S koncem roku 2000 skončil i takřka dvouletý výzkum sledující míru připravenosti České republiky na přejímání evropských standardů v oblasti ochrany životního prostředí (ŽP). Tento výzkum realizovala na základě zadání DG Environment
Evropské komise společnost Gabal, Analysis & Consulting ve spolupráci s
Centrem pro otázky životního prostředí UK
Základní "filozofií" celého výzkumného projektu bylo přesvědčení, že nebude stačit evropské právní standardy pouze přejmout (transponovat) do našeho práva, ale že bude zapotřebí je především uplatnit (implementovat) v každodenní praxi nejen podniků, měst a obcí, ale i v každodenním životě a chování občanů. Jádro výzkumu se tak zaměřilo zejména na sledování připravenosti podniků a institucí působící na okresní a místní úrovni. Neméně významnou komponentou projektu bylo rozsáhlé reprezentativní šetření chování a postojů populace ČR. Součástí projektu bylo také srovnání situace v ČR se situací v některých dalších kandidátských zemích a dvou geograficky blízkých zemích přijatých do
EU při zatím posledním rozšiřování EU.
Výsledky projektu jednoznačně ukazují, že Česká republika má (přinejmenším na okresní a místní úrovni) dostatek kapacity pro razantnější a rychlejší postup při přejímání evropských standardů v oblasti ochrany ŽP. Jako hlavní brzdy celého procesu se jeví absence přesných a ucelených informací, pomalá a nekvalitní práce centrálních orgánů jakožto i nedostatečná koordinace celého procesu.
Razantnější strategie přizpůsobování má i poměrně přesvědčivou podporu veřejnosti - 53 % respondentů například dává přednost rychlému, finančně náročnému přizpůsobení průmyslových podniků evropským standardům před odkládáním jejich platnosti.
Celý text výzkumné zprávy je k dispozici na www.czp.cuni.cz nebo na www.evropska-unie.cz, popřípadě je možno si jej vyžádat na gac@gac.ok.cz.
reklama