https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-moravec-leto-s-kosou-a-hrabemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Moravec: Léto s kosou a hráběmi

19.2.2015
Divoké stráně, krásná příroda. Opravdová práce rukama.
Divoké stráně, krásná příroda. Opravdová práce rukama.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jako budíček kytara. Rozespalé obličeje vykukují ze stanů či zpod plachet do ranního oparu, na stole už čekají namazané chleby. Za chvíli bereme do rukou kosy, hrábě, pily a vyrážíme na nedalekou stráň pokračovat tam, kde jsme včera přestali. Čeká nás další den plný potu, odměněný večer posezením u ohně.
 

Rozdělujeme se na tři skupiny. Jedna hrabe to, co bylo včera posekáno. Ve strmém terénu nohy podkluzují, tu a tam překáží nějaký pařízek, ale úspěšně se daří všechno seno skulit dolů a nahrabat na úpatí svahu na velikou hromadu. Z louky, která se hrabala včera si seno odvezl sedlák z nedaleké vesnice pro koně. O tohle „bodláčí“ bohužel nemá nikdo zájem, takže tu počká na kupě do podzimu; se zemědělci je domluvené, že až zorají přilehlé pole, můžeme to na něm bezpečně spálit.

Druhá skupina se pouští s pilami do hustého křoví v místech, kde kdysi býval sad. Ještě před pár lety připomínala neprostupnou džungli celá tahle stráň. Jen zkušené oko botanika dokázalo poznat pod houštinami trnek a akátů potenciál cenné stepní lokality. Nespletl se; dřina stála za to a na prvně vyřezané části dnes opět kvetou hvězdnice, bělozářky a devaterníky. Změnu ocenili i hmyzácí; poletují tu vřetenušky, otakárci a soumračníci, pobíhají majky, na osluněných kmenech starých třešní lze spatřit vzácné krasce… Dva kolegové s pilami pečlivě vybírají, co poříznout a co nechat, další čtyři pomocí lana stahují tu pichlavou „nádheru“ taktéž na dolní hranu svahu. Drápance už nikdo ani nepočítá.

Kosení luk

předchozí    další
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora


Třetí skupina mezitím připraví pro ostatní oběd. Po něm v odpoledním žáru chvíle ve stínu starého klenu či dole u řeky. A pak opět do práce. Ještě vyrážíme poseknout nedaleký mokřádek. Odměnou budou na jaře kvetoucí vachty, upolíny a nejméně dva druhy prstnatců.

Už nám zbývá jenom zítřek. Dohrabat, dořezat, douklidit. Sbalit tábor a ahóóój za rok. A nebo za čtrnáct dní na nějakém jiném „kosení“.

Podobné akce probíhají každoročně na řadě lokalit po celé České republice. Přestože jsou to akce dobrovolnické, úplně bez financí se stejně neobejdou. Něco stojí nářadí, doprava… Chcete-li na údržbu cenných přírodních lokalit přispět, máte ještě do konce února možnost na hithitu.

Jan Moravec
Autor je pracovníkem ČSOP
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist