https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jak-se-pripravujeme-na-eu-mame-na-vic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Frühwirt: Jak se připravujeme na EU? Máme na víc!

24.1.2001
S koncem roku 2000 skončil i takřka dvouletý výzkum sledující míru připravenosti České republiky na přejímání evropských standardů v oblasti ochrany životního prostředí (ŽP). Tento výzkum realizovala na základě zadání DG Environment Evropské komise společnost Gabal, Analysis & Consulting ve spolupráci s Centrem pro otázky životního prostředí UK
 
Základní "filozofií" celého výzkumného projektu bylo přesvědčení, že nebude stačit evropské právní standardy pouze přejmout (transponovat) do našeho práva, ale že bude zapotřebí je především uplatnit (implementovat) v každodenní praxi nejen podniků, měst a obcí, ale i v každodenním životě a chování občanů. Jádro výzkumu se tak zaměřilo zejména na sledování připravenosti podniků a institucí působící na okresní a místní úrovni. Neméně významnou komponentou projektu bylo rozsáhlé reprezentativní šetření chování a postojů populace ČR. Součástí projektu bylo také srovnání situace v ČR se situací v některých dalších kandidátských zemích a dvou geograficky blízkých zemích přijatých do EU při zatím posledním rozšiřování EU.

Výsledky projektu jednoznačně ukazují, že Česká republika má (přinejmenším na okresní a místní úrovni) dostatek kapacity pro razantnější a rychlejší postup při přejímání evropských standardů v oblasti ochrany ŽP. Jako hlavní brzdy celého procesu se jeví absence přesných a ucelených informací, pomalá a nekvalitní práce centrálních orgánů jakožto i nedostatečná koordinace celého procesu.

Razantnější strategie přizpůsobování má i poměrně přesvědčivou podporu veřejnosti - 53 % respondentů například dává přednost rychlému, finančně náročnému přizpůsobení průmyslových podniků evropským standardům před odkládáním jejich platnosti.

Celý text výzkumné zprávy je k dispozici na www.czp.cuni.cz nebo na www.evropska-unie.cz, popřípadě je možno si jej vyžádat na gac@gac.ok.cz.


reklama

 
Jan Frühwirt
Autor pracuje ve firmě Gabal, Analysis and Consulting
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist