https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-hruska-hrusky-jablka-a-mudr-markova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hruška: Hrušky, jablka a MUDr. Marková

31.8.2011
Pani Marková v textu Jihočeští vědci a šumavská kauza opětovně osočila vědecké pracovníky a jejich pracoviště, že se obohacují na úkor Šumavy tím, že dostávají peníze na výzkum ze státních prostředků. Je vidět, že přes vysvětlení pana děkana Přírodovědecké fakulty JU a pana doktora Slavomíra Mlčocha, které uveřejnily Lidové noviny, není paní MUDr. Markové stále ještě dostatečně jasné, jak se financuje věda. Dovolím si to tedy ještě jednou vysvětlit.
 

Ale ještě předtím bych rád upozornil na to, že informace paní Markové nejsou vyčerpávající. Například jenom já jsem získal prostředků ještě mnohem více. Optikou paní Markové tak moje „odměna“ od roku 2000 činí bratru 75 244 000 Kč. Tolik je totiž celková suma finančních prostředků projektů, kterých jsem byl od roku 2000 hlavním řešitelem, tedy vedoucím zodpovědným za jejich sepsání a plnění. Zhruba 50% těchto peněz pochází z peněz EU nebo Norských fondů. Musím říci, že jsem hrdý na to, že jsem dokázal svému zaměstnavateli a svým spolupracovníkům, bez kterých by to ani nebylo možné, zajistit prostředky na naši společnou práci. Na výzkum na Šumavě z nich plynulo zhruba 5%. A tento výzkum by se tam odehrál, i kdyby neexistoval národní park, protože mnoho fenoménů, jako například ledovcová jezera nikde jinde v ČR nemáme. Šumava pro nás není kostí, kterou chceme ohlodávat, ale perlou české přírody, která si zaslouží ochranu, ke které chceme svou prací přispět.

To co paní Marková nazývá „odměnou“, jsou prostředky pro týmy lidí, které v sobě zahrnují peníze na přístroje, počítače, cesty do terénu, chemické a biologické analýzy, mzdy, sociální a zdravotní pojištění, příspěvek na elektřinu, topení a údržby budov, administrativu a mnoho dalších položek v rozpočtu ústavu. Tedy žádná odměna zlovolným vědcům, ale prostředky na provoz vědeckých ústavů a univerzit.

MUDr. Marková by jistě protestovala, kdyby někdo úhrady, které dostává její pracoviště od zdravotních pojišťoven, ztotožňoval s jejím osobním příjmem. Či kdyby někdo psal, že pan senátor Jirsa si odnáší domů rozpočet Senátu nebo města Hluboká nad Vltavou. Anebo kdyby Ondřeji Neffovi byl přisuzován příjem v podobě obratu Neviditelného psa. Ani peníze na vědu nejsou příjmem těch, kteří za tyto prostředky odpovídají.


reklama

 
Další informace |
Jakub Hruška
Autor je členem Stínové vědecké rady NP Šumava
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist