https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-mastera-ministerstvo-zdravotnictvi-oklamalo-ucastniky-pripominkoveho-rizeni-tvrzenim-ze-limity-hluku-zustavaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Maštera: Ministerstvo zdravotnictví oklamalo účastníky připomínkového řízení tvrzením, že „limity hluku zůstávají zachovány“

29.3.2012
K novelizaci Vládního nařízení o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, které je nyní známo pod č. 272/2011 Sb., Ministerstvo zdravotnictví vyhodnocovalo došlé připomínky „zvláštním způsobem“.
 


K vzneseným připomínkám zainteresovaných stran bylo oznámeno, že hygienické limity hluku zůstávají zachovány.

Jak dále uvidíme, toto tvrzení je v rozporu s reálným stavem, protože hlukové zatížení obyvatelstva dle nového předpisu může být podstatně větší, než dříve. Klamavé vyjádření Ministerstva zdravotnictví umožňuje tam, kde není tzv. stará hluková zátěž, obyvatelstvo zatěžovat hlukem až o 7 dB, tj. 5 násobně větším, než dříve.

Tam, kde je stará hluková zátěž, lze legálně zatížit obyvatelstvo o dalších 10 dB více. Celkové navýšení hluku v místě, kde je stará hluková zátěž, může dosahovat až 17 dB, to je až 50 násobek limitu pro denní dobu 60 dB LAeq.

V připomínkách Veřejného ochránce práv bylo uvedeno, že nesouhlasí s navrhovaným navýšením hygienických limitů hluku pro chráněný venkovní prostor, zejména ve vztahu k hluku z pozemních komunikací. K tomuto stanovisku veřejného ochránce práv Ministerstvo zdravotnictví odpovědělo, že hygienické limity hluku se nezvyšují.

Limity hluku se číselně opravdu nezvyšují. Ale reálný stav hlukového zatížení obyvatelstva je po schválení Vládního nařízení č. 272/2011 Sb. zcela jiný: Ačkoliv hlukový limit zůstal číselně nezměněn, výpočet ve skutečnosti umožňuje až 50 násobně hluk navýšit a přitom norma překročena není. Není-li překročena norma, pak obyvatelstvo nemá právo si na zvýšený hluk stěžovat. Hluk je prostě „v normě“.

Stejným způsobem, jako Veřejný ochránce práv, byla tímto klamavým tvrzením Ministerstva zdravotnictví uvedena v omyl i další připomínková místa:
- Ministerstvo dopravy
- Ministerstvo vnitra
- Ministerstvo zemědělství
- Kancelář veřejného ochránce práv
- KZPS + UZS
- Magistrát hl. m. Prahy
- Vládní výbor pro zdravotně postižené – sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR
- Zmocněnec pro lidská práva (KLP)
- Svaz měst a obcí
- ČMKOS
- a další zúčastnění.

Dotazem na Úřadu vlády jsem zjistil, že odbor vládní legislativy zkoumá nově přijímané předpisy pouze z hlediska legislativně – technického a sleduje případný rozpor s ústavou, případně rozpor s jiným předpisem. V tomto případě údajně žádný rozpor neshledali. Limity se údajně číselně nezměnily, limit v novém navrhovaném právním předpisu nebyl údajně jiný, než byl v předpisu minulém. Předpis z věcného hlediska právníci Úřadu vlády zkoumat nemohou, protože je to odpovědnost pana ministra a pak vlády, která předpis schvaluje. Že vláda schválila hygienický předpis zcela nesmyslný, příslušné odpovědné činitele nezajímá a všichni se tváří tak, jako by bylo vše v pořádku.

Takovýto postup je zcela chybný, protože neodhalil, že v případě Vládního nařízení č. 272/2011 Sb. změna předpisu nespočívá v číselné hodnotě limitů, ale spočívá ve zcela jiném postupu při vyhodnocování konkrétní hlukové zátěže. Toho si ale bohužel nikdo nevšiml.

- Ministerstvo zdravotnictví totiž v novém předpisu zavedlo změnu ve výpočtu nejistoty měření z dolní rozhodovací hladiny na horní rozhodovací hladinu a tím umožnilo vyšší hlukové zatížení obyvatelstva o 4 dB.
- Ministerstvo zdravotnictví změnilo původní způsob měření hluku včetně odrazů, na vyhodnocení s odečtením 3 dB od změřeného údaje pro získání tzv. „dopadajícího zvukového pole“.
Negativním dopadem nového způsobu vyhodnocování hluku je navýšení hlukové zátěže obyvatelstva o další 3 dB, celkem už o 7 dB.

- Ministerstvo zdravotnictví zavedlo pro oblasti s velkou hlukovou zátěží navýšení běžného denního hlukového limitu 60 dB o 10 dB, tj. na 70 dB.
Ministerstvo zdravotnictví výše uvedeným postupem zavedlo zcela nové podmínky pro vyhodnocování hlukové zátěže, které mají na obyvatelstvo stejný dopad, jako by byly limity hluku navýšeny. Dle Nařízení vlády č. 272/2011 Sb. je nyní přípustné vyšší reálné hlukové zatížení obyvatelstva, čehož bylo dosaženo tím, že k základnímu hlukovému údaji 50 dB se pro místo, kde je stará hluková zátěž, připočítává údaj + 20 dB, a jsme na 70 dB, plus změna výpočtu nejistoty měření z dolní rozhodovací hladiny na horní rozhodovací hladinu + 4 dB a změna z původního měření včetně odrazů, na vyhodnocení s odečtením 3 dB pro získání tzv. „dopadajícího zvukového pole“. Sečteme-li všechna možná navýšení, dojdeme k limitu až 77 dB LAeq.

V příloze návrhu Vládního nařízení č. 272/2011 Sb. byly připomínky obsahující nesouhlas některých subjektů s vyšším hlukovým zatížením obyvatelstva. Ministerstvo zdravotnictví se s připomínkami vypořádalo tak, že je „odbylo“ větou, že „hygienické hlukové limity zůstaly zachovány“. Jak výše uvedeno, toto tvrzení Ministerstva zdravotnictví neodpovídá realitě. Bohužel, této skutečnosti si nevšimla ani legislativní rada vlády (nejsou údajně odborníky na věcná řešení vládních předpisů), ani nikdo z připomínkových míst, ani odborníci z Ministerstva zdravotnictví. Bohužel.

Pokud si těchto „maličkostí“ nevšiml žádný z dosavadních posuzovatelů předpisů k hlukové problematice, pak lze oprávněně nastolit otázku, jak Ministerstvo zdravotnictví hodlá v souladu s veřejným zájmem zajistit, aby nový záměr zákona o hluku byl včas a odpovědně odborně posouzen. Z dosavadního schvalování předpisů o hluku je zřejmé, že v současné době Ministerstvo zdravotnictví, ani ostatní zúčastnění, specialisty na měření a vyhodnocování hluku nemají.

Tvrzení, že někdy v budoucnosti současné nařízení vlády č. 272/2011 Sb. bude změněno, je tvrzení vůči veřejnosti nezodpovědné. Nařízení vlády č. 272/2011 Sb. umožňuje zatěžovat hlukem obyvatelstvo až 50 krát více, než dřívější hlukové předpisy. Proto je nutno o nápravě tohoto předpisu jednat neprodleně.
reklama

 
Jiří Maštera
Autor dlouhodobě usiluje o nápravu hlukové legislativy
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist