https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-student-ml.jsou-municipality-pripraveni-na-budouci-vyzvy-v-odpadovem-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Študent ml.: Jsou obce připraveny na budoucí výzvy v odpadovém hospodářství?

12.3.2019
Redakce odborného časopisu Odpadové fórum opět mapuje stav odpadového hospodářství v českých městech a obcích. Ilustrační snímek.
Redakce odborného časopisu Odpadové fórum opět mapuje stav odpadového hospodářství v českých městech a obcích. Ilustrační snímek.
Připravují se obce a města aktivně na konec skládkování, které má Česko legislativně stanoveno na rok 2024 nebo jaké jsou nejefektivnější cesty pro snižování směsného komunálního odpadu? Na tyto a další palčivé otázky aktuálně hledá odpovědi redakce odborného časopisu Odpadové fórum.
 

Redakce odborného časopisu Odpadové fórum opět mapuje stav odpadového hospodářství v českých městech a obcích. Výsledky dotazníku mají za cíl přinést základní orientací, jak jednotlivé municipality přistupují k zajištění odpadového hospodářství a současně jak se připravují na budoucí výzvy. Rok 2024 představuje pro Česko zásadní milník, kdy již nebude možné na skládky ukládat využitelné a recyklovatelné dopady.

„Zákaz skládkování je všeobecně znám a je platný již od roku 2014, nyní se tak nacházíme v polovině přípravného období, tak nás přirozeně zajímá, jak se municipality na tento moment připravují,“ uvádí šéfredaktor časopisu Odpadové fórum Jiří Študent a dodává „Pochopitelně nás čekají další výzvy v souvislosti s přechodem na cirkulární ekonomiku, kdy budeme muset skutečně recyklovat, jen třídit stačit nebude.“

Dotazník tak obsahuje například otázky týkající se analýzy odpadů, nákladů na tříděný sběr včetně možnosti dalšího nakládání s ním, aktivit z pohledu prevence vzniku odpadů, zohledňování environmentálních aspektů ve veřejných zakázkách a v neposlední řadě odděleného sběru jedlých olejů a tuků, který bude platný od 1. ledna 2020.

„Minulý rok se podobné ankety zúčastnilo více jak 1 200 zástupců měst a obcí. Letos věříme, že se nám podaří výsledek minimálně zopakovat a získáme tak věrohodný a kvalitní zdroj informací,“ komentuje loňský průzkum pan Študent a uzavírá „Letošní ankety, která je dostupná na portálu www.TretiRuka.cz, je možné se zúčastnit do 10. dubna. Výsledky pak plánujeme zveřejnit v květnovém čísle časopisu, které se tematicky zaměří na sběr a svoz odpadů.“

Časopis Odpadové fórum mimo odpadové problematiky pokrývá i oblast ochrany ovzduší a vod, chemických látek, EIA/SEI, IPPC, hluku a další oblasti souvisejících s dopady činností podniků na životní prostředí. Časopis se zaměřuje na měnící se kontext evropské politiky životního prostředí a přináší komplexní informace, sleduje vývoj legislativy, upozorňuje na povinnosti, dotační příležitosti nebo školení.


reklama

 
Jiří Študent ml.
Autor je šéfredaktorem časopisu Odpadové fórum.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist