https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hra-na-demokracii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alois Mach: Hra na demokracii

30.12.2004
V některých sdělovacích prostředcích proběhla v minulých dnech zpráva o exekuci celkem 347.000 Kč z bankovního konta Strany zelených. Už ani nepřekvapuje, že zprávy o Straně zelených jsou zveřejňovány jen pokud jsou negativní. Spíše však je třeba doplnit tyto úvahy o podezření, že nejde jen o osobní tunelování účtů dvěma bývalými představiteli strany, ale spíše o cílený úmysl jejich nadřízených. Částky z exekuce totiž budou chybět těsně před koncem roku ke splacení závazku dvoumilionové částky Stranou zelených na účet Harmonie CZ. A smlouva říká, že pokud nebudou splaceny dva miliony do 31.12.2004, bude mít právo Harmonie CZ vyžadovat okamžitě celých 14 milionů s pokutou 1 mil.Kč. Jinak půjde Strana zelených do konkurzu.
 
Jako člen bývalého předsednictva zelených jsem měl možnost zblízka sledovat počínání výše zmíněných dvou bývalých představitelů strany. A protože jsem zakládajícím členem v Plzni, pojal jsem podezření, že Strana zelených byla od počátku, stejně jako jiné strany s větším voličským potenciálem, infiltrována příslušníky STB. Komu tito odborníci slouží dnes není jasné, ale asi jsou to velké strany nebo jejich neviditelné, kapitálově silné skupiny. Dlouho jsem se bránil myšlence, že je u nás možné politickou stranu připravit o voliče, o peníze, o dobrou pověst, prostě ji zneškodnit. Je tu přeci demokracie. Strana, která má 1% voličských preferencí žije relativně klidně a skutečně budí dojem demokracie.

Jakmile však překročí 3%, začíná ohrožovat ty strany, které mají u nás moc v rukou. Ve straně, které narůstají preference je nejdříve zapotřebí získat vliv. To není žádný problém. Schéma bylo vždy stejné. Příchozí slíbí chybějící peníze a vstup do parlamentu. Dalším úkolem je stranu zadlužit, protože pak už stačí jen pokyn a celá strana má úplně jiné starosti, než které původně chtěla řešit. Dalším úkolem je vyvolat rozkol ve straně pomocí několika placených provokatérů. A strana je tam, kde ji chtěli mít, tedy do 1% voličských preferencí. Také jsem si myslel, že ti, kteří jsou odposloucháváni, slyší trávu růst. Když jsem si ale probral krátké dějiny Strany zelených, obdivuhodně do sebe všechny události zapadaly. Například dvojí vykradení našich sekretariátů, kdy zmizely databáze a údaje z počítačů, ale nikoli cennější věci. Jeden z našich bývalých představitelů dokonce usiloval o legální převedení celé Strany zelených pod křídla ČSSD. Určitě by bylo zajímavé, vysledovat osoby kolem Harmonie CZ, která drží prst na tepu Strany zelených.

Není náhodou, že z vlády loni svržené vedoucí dvojice se nedochoval jediný doklad, účet, faktury, apod.. Já sám jsem třikrát kopíroval účetní doklady z Plzně, ale ani jediný se v pražské kanceláři nezachoval. Naopak, pro jediné zbývající doklady si jeden pověřený člen přijel a okamžitě je bez kopírování odvezl do Prahy pod záminkou, že je potřebuje neprodleně účetní firma. Za vlády zmíněného vedení byla Strana zelených uváděna do klidu a pasivity takovou měrou, že jsem odmítl pracovat několik měsíců v předsednictvu. Požadovaný mimořádný sjezd byl neustále odkládán. Když jsem si ale uvědomil, že chtějí moji osobu nahradit svým přívržencem, vrátil jsem se a snažil jsem se prosadit svolání mimořádného sjezdu a tedy také změnu ve vedení strany. To se nakonec podařilo.

Také dnes existuje ve straně skupina, která se snaží získat rozštěpit a diskreditovat Stranu zelených. Několik chyb, kterých se současné vedení dopustilo, je jim dostatečným důvodem k trvalým útokům a odmítají řešit problémy standardním způsobem, např. republikovou radou, mimořádným sjezdem, apod.. Opravdu těžko se rodí demokracie a ta ekologicky orientovaná demokracie ještě hůře. Bylo by zajímavé také zjistit, proč např. Ivan Brezina tak pevně stojí na straně zmíněného bývalého vedení SZ.

Celostátní volby v r. 2006 budou opravdovým referendem našich občanů, zda chtějí uvěřit pravici, která voliče už zklamala nebo umírněné levici, která se rovněž mnohokrát zpronevěřila svému programu. Budou ale také referendem, zda u nás voliči chtějí mít Stranu zelených. Stranu, která má naprosto stejné cíle a charakter jako vládní strana Die Grűnen v SRN, stranu, která chce pomoci zdraví člověka a přírody, která chce ekologicky orientovanou prosperitu a prosadit potřebný morální kredit do zastupitelských orgánů. Tak mohou voliči v Čechách rozhodnout v referendu možná kupodivu i proti spekulantům a bossům, řídících způsob jejich myšlení za pomoci televize a sdělovacích prostředků vůbec.

K úvaze Hra na demokracii upřesňuji, že jsem dnes, 30. 12. 2004 dostal zprávu o tom, že Harmonie CZ uzavřela s předsedou J. Beránkem dohodu o snížení převáděné částky a o odkladu splácení do r. 2006, tedy do celostátních voleb. Omlouvám se za podezření, že Harmonie CZ měla scénář likvidace Strany zelených připraven.

Související tiskovou zprávu Strany zelených Zelení vyřešili financování a stojí pevně na nohou naleznete zde.


reklama

 
Alois Mach
Autor je bývalý člen Předsednictva Strany zelených
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist