Michael Pondělíček: Jaká je situace aktuálně ohledně těžby ve Velkolomu Čertovy schody a.s.?
Tyto zásadně vznesené požadavky bohužel krátkodobě zablokovaly jednání probíhající v rámci dobrovolného vyhlašování chráněných území v dobývacím prostoru a zároveň podvázaly státní ochraně přírody krk pro další jednání s těžařem. Ne vlastní vinou se totiž situace vrátila do roku 1995, kdy MŽP podalo návrh na nadhodnocený návrh na odpis zásob v dobývacím prostoru a na ochraně přírody bylo požadováno, aby takový požadavek zdůvodnila.
Zájem ochrany přírody v dobývacím prostoru Suchomasty je přitom jasný a transparentní, jde o omezení těžby a hlavně roztěženého území (výrazné omezení plochy aktivně těženého území, tedy i omezení negativního vlivu na vlhkost území, mikroklima, vlhkostní poměry v lesích, zaprášení porostů atp. ) v obou lomech (východ a západ), vyhlášení přírodní rezervace Voskop alespoň v rozsahu prezentovaném na tiskové konferenci 11. 11. 1999 (tedy vlastně významné omezení těžitelných zásob přímo v dobývacím prostoru, zachování přírodní krajinné kulisy před profilem kaňonu vytvořeného těžbou, zachování ploch důležitých z hlediska biologické rozmanitosti v CHKO a zachování krajinných dominant v okolí lomů) a zachování krajinných dominant (vrchů v okolí lomu). Paradoxně těžař na jednání i na tiskové konferenci poukázal na možnost přesunout těžbu do VLČS - východ, samozřejmě do okolí navrhované PR Voskop, která je sice ohlášena (území je tím dle zákona o ochraně přírody blokováno), ale není vyhlášena.
Toto stanovisko prezentovali těžaři na schůzce odborné komise dne 15.11.99, s tím, že jednání o PR Voskop nekončí, ale díky současné situaci s povolením těžby na VLČS - západ a dalšími komplikacemi se pravděpodobně protáhnou. Kromě praktických záležitostí blokujících další postup jednání (příliš velká blokace zásob suroviny, zúžení těžebního koridoru na neudržitelnou mez v příčné ose SV - JZ, nevytěžitelné písky a krasové jevy - dóm podle silnice Koněprusy - Suchomasty atp.) se objevily i záležitosti ideologické, s tím, že rozměry ploch ochrany přírody jsou nadhodnocené, výše blokovaných zásob vápence a způsobená ztráta je neakceptovatelná. Ze strany VLČS byl učiněn návrh dále jednat o podmínkách těžebního koridoru směrem na lom Homolák (ochrana přírody podporuje protěžení stávajícího hřbetu přes stávající silnici Suchomasty - Koněprusy a vytvoření strategického generelu těžby až na 50 nebo 70let směrem SZ - JV k lomu Homolák), toto .podporují i jedni z vlastníků VLČS a.s. - Českomoravský cement a.s., který počítá s VLČS jako se strategickým územím cca po roce 2015 (rok ukončení těžby a činnosti v Radotíně a pravděpodobné dožití Vápenky ČS).
Další jednání v tomto týdnu bylo zorganizováno na Moravě v Cementárně Mokrá z popudu firmy Českomoravský Cement a.s., kde se sešli zástupci CHKO Moravský kras, Český kras a Pálava (naše vápencové CHKO) a ředitel pro produkci cementu ing.Bogdan a generální ředitel ČMC a.s. ing.Weber. Při jednání byla jejich stanoviska k těžbě vápenců a jejich regulaci a omezení přijata jako jednoznačně pozitivní k jednání s ochranou přírody a zároveň i velmi konstruktivní. Bohužel spoluvlastníkem některých lomů v ČR je s nimi i ČEZ a.s. (např. Lomy Mořina a.s., kde je stav rekultivace prostor nepříliš uspokojivý) nebo firma L,hoist a.s. (např. Vápenka Čertovy schody), která např. ve vedení VLČS a.s. představuje tvrdší a nekompromisní křídlo pro těžbu.
Ke dni 18.11.1999 rozeslala Správa Chráněné krajinné oblasti Český kras jako dotčený orgán státní správy ochrany přírody z pověření MŽP ČR své stanovisko k prodloužení těžby v VLČS - západ. Stanovisko je kladné a s podmínkou, že uděluje souhlas k těžbě suroviny pouze na 1/2 roku (do ukončení procesu EIA - vydání stanoviska je předpokládáno podle zástupců odboru EIA MŽP ČR do konce května 2000), za podmínky, že prokazatelně dojde ze strany VLČS a.s. k podání žádosti o odpis zásob v okolí lomu VLČS Západ, zároveň bude dodržen limit do 700 tis. t vytěžené suroviny a budou respektovány další podmínky. Pokud vše proběhne jak by mělo, pak těžební společnost VLČS a.s. vytěží i tak jen část suroviny na kterou již měla platné povolení - POPD. Navíc těžba bude probíhat v tomto provizoriu pouze na dně stávajícího lomu VČS - Západ a nebude vážněji ohrožen zájem ochrany přírody. V květnu by mělo být na základě procesu hodnocení vlivů na ŽP - EIA být vydáno stanovisko k další těžbě na VČS západ, která bude pravděpodobně pokračovat, ovšem s výrazem na využití suroviny.
V současnosti neodpovídá využití suroviny požadavkům ochrany životního prostředí protože momentálně až 70% kvalitní suroviny jde k vyvážení na odsíření nevyhovujících tepelných elektráren. Věc signalizuje, že jde o otázku sladění energetické koncepce a surovinové koncepce republiky, kde však jednání ministrů nejsou úspěšná nebo vůbec nejsou. Regionálně tento problém příliš ošetřit nejde. Tak to je snad zatím skoro vše k problémům a postupu ve věci těžeb.
reklama