní moci při reálné ochraně a užití lesa v soukromém i státním majetku.

V této hrozivé kalamitě rozpadu sebezáchovných instinktů chování společnosti pak nynější dobovou, mediálně šumivou dílčí debatu mezi biology a Správou NP Šumava - "Jestlipak si prales v rozměrech fotbalového hřiště pomůže sám od následků kalamity kůrovce nejpozději do sta let?" - vnímám asi jako pohrůžku komářího píchnutí ve stínu vlny růstu hub po Černobylu a úpadku elementární lidské soudnosti.

Pomyslným vylosováním nekonečné řady důkazů o nesmyslnosti poměrů na Šumavě bych si dovolil připomenout "rozkošnou silničku", kterou namísto půvabné lesní cesty můžete čerstvě užít při cestě mezi Antýglem a Horskou Kvildou. Na této silničce - Bůh Vám za ni spravedlivě odplať! - je kupodivu pohyb cyklistů oběma směry zakázán. V prosotru široké silničky s nevyznačenou stezkou pro cyklisty Vás však přesto již nyní - při průjezdu třeba i padesátikilometrovou rychlostí - některý švarný cyklista, z desítek masově denně projíždějících peletonů, snadno srazí. Silnička má skvělý profil, takže se dítě cyklisty na zadním sedadle kola možná ani neprobudí, když zůstanete civět hladce jsa oholen rázným průjezdem hrdiny silnic. Když se posléze rozhlédnete, zjistíte, že svoz kalamitního dříví podél někdejší zdejší lesní cesty se ani dodnes od posledních polomů přijatelně nedořešil, třebaže již uběhlo dvanáct a osm let. Je to nejspíš vymyšleno chytře, protože pro očekávanou příští kalamitu bude již ekonomické použít těžké lesní stroje a to je asi velká výhoda. Radujte se také, pokud jste kreativní, můžete mít z nové silničky výhodu i zcela soukromou: Se zanedbatelným rizikem případné pokuty - můžete Vaší tetu z Bavorska odvézt po obědě z Turnerky až k Honesům na kafíčko s dortem a vyhlídkou. Když to podniknete s celým autobusem tet od Antýglu, budete taky "v peří" jako ostatní, kterým to dobře myslí . Jedna závora silnice zámek už teď nemá a druhý si vyměníte přeci za svůj vlastní, jak se to dělá jinde.

Zřejmě můžeme společně mlčky poděkovat za skvělé použití peněz daňových poplatníků "za masový rozvoj turistiky" i související rozvoj cest, který se tak dobře kryje se zájmy monopolní těžební dřevařské společností s vlastnickými právy k lesům ČR a turismem podporovaným obcemi. Správa Národního parku Šumava ani lidský rozum občana se ke slovu při rozhodování o roztomilých silničkách v lese v podobných situacích nikdy nedostane a "špinavé peníze" ty přeci našincům nikdy nesmrdí.

S našinci si už asi nedá nikdo práci k převýchově. Máme děravý zákon, policie se nezajímá o masový výskyt přestupků a trestných činů, kontrolní činnost lze uplatit, obce a ani ostatní veřejnost se nevzdává role mrtvého brouka k agresivním dřevařům i k zlodějům dřevin. Miliony plnometrů dřeva se vyvezlo, dřevaři plánují další miliony. Pracovníci Národního parku Šumava si naopak sedí v roztomilých informačních domečcích a meditují o nepatrných plochách výměry parku s tím, že je na všechno tam venku na Šumavě už dávno pozdě. A ostatně všichni máme svá nemorální směšná alibi, například někteří dětinové se romanticky řetězem přivázali ke kůrovcem napadeným stromům.

Řetězem se nejspíš sami přivážeme zítra ke všem šumavským lesním cestám, abychom nerušili chodníčky nezodpovědných rozkrádačů "hospodářů" Šumavy sedících dokonce i ve státních správních institucích. Všichni to přeci myslí se Šumavou tak mimořádně důsledně dobře, ale já připomínám - "po ovoci poznáte je!", - pravil Hospodin". Naproti tomu kůrovec mi připadá skoro sympatický, protože je kontrolovatelně neúplatný, oproti lidem takřka absolutně neškodný a navíc čipera mediálně nezištně Šumavě pomáhá!


reklama

 
Ing. Antonín Cuc
Autor je turista, cyklista a osamělý běžec dlouhých tratí po Šumavě, jakož i neposedný děda z party číslo 3 z Turistického akademického klubu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist