Markéta Bláhová: Je první ekonomie nebo ekologie
Co bylo dřív?
Tolik odborné definice. Ale která věda vznikla dříve? Ekonomie nebo ekologie? Řekněme, že lidé se dříve začali zabývat vědou, která nás učí, že člověk je součástí, dítětem přírody a zkoumá zákony přírody, tedy ekologií. Lidé si uvědomili, že své jednání musí přizpůsobit zákonům přírody, protože snaží-li se je obejít zničí přírodní prostředí, které je udržuje při životě. Až když lidé pochopili tyto přírodní zákony, začali se zabývat zásadami hospodaření v tomto prostředí, začali hledat způsoby, jak co nejefektivněji umístit a využívat vzácné zdroje, které vedou k dosažení lidských cílů. Vznikla ekonomie.
Proč tedy dochází k nadměrnému znečišťování ovzduší, vody a půdy, k hubení rostlin a živočichů, k mýcení tropických pralesů, znehodnocování krajiny, nadměrné těžbě nerostných surovin atd., atd.? Protože jak říká jedna ze základních ekonomických tezí "každý člověk se snaží v rámci svých možností a schopností získat maximum užitku (slasti), a to při vynaložení co nejmenších nákladů (strasti). Osobní zájem je nejsilnější hybnou silou hospodářské činnosti". Lidé mají různé preference a každému poskytuje maximální uspokojení něco jiného. Potřeba umět získávat peníze, majetek a moc byla jednoznačně silnější než potřeba zkoumat a chránit přírodu. Příroda si uměla poradit sama, surovin bylo nadbytek, lidí málo a když došlo k určitému místnímu vyčerpání darů přírody, stačilo se jen přestěhovat jinam.
Jak to bylo doopravdy
Základy ekonomie můžeme najít již v pracích antických filosofů Xenofóna, Platóna a Aristotela. Ekonomie byla tehdy součástí filosofie a poskytovala lidem převážně praktické rady, například jak zacházet s otroky, jak vést domácí "ekonomiku", na jakou činnost se orientovat a jaké při ní volit pracovní postupy. Proces oddělování ekonomie od filosofie začal ve 14. a 16. století, kdy se synonymem bohatství staly peníze. Zcela samostatnou vědní disciplínou se stala v 18. století a od té doby probíhá její dynamický vývoj. Před "přeceňováním významu předmětu ekonomie" varoval ve svém díle "Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz" dokonce i významný anglický ekonom J.M.Keynes (1883-1946), abychom "jejím zdánlivým imperativům neobětovali jiné cíle většího a trvalejšího významu".
Pojem ekologie poprvé použil německý filosof a biolog Ernst Haeckel (1834-1919). Ekologii nazýval ekonomií přírody. Přestože pojem ekologie se začal používat asi v roce 1880 ve stejném smyslu jako dnes, základy ekologie v širším smyslu byly položeny teprve ve dvacátých letech tohoto století. Ekologie s dnešní šíří záběru vznikla až v polovině 20. století (E.P.Odum - "Základy ekologie"). Přesto i zde můžeme říci "již staří Řekové", protože poznatky, které dnes charakterizujeme jako ekologické můžeme najít již v částech spisů řeckých filosofů Hippokrata, Aristotela a Theofrasta.
Vyhraje někdy ekologie?
Důvody proč se lidé dvacátého století začali zabývat ekologií jsou notoricky známé - znehodnocení všech složek prostředí, nadměrná výroba a spotřeba, přelidnění. Uvědomili jsme si, že při všem našem konání je třeba dát ekologii na první místo. Zatím tato myšlenka vítězí spíše v teorii než v praxi. Bylo by bláhové doufat, že zájem chránit své životní prostředí a životní prostředí všech ostatních organismů, které s námi sdílejí tuto planetu zvítězí nad zájmy ekonomickými. Jedině snad až nebudeme mít co jíst, pít a dýchat. To už bude na záchranu planety, která nám byla svěřena do užívání, pozdě. Co však možné je, a vzhledem ke stavu Země je to naprosto nezbytné, skloubit naše ekonomické a ekologické potřeby nejen v teorii, ale hlavně v praxi.
reklama