https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hlavni-chyba-neni-v-eu-ale-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Vondrouš: Hlavní chyba není v EU ale v ČR

18.3.2003
Příspěvek Jana Zemana "Vstup do EU z hlediska ochrany životního prostředí" je zajímavý a přínosný. Nechci polemizovat s těmi body, které odrážejí vyhraněný názor dané politické strany, ale neodpustím si komentář k některým přinejmenším nepřesným hodnocením.
 
Obávám se, že při výčtu výhod i nevýhod vstupu do EU příspěvek absolutizuje vliv EU na tvorbu legislativy a praktickou ekologickou politiku v ČR, navíc bez rozlišení situace před naším vstupem do EU a po něm.

Chápal bych ještě výhrady k zemědělské politice EU, jež plně sdílím. Autor sám ale kritizuje současný stav - před vstupem do EU. Za něj opravdu může mj. také vliv silně dotovaného zemědělství EU na obchod s potravinami. Sami zemědělci - včetně ekologických - však vidí naději na zlepšení právě ve vstupu do EU.

Podobně jako autor vidím také negativa tlaku EU na výstavbu dopravních koridorů. Přesto by mě nenapadlo obviňovat EU ze špatného trasování českých dálnic, "rozpadu podstatné části silnic, zejména 3. a 2. třídy" či "hrubé zanedbávání jejich údržby a oprav".

Stejně nepatřičné mi případá obvinění, že "v železniční dopravě vede požadavek na výstavbu jinak potřebných čtyř železničních koridorů k hrubému zanedbávání údržby a oprav ostatních tratí a k jejich postupnému vyježdění".

Zavádějící je i tvrzení, že k negativům vstupu do EU patří "Rozpad systému sběru a využívání druhotných surovin a vratných obalů v ČR.". Paradoxně je přitom legislativa EU v nakládání s odpady, kterou přijímáme, samotným autorem hodnocena kladně.

Přestože se na problémy životního prostředí a jejich příčiny díváme většinou podobně, snaha za každou cenu je "naroubovat" na problematiku vstupu do EU působí nesrozumitelně. Vyhroceně nesprávné předpoklady vedou až k absurdnímu závěru: "za těžkou schizofrenii politiky EU považujeme souběžné povinnosti některá přírodně cenná území přísně chránit (CHKO Poodří, dolní Labe aj.), současně je zničit (stavbou nesmyslných vodních děl) a ještě platit vysoké pokuty buď za porušování práva EU nebo mezinárodních závazků ČR".

Do spolku, který by se řídil takto obskurními pravidly, by nikdo rozumný vstoupit samozřejmě nemohl. Naštěstí tomu tak není. Nikdo nemůže mírovou cestou donutit český stát (před i po vstupu do EU), aby stavěl zmíněná vodní díla, pokud se k tomu jeho politická reprezentace sama o své vůli dobrovolně nezaváže. Náš stát si také sám určuje svoji dopravní, energetickou, zemědělskou aj. politiku. Je tedy vizitkou našich politiků, že tyto koncepce obvykle těžce kulhají za našimi západoevropskými sousedy.

Ze samotného závěru textu vyplývá, že si snad KSČM přeci jen uvědomuje, že problém není v EU, ale v ČR: "Žádáme revizi stávající státní dopravní politiky ČR včetně pochybných mezinárodních smluv o tzv. evropských komunikacích a revizi zemědělské politiky ČR".

Je-li tato výzva míněna opravdu upřímně a směřuje-li skutečně k lepší ochraně životního prostředí (což se z této obecné informace, bohužel, nedá zjistit), pak jde o dobrou zprávu, která by mohla předznamenat nový postoj komunistických poslanců např. při projednávání chystaného návrhu zákona o liniových stavbách.


reklama

 
Daniel Vondrouš
Autor je tajemník ministra životního prostředí Libora Ambrozka
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist