https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/iva-peklova-ciste-pastviny-v-sobotu-probehla-velka-uklidova-akce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Iva Peklová: Čisté Pastviny: V sobotu proběhla velká úklidová akce

27.5.2015
Břehy a okolí pročesává tým „břehový“.
Břehy a okolí pročesává tým „břehový“.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
V sobotu proběhla okolo vodní nádrže Pastviny (a přímo v ní) úklidová akce Čisté Pastviny. Z blízkého okolí se sjeli hasiči, policisté, zástupci Povodí Vltavy i dobrovolníci z řad veřejnosti včetně mnoha dětí. Akci uspořádala místní skupina Vodní záchranné služby. Uklidily se břehy, okolí nádrže i její dno především v okolí pláží, o což se postarali potápěči. Z nádrže bylo podle plánu odstraněno staré ocelové molo a vrak laminátové lodi, obojí vyzvedl jeřáb.
 

Z Prahy vyrážíme v 6 hodin ráno, před námi je 200 km cesty východním směrem k přehradě Pastviny. Po třech hodinách konečně přejíždíme starý železobetonový most přetínající sedmi kilometrovou vodní nádrž a hledáme kapličku, u které má Vodní záchranná služba (VZS) Pastviny základnu. U přehrady visí plakátek o dnešní akci, hned vedle upoutávky na koncert Buty. Po chvilce narážíme na hasičské vozidlo a hlouček lidí, jsme na místě.

Po krátkém přivítání a věcné instruktáži pana Houdka z VZS je zhruba 80 dobrovolníků rozděleno do týmů, „mokrý“ tým tvoří deset potápěčů, těm z lodí asistuje tým „suchý“, který přebírá vylovené odpadky a uklízí nepřístupné břehy, zbytek břehy a okolí pročesává tým „břehový“. Skupiny jsou po vodě rozvezeny na jednotlivá úklidová stanoviště. Naše skupina vyráží pěšky rovnou od základny směrem ke Šlechtově palouku, uklízíme nejprve v okolí silnice, poté pokračujeme po břehu. K všeobecné radosti není po akcích v předchozích letech moc co sbírat, pozornosti se tak dočká každý papírek.

Děti pomáhaly statečně.
Děti pomáhaly statečně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP

Na pláži jsme svědky „výsadku“ potápěčů, kteří pročesávají okolí pláží do hloubky 3 metrů, tam totiž kvůli odpadkům hrozí v sezóně různá zranění. Dno je tentokrát čisté, na „naší“ pláži se našly jen utopené plavky. Bez žádné senzační mrtvoly na dně se televize, která přijela o akci natočit reportáž, bude muset spokojit se záběrem místního starosty Ladislava Škůrka při úklidu).

Děti se ukázaly jako plnohodnotní pomocníci, na závěr ještě pneumatika. Kolem poledne akce finišuje, potápěči už mají padla, sebrané odpadky jsou sváženy na základnu. Celkem zaplní cirka jeden kontejner. Opékají se špekáčky a všechny děti se dočkají slíbené odměny, jíž je projížďka člunem po uklizených Pastvinách.

Po vyhlášení se loučíme s idylickou přehradou i my, odpoledne strávíme krásnou procházkou po Naučné stezce kolem Divoké Orlice k Zemské bráně. Byl to smysluplný a po všech stránkách příjemně strávený den.

Iva Peklová
Autorka pracuje v Ústřední výkonné radě Českého svazu ochránců přírody
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist