https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-krejcik-po-111-dnech-hladovky-zemrel-guru-das-agraval-bojovnik-proti-znecisteni-reky-gangy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Krejčík: Po 111 dnech hladovky zemřel Guru Dás Agravál, bojovník proti znečištění řeky Gangy

16.10.2018
Guru Dás Agravál, známý také jako svámí Gján Svarúp Sánand
Guru Dás Agravál, známý také jako svámí Gján Svarúp Sánand
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Counterview
Po 111 dnech časově neomezené hladovky zemřel 11. října 2018 v nemocnici v Rišikéši na selhání srdce indický ekolog a asketa Guru Dás Agravál, známý také jako svámí Gján Svarúp Sánand. Bývalému vysokoškolskému profesorovi, který zasvětil poslední desetiletí svého života boji za záchranu posvátné řeky Gangy, bylo 86 let. „Nebudu litovat, pokud při záchraně Gangy zemřu. Konec mého života nebude znamenat konec snah za záchranu řeky,“ řekl v posledním rozhovoru před svou smrtí.
 

Někdejší profesor na Indickém technologickém institutu v Kánpuru a pozdější člen indického Ústředního výboru pro kontrolu znečištění na sebe poprvé upozornil v červnu 2008, kdy vyhlásil svou první časově neomezenou hladovku. Jejím cílem bylo zachování přirozeného toku řeky Bhágírathí mezi městy Uttarkáší a Gangótrí a bývalý pedagog tím znovu pomohl dostat do popředí zájmu téma stavby přehrad a tunelů na horním toku Gangy. Další protesty formou hladovek následovaly v letech 2009 a 2010 a vedly k tomu, že na řece byly zastaveny tři už rozestavěné projekty vodních elektráren. Indická vláda dokonce v roce 2009 založila pod ministerstvem životního prostředí zvláštní úřad, který se věnuje pouze problematice toku řeky Gangy.

Muž, který sám sebe označoval nejen za ekologa, ale především za oddaného hinduistu, sice díky své osobní odvaze získal širokou podporu napříč celým spektrem indických environmentalistů, některé jeho názory však byly poněkud kontroverzní. Důvodem jeho protestů proti vodním dílům na Ganze nikdy nebyla ani tak jejich ekologická zátěž či ekonomická prodělečnost, ale především důvody náboženské: zásah do proudu posvátné řeky by znamenal její rituální znečištění.

Postupně také přestal používat své jméno, v červnu 2011 přijal sannjás a začal na veřejnosti vystupovat jako svámí Gján Svarúp Sánand. Z předního vědce a uznávaného odborníka na vodní znečištění se tak stal především náboženským aktivistou. Řeka Ganga, která je v indické tradici chápána také jako hinduistické božstvo a její vodě se připisují zázračné vlastnosti, podle něj vyžadovala zvláštní zacházení, při němž by se mělo dbát především na argumenty založené na víře, kultuře a pocitech. Vědecké poznání naopak považoval za součást modernistického myšlení, které v důsledku ohrožuje celou starobylou indickou kulturu i přírodu.

Díky svému důrazu na tradice a asketickému způsobu života sice G. D. Agravál získal širokou podporu mezi prostými vesničany v severní Indii, kteří byli a jsou stavbami vodních elektráren nejvíce zasaženi, zároveň však přilákal zájem nábožensky konzervativních a krajně pravicových hnutí, jenž se snaží spojení hinduismu a ekologie využít k politickým cílům, byť (zatím) neúspěšně. S kondolencemi ostatně brzy přispěchal na svém twitteru také indický premiér Naréndra Módí. Ironií osudu je, že hladovějící svámí napsal ministerskému předsedovi během letošního roku hned tři dopisy, na něž se mu však nedostalo odpovědi.

G. D. Agravál se stal již druhým hinduistickým asketou, který zemřel během hladovky proti devastaci řeky Gangy. Svámí Nigamánanda Sarasvatí, který protestoval proti ilegální těžbě písku z říčního dna v okolí Haridváru, zemřel po 114 dnech půstu na následky dehydratace 13. června 2011 bez většího zájmu indických médií. Navzdory osobním obětem obou mužů a slibům indické vlády veškeré programy na vyčištění Gangy zatím selhávají.


reklama

 
foto - Krejčík Jiří
Jiří Krejčík
Autor je pracovníkem Sociologického ústavu AV ČR.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist