https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ivan-adam-otevreny-dopis-poslancum-k-zakonu-o-sumave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Adam: Otevřený dopis poslancům k zákonu o Šumavě

20.2.2017
Příroda (přirozené prostředí) nikdy nebyla a ani nemůže být pouhým součtem jednotlivých resortů, příroda je to všechno a ještě něco navíc
Příroda (přirozené prostředí) nikdy nebyla a ani nemůže být pouhým součtem jednotlivých resortů, příroda je to všechno a ještě něco navíc
Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

píši Vám z Prášil do Prahy ve věci novely zákona o ochraně přírody, která nedávno prošla senátem, kde k ní senátoři připojili pozměňovací návrh, který, pokud by byl odsouhlasen sněmovnou, tzn. Vámi, znamenal by de fakto likvidaci národních parků u nás.
 

Na Šumavu jsem přišel před dvaceti lety a po celou tu dobu se snažím aktivně zapojovat do diskuzí o ochraně přírody NPŠ a jeho budoucnosti1. Účastnil jsem se, jako občan a jako představitel občanských iniciativ, mnoha veřejných zasedání poslaneckých i senátních výborů, které se danou problematikou zabývaly a to jak na Šumavě, tak v prostorách poslanecké sněmovny či senátu.

Během celé té doby jsem slyšel snad všechny možné důvody „pro i proti“. Není nutné je zde vyjmenovávat, jistě je znáte, jedno však mají tyto argumenty společné a to je úzce resortní pohled na problematiku.

Od zastánců senátního pozměňovacího návrhu zaznívá (resortní) názor, že je potřeba přenést důraz z ochrany přírody na kvalitu života místních obyvatel.
To je, dle mého soudu, společně s politizací, hlavní příčinou dnešního stavu.

Je zcela zřejmé, že na dané úrovni problém není možné řešit.

Příroda (přirozené prostředí) nikdy nebyla a ani nemůže být pouhým součtem jednotlivých resortů, příroda je to všechno a ještě něco navíc.

Je třeba postoupit o úroveň výš, což znamená přijmout vědomí, že jsme, jako lidé, součástí živé přírody a bez kvality přírodního (přirozeného) prostředí vůbec nelze mluvit o kvalitě života lidského.

Věřím, že v hlasování o novele zákona o ochraně přírody odmítnete výše zmíněný pozměňovací senátní návrh této novely a že ji schválíte v původní podobě, jak jste ji již jednou odsouhlasili. A předem Vám za to jako občan a obyvatel Šumavy děkuji.

S úctou
Akad. arch. Ivan Adam
Prášily 163
342 01 Sušice
Ivan Adam
Autor je čtenářem Ekolistu.cz
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist