https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hejtmani-by-meli-vice-naslouchat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Harnoc: Hejtmani by měli více naslouchat

16.8.2006
Hejtmani by měli více naslouchat světovému trendu a nejnovějším evropským směrnicím v oblasti veřejné dopravy pro environmental sustainable transport (EST) - udržitelnou dopravu a čistá vozidla EEV - kde patří i zemní plyn.
 
Dokonce jim to nařídila i Rada evropských měst a krajů v dokumentě:“ Save energy, Save the climate“ (květen 2006), kde má úvodní slovo komisař pro energii pan Andris Piebalgs. Stručně shrnuto, kraje si musí ctít a vybírat dopravce, který používají i jiná paliva, než naftu. (Council of European Municipalities and Regions)

Zavádění alternativních paliv v dopravě nařizují tyto dokumenty:

Evropská komise: Přezkum Bílé knihy Evropské komise o dopravě v polovině období, COM(2006) 314 (22.6.2006) ( …evropská energetická politika se musí zaměřit na dopravní politiky, které omezí spotřebu energie postupným nahrazením nafty jinými palivy jako např. bio-pohonnými hmotami, zemním plynem, vodíkem )

Evropský parlament a Rada: Směrnice o podpoře čistých vozidel v silniční dopravě COM(2005) 634 (prosinec 2005) kde se uvádí, že operátoři veřejné dopravy musí nakupovat jednu třetinu čistých vozidel EEV.

UITP – Světová asociace veřejné dopravy: The role of public transport to reduce emissions and improve energy efficiency (březen 2006)

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/55/ES – o vozidlech zvláště šetřící životní prostředí – EEV, kde patří i pohon na zemní plyn.

Evropská komise: Thematic Strategy on air pollution COM(2005) 446, (z 21.9.2005)

OECD: Policy Instruments for Achieving Environmentally Sustainable Transport

Vláda České republiky: Program podpory alternativních paliv v dopravě – zemní plyn (květen 2005)

Dopravce DPÚK je průkopníkem v užití alternativních paliv v České republice a v Ústeckém kraji. Je aktivním členem UITP - světové organizace veřejné dopravy a prezentuje udržitelnou veřejnou dopravu provozovanou s flotilou autobusů na stlačený zemní plyn na konferencích UITP.

Také UITP přebírá tyto zkušenosti DPÚK v pracovních skupinách CNG a v posledních dokumentech UITP jsou pasáže o nutnosti aktivního užití alternativních paliv ve veřejné dopravě (březen 2006 – The role of public transport to reduce emissions and improve energy efficiency)


reklama

 
Petr Harnoc
Autor je člen Světové asociace veřejné dopravy (UITP)
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist