https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-hruska-vyzva-stinove-vedecke-rady-np-sumava-rediteli-janu-straskemu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stínová vědecká rada NP Šumava: Výzva řediteli Janu Stráskému

26.7.2011
Vážený pane řediteli,
vyzýváme Vás, abyste pro tuto chvíli ukončil lesnické zásahy proti kůrovci v oblasti Ptačího potoka. Vytěžením této lokality poškodíte unikátní ekosystém horského lesa, aniž zabráníte šíření kůrovce do nižších poloh, protože Ptačí potok se nachází za současnou linií šíření kůrovce. Vaše argumenty, že tímto zásahem chráníte lesy jiných vlastníků, které se nacházejí v NP Šumava, nelze od ředitele Správy Národního parku akceptovat.
 

Tyto lesy se nacházejí v NP, a podléhají tak stejnému režimu ochrany jako státní lesy, i proto nestátní vlastníci pobírají za tuto „újmu“ vysoké kompenzace – Kašperské Hory dostaly v minulých letech kompenzace mezi 11–13 miliony korun ročně.

Jsme hluboce znepokojeni použitím neadekvátní síly a donucovacích prostředků při policejním zásahu proti osobám nenásilně blokujícím kácení v lokalitě na Ptačím potoce. Prosazování postojů Správy NP silou nemá místo ve fungování demokratické společnosti a je zcela neslučitelné s posláním národního parku.

Navíc z textu předběžného opatření Okresního soudu v Klatovech je zřejmé, že Správa NP a CHKO jako žalobce poskytla soudu neúplné, nepřesné, ne-li účelově zkreslené podklady o situaci.

Jsme dlouhodobě toho názoru, že Správa NP nemůže v tomto území postupovat podle § 32 a 33 lesního zákona, týkajících se zasahování proti kalamitním škůdcům. Správa naopak není podle platné legislativy ochrany přírody oprávněna tyto zásahy provádět. Na rozdíl od včerejšího stanoviska ČIŽP se obáváme, že při pokácení cca 6000 m3 dřevní hmoty (více jak 3000 stromů) nelze dodržet základní ochranné podmínky NP. V takových případech nelze provádět zásahy bez výjimky, stejně jako je nemožné kácet a odkorňovat v této ploše bez poškození půdního krytu a vodního režimu v rašelinných a podmáčených smrčinách a dalších prioritních biotopech Natura 2000.

Vyzýváme Vás, abyste ukončil z hlediska ochrany přírody nesmyslné zásahy u Ptačího potoka a zahájil s odborníky, včetně ekologů a lesníků studujících přírodě blízké lesy, bezodkladně diskusi o způsobech ochrany lesů v NP proti kůrovci v těch místech, kde je to nutné. Členové Stínové vědecké sekce vždy podporovali efektivní a opodstatněné zásahy proti kůrovci jako součást celkové strategie péče o NP Šumava.

Vyzýváme Vás tedy, pane řediteli, abyste se začal chovat jako ředitel Národního parku a ne jako ochránce ekonomických zájmů obcí. Jak jsme již několikrát zdůraznili, rádi k řešení situace na Šumavě svými odbornými znalostmi přispějeme.

Praha, 26. 7. 2011

Za Stínovou vědeckou radu NP Šumava

Doc. RNDr. Jakub Hruška, CSc.
Doc. RNDr. Jaroslav Vrba, CSc.


reklama

 
Stínová vědecká rada NP Šumava

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist